logo

DARBE ŞEHİT VE GAZİLERİ TAZMİNATI AÇIKLANDI

DARBE ŞEHİT VE GAZİLERİ TAZMİNATI AÇIKLANDI

sgk_sehit_gazi15 Temmuz’daki FETÖ Örgütü darbe girişimi şehitleri ve gaziler için ödenecek maaş ve tazminat rakamı belli oldu. Darbe şehitleri ve gaziler in tazminatı açıklandı.

“15 Temmuz şehit ve yaralıları için ne kadar tazminat verilecek?” sorusu cevabını buldu. 15 Temmuz’da şehit düşenlerin yakınlarına aylık bağlanacak ve ayrıca tazminat ödenecek. Yaralananlar da tazminat alabilecek.

Şehit yakınları en düşük 3 bin 203 lira maaş alacak. 15 Temmuz’da şehit düşenlerin kanuni yakınlarına 88 bin 600 TL tazminat ödenmesi kararı alındı. Yaralananlara ise 17 bin 719 TL tazminat ödenecek. 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle 250’ye yakın vatandaşımız şehit düşmüştü.

SGK’DAN AÇIKLAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan açıklama ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle şehit olanların yakınlarına tazminat ve gazilere aylık bağlanacağı duyuruldu. Sivil Demokrasi Şehit Ve Gazilerine Aylık Bağlanmasına İlişkin Olarak 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname İle Yapılan Düzenleme ile ilgili basın açıklaması şöyle:

BİR DİZİ TEDBİRLER ALINDI

Bilindiği üzere, 15 Temmuz günü Fethullahçı Terör Örgütü Üyeleri darbe girişiminde bulunmuş bu kalkışma girişimi aziz milletimiz ve geçmişten bugüne varlığını sürdürmüş köklü Devlet geleneğimiz sayesinde bertaraf edilmiştir. Ancak bu tür kalkışmaların tekrarlanmaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından OHAL kararı alınarak ülke genelinde bir dizi tedbirler uygulanılmasına karar verilmiştir.

VALİLİKLERE BAŞVURU YAPILACAK

Bu kapsamda, 15/07/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle malul (GAZİ) olan veya hayatını kaybeden (ŞEHİT) sivillerin, kendileri veya hak sahiplerinin aşağıda belirtilen haklardan yararlanabilmeleri için öncelikle valiliklere bu haklardan yararlanma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

HAK SAHİPLERİNE AYLIK BAĞLANACAK

  1. A) Şehitlerin Yakınları ile Gazilere Vazife Malullüğü Aylığı Bağlanması

-Hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumunca aylık bağlanacak.

AYLIK 3 BİN TL MAAŞ

-Bağlanacak aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak, ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplaması yapılacaktır. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3.203 TL olacaktır. Hayatını kaybeden veya aylık almakta iken vefat edenlerin hak sahiplerine, şehit veya gazimize ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi bir kesinti olmaksızın tam olarak ödenecek.

88 BİN TL TAZMİNAT ÖDENECEK

– Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88.596 TL,

– Bakıma muhtaç malullere 177.192 TL,

– Diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66.447 TL ila 22.149 TL arasında,

– Yaralananlara da 17.719 TL’yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda Nakdi Tazminat ödenecektir.

HAYATINI KAYBEDENLERİN AİLELERİNE 30 YIL HİZMET GİBİ EMEKLİ İKRAMİYESİ

Kamu personeli (memur) olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bulunanlardan, hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi SGK tarafından emekli ikramiyeleri ödenecek.

Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150 bin 613 lira, diğer malullere ise 101 bin 885 lira tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca verilecek.

HAYATINI KAYBEDENLERİN AİLESİNDEN İKİ KİŞİ KAMUDA İSTİHDAM EDİLECEK

Hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam 2 kişi kamuda istihdam edilecek.

Malullerin ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere 1 kişi kamuda işe yerleştirilecek.

AİLELERE VE GAZİLERE SAĞLIK YARDIMI

Aylık bağlananların ilaç, ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri ile yardımcı üreme yöntemi ve tedavilerinde katılım payı ve ilave ücret alınmayacak. Aylık bağlanan malullerin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri, herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin SGK tarafından karşılanacak.

Yaralananların tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar sağlanacak sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacak. Ayrıca tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar geçen sürede verilen sağlık hizmetleri ve diğer haklardan aylık bağlanmış olanlar gibi yararlandırılacak.

SAĞLANAN DİĞER HAKLAR

Bakım ücreti: Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olan gazilerimize asgari ücretin net tutarının iki katı tutarında (bugün itibariyle 2354,92) aylık bakım ücreti ödenecektir.

Faizsiz konut kredisi: 2016 yılı itibariyle 94 bin TL tutarında faizsiz konut kredisinden yararlanabileceklerdir.

Ek Ödeme ile Eğitim Öğretim Yardımı: Şehit ve gazilerimizin çocuklarına ilköğrenimde 1.398 TL, lisede 2.098 TL, yükseköğrenimde ise 2.797 TL tutarında yılda bir defa eğitim öğretim yardımı ödenecektir. Ayrıca, maluliyet derecelerine göre 2017 yılında ek ödeme yapılacaktır.

Ücretsiz seyahat hakkı: Şehit ve gazilerimizin kendileri ile hak sahipleri; yurtiçinde Devlet Demiryollarında, Denizyolları Şehir Hatlarında ve belediye toplu taşıma araçları ile belediye tarafından kurulan şirketler veya özel firmalar aracılığıyla yaptırılan toplu taşıma işinde kullanılan araçlarda ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecektir.

Elektrik ve su indirimi: Şehit ve gazilerimizin kendileri ile hak sahipleri, tahakkuk ettirilecek su ücreti % 50’den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından belirlenecek tarife üzerinden ve indirim oranı % 40’ı geçmemek üzere belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden indirimli su ve elektrik kullanım hakkına sahiptir.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ