logo

Cuma Gününden İtibaren Soğuk Ve Kar Yağışlı Hava Geliyor

Cuma Gününden İtibaren Soğuk Ve Kar Yağışlı Hava Geliyor

Cuma gününden itibaren yurdun kuzey batı kesimlerinden başlayarak soğuk ve karla birlikte yağışlı hava geliyor, 24 Ocak’ta daha soğuk ve kar yağışlı yeni dalga geliyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Cuma gününden itibaren yurdun kuzey batı kesimlerinden başlayarak Marmara’nın güneyi, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin soğuk hava ile birlikte kar yağışının etkisi altına gireceği belirtiliyor.

24 Ocak günü Karadeniz üzerinden gelecek aşırı soğuk hava nedeniyle yurtta beklenen yağışların kar şeklinde olacağı, aşırı soğuk ve kar yağışlı havanın 27 Ocak Perşembe gününe kadar etkili olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji tarafından yapılan tahminlere göre Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın, bu hafta sonu 22 Ocak Cumartesi’den itibaren batı kesimlerden başlayarak yurt genelinde etkili olması bekleniyor.

Önümüzdeki hafta başı 24 Ocak Pazartesi’den itibaren, ülkemizin Karadeniz üzerinden gelecek daha soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği, bunun sonucunda yurt genelinde aşırı soğuk hava koşullarının görüleceği tahmin ediliyor.

AKOM DONDURUCU SOĞUK VE KAR YAĞIŞI UYARISI YAPTI

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından “Dondurucu soğuk” ile birlikte “kuvvetli kar yağışı” ve buzlanma uyarısı yapıldı.

AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) tarafından yapılan uyarıda, “21.01.2022 Cuma günü (Yarın) akşam saatlerinden itibaren önümüzdeki hafta boyunca etkili olması beklenen dondurucu soğuk ve yağışlı hava nedeni ile sıcaklıkların 0 derece ve altında seyredeceği, beraberinde yer yer kuvvetli kar yağışı buzlanma ve don olaylarının yaşanabileceği tahmin edilmektedir.” Denildi.

AKOM tarafından dondurucu soğuk, buzlanma ve kuvvetli kar yağışı uyarısında, vatandaşlarımızın olumsuz hava şartlarına karşı tedbirli olmalarının altı çizildi.

CUMA GÜNÜN SOĞUK VE KAR YAĞIŞLI HAVA GELİYOR

21.01.2022 Cuma günü; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de beklenen yağışların, Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz’de kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışların Marmara’nın güneyi, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde kar yağışı şeklinde diğer yağış alan yerlerde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

22.01.2022 Cumartesi günü yağışların; İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi ve batısı ile Batı ve Orta Karadeniz’de yoğun kar yağışı, Güney Ege ve Akdeniz’de kuvvetli yağmur ve sağanak, Toros Dağları’nda yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

23.01.2022 Pazar günü; tüm yurdun genellikle yağışlı olacağı, yağışların Akdeniz kıyı kesiminde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında kuvvetli ve yoğun kar yağışı şeklinde, Doğu Akdeniz’de ise kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor.

24 OCAK’TA YENİ DAHA SOĞUK VE KAR YAĞIŞLI HAVA BEKLENİYOR

24.01.2022 Pazartesi gününden itibaren; Karadeniz üzerinden gelecek aşırı soğuk hava nedeniyle yurtta beklenen yağışların kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre aşırı soğuk ve kar yağışlı havanın 27.01.2022 Perşembe gününe kadar etkili olması bekleniyor.

Aşırı soğuk hava, yoğun kar yağışları, çığ tehlikesi ve zirai don için vatandaşlarımızın ve yetkililerin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmeleri önem arz etmektedir.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ