logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘15 Günlük Kısmi Kapanma Başlattık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘15 Günlük Kısmi Kapanma Başlattık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nda, Ramazan ayıyla başlayan tedbirlere ilave salgınla mücadelede 15 günlük kısmi kısıtlama kararı aldıklarını açıkladı.

Recep Kenan/www.itvhaber.com

Ramazan ayıyla başlayan tedbirlere ilave 15 günlük kısmi kısıtlama kararı açıklandı. Bazı etkinlikler bayram sonuna kadar yasak.

Kabine toplantısında süreci tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına başlandığını belirterek; “Amacımız bu 2 haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır. Şayet bu iki haftalık dönemde hedeflediğimiz tabloda beklediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir. Vatandaşlarımın her birinden ‘tamam’ diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu mücadeleye destek vermelerini hassaten rica ediyorum. Aynı şekilde aşı sırası gelenlerin de bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayılarını düşürmedeki etkisi gözlemlerle, rakamlarla tespit edilmiştir.” Dedi.

HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 19.00 – 05.00

Cumhurbaşkanı Erdoğan artırılarak uygulanacak olan kısmi kapanma kapsamında alınacak tedbirleri şöyle sıraladı:

  • “Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir.”

ŞEHİRLERARASI SEYAHATLERE İZİN VERİLMEYECEK

  • Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecektir. Bir süre önce ara verdiğimiz 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

DÖNÜŞÜMLÜ VE ESNEK MESAİ YENİDEN YAYGINLAŞTIRILACAK

  • Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak, hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacaktır. Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir.

KADEMELİ UZAKTAN EĞİTİM

  • Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

YEME-İÇME HİZMETİ VEREN KAFE BAYRAM SONUNA KADAR KAPALI

  • Yeme-içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir. Lokanta ve benzeri işletmeler ise ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir.

DÜĞÜN NİŞAN VE KAPALI ALAN ETKİNLİKLER

  • Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

TOPLU İFTAR VE BENZERİ ORGANİZASYONLAR YASAK

  • Oteller sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek. Sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacaktır. Konaklama tesisleriyle evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecektir.

AYRINTILAR BAKANLIK GENELGESİNDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlamalar ile ilgili diğer ayrıntıların İçişleri Bakanlığı tarafından bu gece yayımlanacak genelge ile duyurulacağını, uygulamanın da yarın akşam saati itibariyle başlayacağını kaydetti.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ