logo

CHP’Lİ BELEDİYELER KILIÇDAROĞLU BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

CHP’li Belediye Başkanları Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tek adam rejimi istemediklerini, güçlü, demokratik bir parlamenter sistem istediklerini söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ankara’da yapılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin de katıldığı CHP’li Belediye Başkanları Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendilerinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin demokratik yapısının güçlenmesini istediklerini kaydederek; “Cumhuriyetimiz güçlensin itiyoruz. Dünyada saygınlığı olan bir devlet olsun istiyoruz. Onlar Türkiye Cumhuriyeti devletini yok etmek istiyorlar. Aramızda derin bir fay hattı var, derin bir ayrılık var aramızda. Ama şundan bütün vatandaşlarımın emin olmasını isterim; demokrasiyi seven, adalete inanan, hakka hukuka inanan, tarihine bağlı olan, şehitlerine, gazilerine bağlı olan, bayrağına bağlı olan, vatanına bağlı olan bir tek kişi kalıncaya kadar asla emellerinize ulaşamayacaksınız!” diye konuştu.

Türkiye’nin umuda ihtiyacı olduğunu, tatil yapmamaları istediği belediye başkanlarına, Türkiye’nin  ihtiyacı olan umudu büyütmek ve yeşertmek zorunda olduklarının altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye Başkanları olarak sizin göreviniz bulunduğunuz beldede halka güven vermektir. Sorunu ne olursa olsun, belediyenin görev alanı içine girmese dahi o vatandaşın sorunuyla birebir ilgilenmelisiniz. Vatandaşın buna ihtiyacı var. Vatandaş kendisini kimsesiz hissediyor, sahipsiz hissediyor. Oysa bu ülkenin kurucusu ne demişti? -Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir-demişti” ifadelerine yer verdi.

15 Haziran’da Ankara’da Güvenpark’ta başlattıkları 9 Temmuz’da İstanbul’da görkemli bir mitingle sonlandırdıkları  “Adalet Yürüyüşü”nün Cumhuriyet Halk Partisi yürüyüşü olmadığını kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu 80 milyonun adalet talebine, adalet ihtiyacına cevap vermek için yürüdüğünü söyledi.

“Şimdi ikinci bir adım daha atıyoruz, Çanakkale’de “Adalet Kurultayı” toplayacağız” diye konuşan Kılıçdaroğlu, “Adalet Yürüyüşü”nde sadece yürüdüklerini hatırlatarak; “Şimdi niçin yürüdüğümüzü, yine toplumun her kesimini davet ederek, bizim gibi düşünmeyenlerin düşüncelerine de değer ve önem vererek onları da davet edeceğiz. Nasıl Adalet yürüyüşüne toplumun her kesiminden insanlar geldiyse bu “Adalet Kurultayı”na da toplumun her kesiminden insanlar gelecekler, onları davet edeceğiz. Eğitimde adaleti nasıl sağlayacağız? Bunu tartışacağız. Emekte adaleti nasıl sağlayacağız? Bunu tartışacağız. İş güvencesi olmayan taşeron işçisinin derdi nedir? Bunu tartışacağız. Adaletli bir toplum nasıl olacak? Bunu tartışacağız. Bir arada huzur içinde nasıl yaşayacağız bunu tartışacağız. Kısır tartışmalardan, çekişmelerden bu ülkeyi nasıl kurtaracağız? Bunu tartışacağız. Adaletli bir düzenin fikri altyapısı orada oluşacak fikri altyapısı. Ve bunu da yine sadece Türkiye’ye değil bütün dünyaya duyuracağız. Bu bizim temel görevimizdir.

Tek adam rejimi istemediklerinin altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu CHP’li Belediye Başkanları toplantısında şu ifadelere yer verdi:
“Biz kendi ülkemizde güçlü, demokratik bir parlamenter sistem istiyoruz. Milli iradenin parlamentoya tam yansımasını istiyoruz. Biz lider sultası istemiyoruz. Biz darbe hukukundan arınmış hukukun üstünlüğünü öngören bir adalet düzeni istiyoruz. Biz yargının bağımsız ve tarafsız olmasını istiyoruz. Biz üniversiteleri bilgi üreten, idari ve mali açıdan özerk olan kuruluşlar istiyoruz. Biz çağdaş, laik bir eğitim sistemi istiyoruz. Hayatı sorgulayan, çocuklarımızın bütün uluslararası alanda başarılı olabileceği, eğitim sistemiyle geleceğimizi güvence altına alacağımız bir sistem istiyoruz. Biz etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden siyaset istemiyoruz. Herkesin kimliğine, yaşam tarzına ve inancına saygı istiyoruz. Biz yolsuzluğun olmadığı saydam bir devlet, kul hakkının yenmediği, toplanan her kuruş verginin hesabının halka verildiği bir devlet istiyoruz. Biz devlette liyakat esası istiyoruz. İşi bizim partili, bizim cemaatten, bizim tarikattan olana değil, işi o işi en iyi yapan kişiye verilmesini istiyoruz. Biz halkın gözü, kulağı ve sesi olan bağımsız bir medya istiyoruz.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
669 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

CHP’Lİ BELEDİYELER KILIÇDAROĞLU BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    CHP’Lİ BELEDİYELER KILIÇDAROĞLU BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI
    https://www.itvhaber.com/chpli-belediyeler-kilicdaroglu-baskanliginda-toplandi.html#.WYsifmTci9I.twitter
    #CHPliBelediyeBaşkanları #Toplantı #CHP #GenelBaşkan #KemalKılıçdaroğlu #TekAdamRejimi #Güçlü #Demokratik #Parlamenter #Sistem #Battalİlgezdi #CHP #itvhaber