logo

CHP’den Pandemi Sürecindeki Eğitim Sistemi İçin 14 Öneri

CHP’den Pandemi Sürecindeki Eğitim Sistemi İçin 14 Öneri

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki eğitim sistemi ile ilgili CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, CHP’nin pandemi süresince esnaf için, çiftçi için, sanayici için, memurlar için, çalışanlar için, işçiler için öneriler getirdiğini hatırlatarak, “şimdi eğitim konusunda da bize düşen sorumluluğun gereği olarak önerilerimizi getiriyoruz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZLA HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPMAYA HAZIRIZ

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz belediye başkanlarımızla her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız.” Diye konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamalarında, “Önümüze engel çıkarmasınlar. Engel çıkarırlarsa çözemiyoruz ve gereksiz bir tartışmayı Türkiye’de yaratmış oluyoruz. Merkez ve yerel elbirliği halinde çocuklarımızın eğitimde karşılaştıkları, öğretmenlerimizin eğitimde karşılaştıkları bütün sorunları çözebiliriz. Türkiye’nin bu sorunları çözme kapasitesi vardır. Ama bu kapasite Türkiye’yi yönetenlerde yoktur. Eğitimin ne olduğunu bilmiyorlar, eğitimin önemini de bilmiyorlar. Benim istediğim gibi öğrenci yetişecek diyorlar.” İfadelerine yer verdi.

PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM SİSTEMİ İÇİN 14 ÖNERİYİ AÇIKLADI

Pandemi sürecinde eğitim sistemi için 14 öneriyi açıkladığı basın toplantısında, eğitimle ilgili ilkeler belirlenirken, sorunların çözümü konusunda uzmanların katkılarının olmasının öneminde işaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğitimden vazgeçen hiçbir ülke yoktur. Eğitim hepimizin sorunlarına karşı çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Dolayısıyla eğitim sıcak siyasetin konusu olmaz. Hepimizin çocukları okula gidiyor, her anne, baba çocuğunun iyi bir eğitim almasını ister, başarılı olmasını ister, öğretmenin bütün emeğini çocuğuna harcamasını ister. Dolayısıyla her aile çocuğu iyi eğitim alsın diye her türlü fedakarlığı rahatlıkla yapar. Eğitime yaklaşımda dünya gerçekleri asla göz ardı edilemez. Dünyadaki eğitim konusundaki değişim, mutlaka ama mutlaka bu konunun uzmanları tarafından değerlendirilir ve gündeme alınır.” Dedi.

EĞİTİM SİSTEMİMİZİ TEMELDEN SARSAN 4+4+4 UYGULAMASI

“Eğitim sistemimizi temelden sarsan 4+4+4 uygulamasının, milli eğitim şûralarında bu konuşuldu mu, tartışıldı mı, karara bağlandı mı? Hayır.” İfadeleri ile konuşmasını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kanun teklifini imzalayan  5 AK Parti milletvekilinin hiçbirisi eğitimci olmadığını iddia ederek; “bunlar Türkiye’nin gerçeğidir değerli arkadaşlarım. Dolayısıyla anne ve babalar eğitim sisteminden şikayet ediyorlar. Durumu iyi olan aileler çocuklarını özel okullara gönderiyorlar, daha iyi eğitim alsın diye her türlü fedakarlığı yapıyorlar. Ama durumu iyi olmayan aileler çocuklarını devlet okullarına gönderiyorlar. Eğitimde fırsat eşitliği değil, olağanüstü bir eşitsizlik tablosu karşımıza çıktı.” Dedi.

Eğtim ile ilgili verileri paylaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şu bilkgileri aktardı:

DEVLETİN 54 BİN 715, 13 BİN 870 DE ÖZEL OKUL VAR

“Zorunlu örgün eğitim kapsamında devletin 54 bin 715 okulu bulunmaktadır. Ayrıca özel okul sayıları da var, 13 bin 870 de özel okulumuz var. Zorunlu örgün eğitim kapsamında toplam derslik sayısı, sınıf sayısı, 588 bin 10 derslikte çocuklar eğitim görüyorlar. Devlet okullarında derslik başına 25.8 öğrenci düşmektedir. Yani 26 öğrenci düşmektedir ortalama. Özel okullarda ise 139 bin 337 derslik var, burada derslik başına öğrenci sayısı 10.6 yani 11 öğrenci düşmektedir.”

DEVLET OKULLARINDA ÖRGÜN EĞİTİMDE 15 MİLYON 189 BİN 878 ÖĞRENCİ VAR

“Devlet okullarında örgün eğitim kapsamında 15 milyon 189 bin 878 öğrenci bulunmaktadır. Yani 15 milyon 189 bin öğrenci devlet okullarına devam etmektedir. Özel okullarda okuyan öğrenci sayısı ise 1 milyon 468 bin 198’dir. Bu okullardaki öğretmen sayısı yani devlet okullarındaki öğretmen sayısı 942 bin 936’dır. Bu öğretmenlerin 101 bin 730’u sözleşmeli öğretmendir. Özel okullarda ise 174 bin 750 öğretmen görev yapmaktadır.”

3 MİLYON ÖĞRENCİNİN EVİNDE İNTERNET, 754 BİN EVDE TELEVİZYON YOK

“Zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına giden ve kaydını yapan öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet yoktur. Ayrıca devlet okullarına giden öğrencilerden 754 bin 429 öğrencinin de evinde televizyon yok ve biz uzaktan eğitim EBA dediğimiz uzaktan eğitimi yapıyoruz. Televizyonu olmayan bir öğrenci nasıl eğitim alacak? Sayı 1 – 2 olsa anlarım, 5 – 10 olsa anlarım, 1000 – 2000 olsa anlarım, 754 bin 429 öğrencinin evinde televizyon yok.”

PANDEMİ KOŞULLARINA EĞİTİM İÇİN EN AZ 57 BİN 340 YENİ DERSLİĞE 92 BİN ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR

“Pandemi koşullarına uygun olarak uygun eğitim için en az 57 bin 340 yeni dersliğe ihtiyaç var. Ayrıca pandemi koşullarına uygun eğitim için 92 bin 165 yeni öğretmene ihtiyaç var. Hem dersliğe, hem öğretmenlere pandemi koşullarına uygun olarak eğitim yapılması için ihtiyacımız var. Neler yapılmalı? Diyorlar ya, CHP hep eleştirir hiç öneri getirmez diye. Pandemi süresince esnaf için, çiftçi için, sanayici için, memurlar için, çalışanlar için, işçiler için hep öneriler getirdik. Şimdi eğitim konusunda da bize düşen sorumluluğun gereği olarak önerilerimizi getiriyoruz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Pandemi koşullarına uygun eğitim için önerilerini şöyle sıraladı:

1-Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedilikle 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Bu bağlamda çağrımız, Cumhuriyet Halk Partisi olarak yetkililere, devleti yöneten yetkililere sesleniyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi yani İSMEK ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi yani BELMEK binalarının, kendi binalarının çocuklarımızın pandemi koşullarına uygun eğitim almalarına katkı sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığının kullanımına tahsis etmeye hazırlar.

2- YÖK ile yapılacak işbirliği kapsamında üniversitelerin 2020 – 2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerin özellikle derslik, anfi ve konferans salonu gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir. Yeniden açılacak köy okullarıyla birlikte düşünüldüğünde öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olacaktır.

3- Yeni dersliklerin hizmeti girmesiyle birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden süratle yapılmalıdır. İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinin sosyal devletin önemini bir kez daha bize gösterdiği kabul edilmelidir. Bu bağlamda siyasi otorite pandemi vesilesiyle kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine de son vermelidir. Öğretmen öğretmendir, hepsinin kadroları verilmelidir.

4-Okulların hijyen kurallarına uygun olarak açılması ve hijyenin sürekliliği açısından Milli Eğitim Bakanlığına en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personeli alımı yetkisi verilmelidir. Aslında önerimiz AK Partinin de lehine, 60 bin kişilik kadro açacaksın. Bugün için diğer bakanlıklardan ve İş-Kur üzerinden sağlanan personelin hijyenin sürekliliği açısından yeterli olmayacağı açıktır.

5-Dezenfektan, maske, ateş ölçüm cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir.

6-Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. Böyle bir fon var, böyle bir para var, eğer bu para heder edilmediyse bunun için kullanılmalıdır.

7-Bu bağlamda uzaktan eğitim sürecince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm altyapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu hiç kimse unutmamalıdır. Çocuklarımız için aileler nasıl fedakarlıkta bulunuyorsa mobil operatörlerin de aynı fedakarlıkta bulunmaları gerekir.

8-Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için Milli Eğitim Bakanlığı sivil toplum örgütleriyle birlikte “senin de televizyonun olsun” kampanyası açmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptirler.

9-Her hanede öğrencinin yaralanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyacı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa, benim param yok, hazinede de para bitti, biz bunu sağlayamıyoruz diyorlarsa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyası da engellenmemek şartıyla bu sorunu gidermeye taliptirler.

10-Bugün Milli Eğitim Bakanlığının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT ile sınırlı kalmamalı, belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır. Şu noktayı özellikle Milli Eğitimin unutmaması gerekiyor. Bugün 2,5 milyonun üzerindeki hanede 6 kişiden fazla insan yaşamaktadır.

11-Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmelidir.

12-Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır.

13-Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleriyle aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır. Esnaf kardeşlerim için bunu bir kez daha tekrarlıyorum. Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleriyle aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır. Para istemiyorlar ama üstümüzdeki yükümlülüğü biraz erteleyin faizsiz erteleyin diyorlar.

14-Kamu – özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocukları olan ebeveynlere yani anne, babaya dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır.

AKILLA, MANTIKLA, BİLGİYLE, BİRİKİMLE ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRMELİYİZ

“Her anne, baba için çocuğun sorunlarını çözmek onlar için vazgeçilmez bir görevdir. Ama bu görev sadece anne, babalar için değil, bu görev aynı zamanda siyaset kurumuna da düşmektedir, topluma da düşmektedir, hepimize düşmektedir. Çocuklarımız için yapmayacağımız hiçbir fedakarlık yoktur. Onlar ne kadar iyi eğitilirlerse, dünyayı ne kadar iyi sorgularlarsa, ne kadar iyi yetişirlerse Türkiye o kadar hızlı büyür, Türkiye o kadar hızlı kalkınır. Eğitimin Türkiye’nin büyümesi ve kalkınması için çok önemli bir manivela olduğunu siyasi iktidar artık kabullenmelidir. Eğitim bir kişinin tekeline, bir grubun tekeline bırakılacak bir olay değildir. Akılla, mantıkla, bilgiyle, birikimle çocuklarımızı yetiştirmeliyiz. Bunlar bizim çocuklarımız yani bizim geleceğimiz. Eğer onları iyi yetiştirmezsek, onların önündeki engelleri kaldırmazsak siyaset kurumu çok büyük bir vebalin altına girmiş olacaktır.”

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ