logo

Çocuklar Sömestri Tatilinde Neler Yapmalı?

Çocuklar Sömestri Tatilinde Neler Yapmalı?

Ailelerin tatil sürecini çocuklarıyla birlikte planlaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, öğrencinin çabasının karnedeki notlardan daha değerli olduğunu belirtiyor.

Eğitim Danışmanı Barış Balcı öğrencilere ve ailelerine sömestri tatilinde neler yapılabilecekleri konusunda çok değerli önerilerde bulundu. Öğrencinin çabasının karnedeki notlardan daha değerli olduğunu kaydeden Balcı, çocukların tatilde sadece fiziksel değil ruhsal dinlenmeye de ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Öğrencileri tatil ve karne heyecanı sardı. Aileler de 2 hafta sürecek tatille ilgili planlar yapmaya başladı. Kimi aileler bunu tatil, eğlenmek ve dinlenmek için bir fırsat olarak görürken kimileri öğrencinin bu dönemde de boş durmaması gerektiğini düşünüyor.

Eğitim Danışmanı Barış Balcı, ailelerin tatil sürecini çocuklarıyla birlikte planlaması gerektiğini söyledi. Çocukların bu dönemde sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da dinlenmeye ihtiyacı olduğunu belirten Balcı; “Tatili planlamak gerekiyor. Bu planı yaparken sadece kişisel doğrularımızla değil çocuklarımızın duygu ve düşüncelerini de dikkate alarak birlikte ortaklaşa bu planı yapıyor olmak önemli. Onun da kendine göre bazı istekleri olabilir. Programın içine onları da yerleştirmeliyiz. Keyifli aktivitelere zaman ayırmalarını öneriyorum” dedi.

Eğitim Danışmanı Barış Balcı tatil dönemi için öğrencilere ve ailelere şu önerilerde bulundu:

Öğrencinin Kendini Resetlemesine Fırsat Verin

“Çünkü bu dönemde öğrencilerin bu dönemde sadece uykuya, fiziksel dinlenmeye değil ruhsal bir dinlenmeye de ihtiyaçları var. Bu dönemde sevdiği şeylerle meşgul olmaları onların iyi olma haline katkı sağlar. Oyun oynaması, müzik dinlemesi, enstrüman çalması, sportif faaliyetlerle hobileriyle ilgilenmesi, sevdiği şeyleri yapması iyi hissetmesine katkı sağlar. Bir sonraki sürece geçmeden önce çocuğun resetlenmesi, kendine gelmesine fırsat vermek gerekiyor.

Tatilin ilk bir haftası çocuklar daha özgür, daha rahat hareket edebilir. Arkadaşlarıyla zaman geçirebilir, gezebilir. Ailece bir müzeye veya sinemaya gitmek, evde ortam oluşturup birlikte zaman geçirmek, etkinlik yapmak çok keyifli olacaktır. Akraba ziyaretleri yapılabilir. Değerli olduğunu hissettirmek için birlikte yapılan faaliyetler çok önemli.

Kendisine rol model olabilecek yakınlarıyla temasta bulunmasını sağlamak, akraba ziyaretleri yapmanın da çocuğun motivasyonu ve kişiliğinin gelişimi açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

Tabii ki seviyor olsalar da tatili sürekli bilgisayarda oyun oynayarak veya televizyon karşısında, telefonla ilgilenerek geçirmeleri doğru değil.

İkinci Hafta Okumalar Tekrarlar Yapılabilir

Öğrencilerin tatil sürecinde dersleri tamamen boşlayıp okula tatil rehaveti ile dönmesi de doğru değil. Özellikle ikinci hafta bu arayı iyi değerlendirip süreci avantaja çevirmek için yavaş yavaş çalışmalara okumalara başlanabilir. Karnedeki sonuçla göre; zayıf olduğu ya da kendini yeterli hissetmediği ders ve konularla ilgili geriye dönük bazı tekrarlar yapılabilir. Belki öğleden önce bir saat öğrenmeyle ilgili zaman geçirilebilir. Varsa tatil ödevleri yapılabilir, okumaya zaman ayrılabilir.

8. ve 12. Sınıf öğrencileri için durum farklı. Onlar sınava hazırlandıkları için sömestri tatilini bir fırsat olarak görüp bu dönemde eksiklerini tamamlamaya çalışmalı. Onlar doğal olarak tatil sürecinde daha fazla test çözecekler, daha fazla denemeye girecekler. Eksiklerini, açıklarını kapatmaya çalışacaklar.

Ailelerin Karneye Tepkisi Ne Olmalı?

Bir dönem geride kaldı. Önce bunu kabul etmek ve kutlamak gerekiyor. Karne almak onun heyecanını yaşamak aileler için de öğrenciler için de güzel bir duygu. Karnedeki notlar yıl içinde yapılanlarla ilgili bir geri bildirim. Öğrenmeyle ilgili akademik anlamda edindiği kazanımları gösteriyor. Notlarının az ya da çok olmasından ziyade bu süreci yaşıyor olması onun için bir kazanım. Rakamlar bize bazı veriler sunuyor. Sınavlar kaçınılmaz, karne gerçek. Ama bu sürecin kendisi daha değerli.

Bir sürecin içindeler ve bu süreçte yazılılar, denemeler, karne dönemleri, yıl sonu heyecanları yaşanacak. Beceri durumlarını akademik anlamda gelişecek. Sonuçtan ziyade gösterilen çabanın farkındalığı daha değerli olduğunu düşünüyorum. Kişi bir çaba göstermişse sonuç ne olursa olsun bunun kabul ediliyor olması önemli. Bu bakış açısı çocuğun kendisini değerli hissetmesinin sağlar

Annelik ve babanın sorumluluğu ve rehberliği, çocuk belli bir zihinsel olgunluğa erişinceye kadar, gelişimini tamamlayıncaya kadar devam ediyor.

Her Çocuğun Yetenek Ve Potansiyeli Farklı

Kimse kötü not almak istemiyor. Çocuğunun zayıf olmasını istemiyor. Kendine böyle bir şey yaşatmak istemiyor. Anne babanın yapması gereken; koşulsuz sevgisini sunmak, yanında olmak, yolda kalmasını, zorlukları aşmasını desteklemek, çabayı sürdürmesiyle ilgili motivasyon sağlamak.

Her insanın kendi özgü bir yapısı var. Algısı öğrenmesi çok farklı. Eğitim ise sınıftaki tüm öğrenciler için aynı. Ortak sorulan sorular, ortak beklenen sonuçlar var ve bu bazen istenildiği gibi olmayabiliyor. Çocuğun bunu yönetemediği, başarısız olduğu bir dönem olabilir. Unutmayalım ki anne baba olarak ömür boyu hayatındayız. Karnede yazan notlar, rakamlar yerine çocuğumuz emek ve çabasını takdir etmeli, bu çabayı sürdürmesi için ona rehberlik etmeliyiz.

Başarısını Etkileyen Olumsuz Etkenler Var Mı?

Eğer düşük not almasına, başarısız olmasına sebep olan durumlar varsa bunları düzeltmek için kendi üzerimize düşeni yapmalıyız. Örneğin çocuğun bir dikkat problemi varsa okulun rehber öğretmeni ile, çocuk psikiyatristi ile görüşülebilir. Ek bir kaynak almak gerekebilir. Ya da belki B12 eksikliği hafıza ve dikkatle ilgili sürecini olumsuz etkiliyor olabiliyor.Aile hekimine giderek bunu tespit edebilmek mümkün. B12, Omega3 takviyesi yapılabilir. Ya da belki çocuğumuzun gözü bozuktur ve biz bunun farkında değilizdir. Böyle bir durumda sınıfta oturduğu sıra bile öğrenmesini etkileyebilir.

Düzenli beslenme, düzenli uyku önemli. Okulda yaşadığı sorunlar başarısını olumsuz etkiliyor olabilir. Çocukla sağlıklı iletişimimizi koruyup, öğrendiğimizde çözümü için bir şeyler yapabiliriz.

Ayrıca başta söylediğimiz gibi her çocuğun yetenekleri, algısı, ilgi alanları farklı. Güçlü yanını keşfedip bu yönde kendini geliştirmesi kendisine fırsat ve imkanlar sunabiliriz. Belki sporda veya bir sanat dalında da başarılı olabilir.

Ceza Ve Yaptırım Uygulamak İşe Yaramıyor

Anne baba önce kendisi neler yapmalı bunu fark edip buna odaklanmalı. Aksi takdirde sadece sonuçtan dolayı ceza vermek, bazı yaptırımlar uygulamanın çok etkili olmadığını düşünüyorum. Bir sorunu fark edip bunu konuşmak, bunun çözümü için çaba gösteriyor olmaları çok daha anlamlı olur.

Hayat başarısı ile akademik başarı aynı paralelde gitmeyebiliyor. Karne notları çok iyi olmasa bile çaba göstermesi, mücadele etmesi hayatının bütününde daha farklı kazanımlar sağlayacaktır.

Öğrenmeyle ilgili süreç çok değerli. Bilen birinin varlığı bu süreci daha rahat aşmamızı sağlar. Bu nedenle öğretmenlerin hayatımızdaki varlığı da çok değerli.

Karnede Anne Babanın Ve Öğretmenin de Payı Var

Karne notlarını sadece çocuğun performansı değil çevresel faktörlerin de etkilediğini unutmamak gerek. Anne babanın yaptıkları, öğretmenlerin yaptıkları, okul servisinden çocuğun tost yediği kantinciye kadar herkesin karnede etkisi ve payı var. İyi de olsa kötü de olsa bu öğretmenin de karnesi, anne babanın da karnesi. Sonuç nedeniyle sadece çocuk üzerinden yorum yapmak doğru olmayabilir.

Karne Hediyesi Almayın

Pahalı bir karne hediyesi alınmasını da doğru bulmuyorum. Ödüle alıştığında, ödül olmadığı zaman motivasyon kaybı yaşayacaktır. Bunun yerine küçük sembolik bir hediye verilebilir. Ailece yemeğe, sinemaya gidebilirsiniz. Unutmayın onun için en güzel hediye aileyle geçireceği zamandır. Hediye unutulur ama o güzel anılar unutulmaz.

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ