logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokatlılarla Buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokatlılarla Buluştu

erdogan_tokat_lilarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen “Tokatlılar Buluşması” etkinliğine katılarak vatandaşları selamlayıp karanfil dağıttı.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen “Tokatlılar Buluşması” etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşları selamlayarak karanfil dağıttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen “Tokatlılar Buluşması” etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Şimdi soruyorum; ey imamlar niye kaçıyorsunuz? Bunlar bizim arkasında saf tuttuğumuz imamlar değil, bunlar farklı bir cins imamlar. Niye kaçıyorsunuz? Yoksa bir suçunuz, durun burada, niye gidiyorsunuz?” dedi.

Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen “Tokatlılar Buluşması” etkinliğinde yaptığı konuşmada bugün yaşanan sıkıntıların, bu coğrafyada bin yıldır yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığını, mücadelenin farklı yöntem ve görünümlerle bugün de aynen devam ettiğini söyledi.

Balkanlar’da 20 yıl önce olanların bunun bir parçası olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bizim son 12 yıldır yaşadıklarımız da asla bu bin yıllık mücadeleden ayrı değildir” değerlendirmesinde bulundu.

“Bunlar bizim arkasında saf tuttuğumuz imamlar değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da, Filistin’de, Libya’da ve Yemen’de yaşananların bunun bir parçası olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aynı şekilde çözüm süreciyle üstesinden gelmeye çalıştığımız mesele de aynı mücadelenin bir parçasıdır. Hatta paralel devlet yapılanması diye ifade ettiğimiz şer cephesiyle, ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında verdiğimiz mücadele aynı tarihi sürecin bir parçasıdır. Şimdi soruyorum, ey imamlar niye kaçıyorsunuz? Bunlar bizim arkasında saf tuttuğumuz imamlar değil. Bunlar farklı bir cins imamlar. Niye kaçıyorsunuz? Yoksa bir suçunuz durun burada, niye gidiyorsunuz?

Başbakanın ofisine böcekleri yerleştirmek suretiyle kalkıp da başbakan hangi bakanla, uluslararası hangi bir başbakanla neyi konuşuyor, bunu takip etmek isteyenler siz değil miydiniz? Madem dürüsttün, sen emniyetin mensubusun. Sen başbakanın yanında bir görevlisin. Sen ne zamandan beri ajanlığa, casusluğa başladın. Peki niye kaçıp gidiyorsun o zaman? Nereye kaçarsanız kaçınız, sizi bulacağız. İşte Romanya’ya kaçtınız ve orada yakalandınız. Dedik ya, ‘Bunları inlerinden çıkaracağız’ şimdi inlerinden çıkarılıyorlar.”

“Bu mücadele milletimizin kaderidir”

Erdoğan, bu coğrafyayı başkalarına dar etmek isteyenlerin her dönemde farklı kesimleri kullanarak, farklı yöntemleri devreye sokarak, hedeflerine ulaşmaya çalıştığını anlattı.

Tarihin, inancın, kültürün kendilerine yüklediği misyonun gereğini yerine getirdiklerini ve getirmeye devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu mücadele milletimizin kaderidir. Ne diyor şair? ‘Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır/ Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır/ Gün batsa ne olur, geceyi onaran bir mimar vardır.’ Mesele bu. Biz kaderin üstündeki kadere teslim olarak, mücadelemizi sürdüreceğiz. Suriye’de sürdüreceğiz, çözüm süreciyle sürdüreceğiz, Irak’ta sürdüreceğiz, paralel devlet yapılanmasıyla mücadeleyle sürdüreceğiz. Tüm mazlumlara, mağdurlara, gariplere el uzatarak, onların dertlerine derman olmak için var gücümüzle çalışarak sürdüreceğiz. Filistin’de de sürdüreceğiz, dünyanın dört bir yanında, Myanmar’da da olsa oraya da uzanacağız. Açe’ye de uzanacağız. Çünkü bu bizim tarihi mesuliyetimizdir.”

“Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırarak mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, “Bu mücadelede milletimiz yanımızda. Hamdolsun bu mücadelede Tokatlı kardeşlerimiz yanımızda” diye konuştu.

“Bize eğilmek yakışmaz biz sadece rükuda eğiliriz, başka yerde asla” ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Coğrafyamızdaki tüm kardeşlerimiz yanımızda, bize bu yeter. Gerisi kader. Çanakkale’yi de, Kut’ül Ammare ile başlayıp Kurtuluş Savaşı ile devam eden bir mücadele döneminin sonunda cumhuriyetimizi kurduk. Eksiğiyle, fazlasıyla, hatasıyla, sevabıyla son devletimizi 92 yıldır yaşattık, inşallah ilelebet yaşatacağız.

Cumhuriyet bizim ilk değil, son devletimiz. Cumhurbaşkanlığı forsumuzda yer alan 16 yıldız, 2200 yıllık devlet geleneğimizi temsil ediyor. Dünya değiştikçe, şartlar değiştikçe devletlerin de milletlerin de bu değişime uygun şekilde kendilerini yenilemeleri, daha ileriye götürmeleri gerekiyor. Herkesin ilerlediği yerde siz mevcudu korumanın çabasına girerseniz, aslında geriye düşmüş olursunuz, bu durumu kabullenmiş olursunuz.”

“400 milletvekilini vermeye hazır mıyız?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin darbe dönemlerinde yerinde saymanın da ötesinde, geriye gittiğini ve dönemlerde pek çok fırsattan olarak benzeri şartlarda yola çıkan başka ülkelerin gerisine düştüğünü söyledi.

Artık darbeler, vesayetler döneminin geride kaldığını aktaran Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Cumhuriyet tarihimizin yeni bir dönemine ilk adımı attık. Artık Cumhurbaşkanını, Cumhurbaşkanımızı siz seçtiniz, millet seçti. Parlamenter sistem artık bekleme odasına girmiş bulunuyor. Yeni Türkiye’nin ilk işareti, 10 Ağustos’tu. Şimdi önümüzde 7 Haziran’da bir seçim var. Bu seçimi yeni Türkiye yolunda yeni anayasa ve başkanlık sistemi için bir fırsata dönüştürmeliyiz” dedi.

Salonda bulunanlara hitaben “400 milletvekilini vermeye hazır mıyız?” diye seslenerek bu konuda Tokatlıların birbirleriyle iletişim kurmalarını isteyen Erdoğan, “Bununla iş kalmıyor. İnşallah 400 vekille arzulanan, beklenen, istenen ne gelecek? Yeni anayasa gelecek. Yeni anayasa, yeni Türkiye’nin temel taşlarını oluşturuyor. Yeni anayasa ile ne gelecek? Onunla beraber de inşallah başkanlık sistemi gelecek. Çünkü, bizim hıza ihtiyacımız var. Çok başlılık, asla. Karar sürecini hızlandırmamız lazım” diye konuştu.

Karar süresi hızlanırsa 12 yılı geride kalan 30 yıllık süreçte, 3-4 trilyon dolarlık milli gelirin yakalayabileceğini dile getiren Erdoğan, “Bunu yakalar mıyız? Yakalarız. Bütün mesele inanç. Bütün mesele inanmakta. Bunun ardından çalışmak. Biliyorsunuz iman öyle bir şeydir ki tekeden bile süt çıkartır. Bu böyledir. Bunu kendi adıma herhangi bir paye peşinde olduğum için istemiyorum. Bunu son devletimiz Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini ancak bu şekilde garanti altına alabileceğimize inandığım için istiyorum. Zaten kapanmış olan darbeler ve vesayetler dönemini tamamen tarihin tozlu sayfalarına gömmek, milli iradeyi en üste çıkarmak için bunu istiyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Rabia” işareti yaparak, bunun için bugüne kadar “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” dediklerini anlattı.

Birilerinin ülkeyi bölme gayreti içinde olduğunu kaydederek, 6-7 Ekim olaylarını hatırlatan Erdoğan, “Cam çerçeve, tüm kamu araçları, özel, vatandaşlarımızın araçları bütün bunlar yakılıp yıkılırken, insanlar öldürülürken ne bekliyorlardı? Değerli kardeşlerim bütün bu gerçekler ortadayken işte şimdi İç Güvenlik Yasası çıkıyor bundan bile rahatsızlar. Neden? İç Güvenlik Yasası bunların performansını düşürecek de onun için. Bunlar böyle terör veya terör eylemlerine zemin bulamayacaklar. İşte onun için yeni Türkiye’ye, yeni Türkiye için de yeni anayasa ve başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Tokatlı kardeşlerimin de milletimizin büyük çoğunluğu gibi yeni Türkiye’yi istediğine, yeni anayasayı, başkanlık sistemini desteklediğine inanıyorum” diye konuştu.

Tokatlılar gecesinde bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, konuşmasını her zaman yaptığı gibi “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısının sözlerini salondakilerle söyleyerek tamamladı.

Can: “Tokat, havalanmaya hazır bir uçak gibi”

Tokat Valisi Cevdet Can da herkese Hacı Bektaş-i Veli’nin, Mevlana Hazretlerinin övdüğü Tokat’tan selam getirdiğini belirterek, Tokat’ın tarihini anlattı. Can, Tokat’ın havalanmaya hazır bir uçak gibi bir kanadına tarih ve turizmi, diğer kanadına tarım ve sanayiyi aldığını belirterek, şehrin 2023 hedeflerinden bahsetti.

Topbaş: “Rüzgar nereden eserse essin Türkiye rotasında yürüyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Anadolu’nun güzel insanlarının buluştuğu yer olan Tokat’ın Türkiye’nin aynası olduğunu belirterek, Türkiye’nin her şehrinin ülke gibi olduğunu, Tokat’ın da bu şekilde olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın önderliğindeki hareketin dünyada ezber bozduğunu dile getiren Topbaş, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan itibaren Türkiye’ye insana değer veren, millete hizmeti bir ibadet aşkı olarak gören anlayışının yerleştiğini aktardı. Topbaş, “Rüzgar nereden eserse essin, Türkiye rotasında yürümektedir” dedi.

Ün: “Yanında olduğumuzu belirtmek için buradayız”

Tokat Konfederasyon (TOKKON) Başkanı Mehmet Salih Ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı hizmetler için ona teşekkür etmek amacıyla toplandıklarını belirterek, Erdoğan’ın Filistin, Suriye ve çok sayıdaki yerde mazlum halklar için verdiği mücadeleyi anlattı.

Erdoğan’ın sömürgeci egemen güçleri karşısında “Dünya beşten büyüktür” diyerek kendilerini gururlandırdığını dile getiren Ün, aynı zamanda Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümünü anmak için de bu toplantıyı düzenlediklerini aktardı.

Ün, “İhanet ve kumpaslar karşısında eğilmeyen o dik duruşunuzun yanında olduğumuzu belirtmek için buradayız” dedi.

TOKKON’un 7 ay önce kurulduğunu ve 4 federasyon ile 133 dernekten üyesi olduğunu ifade eden Ün, konfederasyonun hayata geçirmek istediği yurt projesinden bahsetti.

Ayrıca salona dev Türk bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk ve Erdoğan’ın posterleri de asıldı.

Halk konserlerinin verildiği etkinlikte Erdoğan geldikten sonra halk müziği sanatçısı Züleyha tarafından Çanakkale Savaşı sırasında 15 yaş ve üstünde eli silah tutan gençlerin cepheye gitmesinin ardından Anadolu’da yakılan “Hey Onbeşli” isimli ağıt söylendi.

Etkinliğe ayrıca Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Tokat milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

KAYNAK: TRT

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ