logo

Çinli Covid-19 Aşısı CoronaVac Türkiye’ye Geldi

Çinli Covid-19 Aşısı CoronaVac Türkiye’ye Geldi

Çinli Sinovac’a sipariş edilen tip koronavirüs (Covid-19) CoronaVac inaktif aşının ilk partisi üç milyon aşıyı taşıyan uçak Türkiye’ye ulaştı. 14 gün sürecek testler sonunda aşı başlayacak.

Recep Kenan/itvhaber.com

Bakan Koca: “Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak.”

“AŞI PROGRAMIMIZ HALK SAĞLIĞI GM KOORDİNASYONUNDA GERÇEKLEŞECEK”

Sağülık Bakanı Fahrettin Koca, aşının ülkemize gelişini, “Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı GM koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız. İfadeleri ile paylaştı.

DİSTİRİBİTOR FİRMA YETKİLERİ LOJİSTİK HİZMETLER İLE SINIRLI

Bakan Koca, Aşı tedarikinde aracı firma kullanıldığına dair iddialar ile ilgili açıklama yaparak; “Milletimiz irfan sahibidir. Hakikati görür ve ona sahip çıkar.” Dedi. Bakan Koca, distribütör firma Keymen’in yetkilerinin Azerbaycan ile birlikte üretici firmanın lojistik hizmetleri ile sınırlı olduğunu, aşı ile ilgili görüşme ve anlaşmaların Çinli üretici firma Sinovac ile yapıldığını söyledi.

3 MİLYON AŞI 2 DOZDA 1.5 MİLYON KİŞİYE

Çin ile yapılan sözleşme kapsamında koronavirüs (Covid-19) aşısı ilk süreçte toplam üç milyon aşının bir buçuk milyon kişiye iki defada yapılması planlanıyor. Dört aşamada yürütülecek aşı çalışmalarında kişilerin ne zaman aşı olacağını öğrenmeleri için e-Nabız internet sitesine girmesi ya da aile hekimleri ile görüşmesi gerekecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin aşı yapma çalışmalarına erken dönemde başlayan ülkeler arasında olacağını belirterek, Türkiye’de yapılacak Covid-19 aşısı ve ülke genelinde düzenlenecek aşı kampanyası hakkında bilgi vermişti.

İLK KLİNİK ÇALIŞMALARA ULAŞAN “İNAKTİF” DİYE BİLİNEN AŞI

Aşı çalışmalarının bakanlık tarafından yakından takip edildiğini ifade eden Koca, “Olabilecek en erken dönemde, etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmış aşılara ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda teminine en yakın olduğumuz üç aşıdan birisi olan, sözleşme imzaladığımız aşı ile ülkemizde geliştirilen aşılardan ilk klinik çalışmalara ulaşan aşı “inaktif” diye bilinen aşılardır.” ifadelerini kullanmıştı.

E-NABIZ’DAN AŞI RANDEVU TARİHLERİ ÖĞRENİLECEK

Kişilerin aşı randevu tarihlerini öğrenmek için internetten başvuracağı merkez e-Devlet olacak. Sıranın ne zaman geleceği kimlik numaraları ile internetten e-Nabız sisteminden görülebilecek. e-Nabız uygulamasına giremeyenler ise aile hekimleri ile görüşerek bu bilgiyi edinebilecek.

AŞIDA ZORUNLU, ZORLAYICI BİR UYGULAMA OLMAYACAK

Aşının zorunlu olmayacağını kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşının zorunlu olmayacağını daha önce de söylemiştim. Aşılama programımız hazır. Vatandaşımızı zorlayıcı bir uygulama olmayacak. Aşının gerekliliğini bilim insanlarımızla toplumumuza anlatarak ikna etme çabası içinde olacağız. Bunun dışında bir uygulama söz konusu olmayacak.”

AŞILAMA ÇALIŞMALARI 4 ETAPTA YAPILACAK

Aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesinin planlandığını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, şu ifadelere yer vermişti:

•İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacaktır.

•İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır.

•Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.

•Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır

Bakan Koca ayrıca aşı dağıtım planlamasında Dünya Sağlık Örgütü tarafından dikkat çekilen insan hakları, eşitlik, adalet ve meşruiyet çerçevesinde bir dağıtım çerçevesinin oluşturulmasına çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ