logo

07 Mayıs 2015

CHP’Lİ ÖĞÜT SAFRANBOLU’DAKİ EYLEMİ MECLİS’E TAŞIDI

CHP’Lİ ÖĞÜT SAFRANBOLU’DAKİ  EYLEMİ MECLİS’E TAŞIDI

kadir_tbmmKarabük’ün Safranbolu İlçesi’nde bir grup köylünün, enerji nakil hatlarının organik sebze ve meyve tarlalarından geçmesini protestosunu Meclis gündemine taşındı.

CHP’Lİ ÖĞÜT SAFRANBOLU’DA ENERJİ NAKİL HATTI EYLEMİNİ MECLİS’E TAŞIDI

Karabük’ün Safranbolu İlçesi’nde bir grup köylünün, enerji nakil hatlarının organik sebze ve meyve yetiştirdikleri tarlalarından geçmesini protesto eylemi Meclis gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması için verdiği önergede nakil hatlarının neden organik tarım yapan çiftçilerin bahçesinden geçirildiğini sordu.

Sinop’tan başlayıp Kastamonu ve Safranbolu İlçesi’ne ulaşan enerji nakil hatlarının organik sebze ve meyve yetiştirdikleri tarlalarından geçmesini istemeyen köylülerin eyleminin kamuoyuna da yansıdığını belirten Öğüt, bahçelerden geçecek olan yüksek gerilim hattı ile bölgedeki tohumları 150-200 yıllık olan ve organik sebze meyve yetiştiren köylülerin ürünlerinin radyasyona maruz kalacağını dile getirdi.

“Tüm dünya organik tarıma yönelirken söz konusu projede ısrar edilecek midir?” diye soran CHP’li Öğüt, yüksek gerilim hattının bahçelerden geçmesinin ürünlere zarar verecek olmasının yanı sıra insanlar için de tehlike arz ettiğini ifade etti.

Önergesinde “Yağışlı ve nemli havalarda sonu ölüm ve yaralanma ile neticelenebilecek elektrik çarpma ihtimali artmaktadır.” İfadelerine yer veren Öğüt, “Dolayısıyla hatların ilk projede yer alan güzergahtan geçirilmesi böylece tarım arazilerinin zarar görmemesi düşünülmekte midir?” diye sordu.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ