logo

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik Yerel Gazetecilerle Buluştu

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik Yerel Gazetecilerle Buluştu

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında düzenlenen yemekli toplantıda yerel gazetecilerle bir araya geldi.

Recep Kenan / itvhaber.com

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Bakırköy İBB Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemekli toplantıda yerel gazetecilerle bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı tarafından Başkan Özgür Çelik’in katılımı ile gerçekleşen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü gündemli toplantıya CHP İstanbul İl yöneticileri, CHP İstanbul İlçe başkanları ve yöneticileri de katıldılar.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yerel basın mensupları ile bir araya gelen CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, yerelde çalışan gazetecilerin ve medya sektörünün sorunlara dikkat çekti.

İBB Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen İstanbul’un 39 ilçesi yerel gazetecilerine CHP ilçe başkanları eşlik etti.

Toplantıda yerel gazetecilerin sendika ve meslek örgütleri temsilcilerinin yaptığı konuşmalarla gazetecilerin sorunları dile getirildi.

 10 Ocak Gazeteciler gününün önemine işaret eden CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, 1960’lı yıllarda verilen mücadeleyi hatırlatarak, “Bu mücadelenin sonunda 2212 sayılı yasa kabul edildi. Medya patronları yasanın kabul edilmemesi için girişimlerde bulundular. Gazetelerin basılmaması için boykot gerçekleştirildi. Gazeteciler yılmadı, mücadelelerini sürdürdü. Yasa kabul edildi. 10 Ocak çalışan gazeteciler günü olarak belirlendi. Basın emekçiler o dönemde bir adım ile geri atmadılar. O mücadeleye destek veren büyük gazeteci Abdi İpekçi’yi anmak istiyorum. O dönemde gazetecilerin yanında yer aldı. Gazeteci Abdi İpekçi’yi saygıyla anıyorum.” Dedi.

Yerel gazetecilerden temsilcilerin katılacağı çalıştay niteliğinde toplantıda tekrar bir araya gelme önerisinde bulunan CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, yapılacak çalıştayada masaya yatırılan yerel gazetecilerin ve medya sektörünün sorunlarını belirleyerek, milletvekilleri aracılığı ile Meclis’e taşınmasını sağlayacaklarını kaydetti.

Yerelde çalışan gazetecilerin öneminin altını çizen CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, ana akım medyanın yüzde 95’inin iktidarın kontrolünde olduğunu, basını gündemi kendi politikasları doğrultusunda yönlendirme amacıyla kullandığını ifade etti.

Gazetecilerin özgür olduğunun söylenemeyeceğini, iktidarın baskısı altındaki yerel basının ciddi mali sıkıntıları olduğunu bildiklerini ifade eden, Özgür Çelik, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Metin Göktepe, Hrant Dink gibi öldürülen gazetecileri saygı ver rahmetle andı. CHP’li Özgür Çelik, hapiste olan gazetecilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ