logo

CUMHURİYET’E ‘TERÖR ÖRGÜTÜ’ OPERASYONU

CUMHURİYET’E ‘TERÖR ÖRGÜTÜ’ OPERASYONU

cumhuTerör örgütleri FETÖ ve PKK adına faaliyette bulunmak suçlaması kapsamında operasyon başlatılan Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine gözaltı kararı çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine terör örgütleri FETÖ ve PKK adına faaliyette bulunmak suretiyle suç işledikleri gerekçesi ile operasyon başlatıldı.

Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve yazar Güray Öz’ün evleri aranıyor. Sabuncu gözaltına alınırken, Atalay’ın yurtdışında olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre yazdığı bir yazısında rahatsızlığını dile getirdiği ifade edilen Aydın Engin’in de evinde arama yapılıyor. Engin polis ekipleri tarafından sağlık kontrolüne götürüldü.

Sabah Gazetesindeki haber göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gazete yöneticisi 13 isim hakkında gözaltı kararı verildi. Dosyadaki toplam şüpheli sayısının 15 olduğu Orhan Erinç’in yaşlı olması sebebiyle sadece evinde arama yapılacağı, Can Dündar’ın ise yurtdışında firari olduğu bilindiğinden hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.

Başsavcılıkça verilen gözaltı, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nden ise verilen suç delillerine ilişkin arama ve el koyma kararı gereği sabah saatlerinde harekete geçen terör polisi, 13 şüphelinin adreslerine gitti ve arama çalışması başlattı.

KUVVETLİ ŞÜPHE VE DELİLLER

Operasyonun Cumhuriyet Gazetesi hakkında Ağustos ayı içerisinde başlatılan ve gazetenin terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işledikleri iddiasıyla yürütülen bir soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği, bu suç kapsamında kuvvet şüphe ve delillere ulaşıldığı öğrenildi.

Hakkında gözaltı kararı bulunan isimler arasında Cumhuriyet gazetesi icra kurulu başkanı Akın Atalay ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun da bulunduğu kaydedildi.

Gazetenin özellikle 17/25 Aralık girişimi ardından Fethullahçı Terör Örgütü lehine yayınlar yaptığı, FETÖ yayın organı Zaman Gazetesi ile ortak manşetler attığı, örgüt tarafından servis edilen haberleri yayınladığı konuşuluyordu. Can Dündar’ın genel yayın yönetmenliğine getirilmesi ardından gazetenin örgütün kontrolüne girdiği ileri sürülüyordu.

CAN DÜNDAR İÇİN YAKALAMA KARARI

İHA’nın haberine göre yurt dışında bulunan gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Operasyonla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Gazetesi ve Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkında, FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ