logo

Deniz Gezmiş Ve Arkadaşları 3 Fidan ‘Görkemli Hatıralar’ İle Ataşehir’de Anıldı

Deniz Gezmiş Ve Arkadaşları 3 Fidan ‘Görkemli Hatıralar’ İle Ataşehir’de Anıldı

“3 fidan” olarak anılan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın anısına Ataşehir’de düzenlenen Halk TV’nin “Görkemli Hatıralar” programında anıldı.

68 kuşağı öncülerinden “3 FidanDeniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin yıl dönümünde anıldı.

Ataşehir Deprem Parkı, Türkiye’nin en çok izlenen TV kanallarından Halk TV’nin “Görkemli Hatıralar” programına ev sahipliği yaptı.

“GÖRKEMLİ HATIRALAR” İLE ATAŞEHİR’DE 3 FİDAN ANILDI

Serhan Asker’in hazırlayıp sunduğu “Görkemli Hatıralar” programının 5 Mayıs Pazar günü gerçekleşen canlı yayınının konukları; Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, Bora Gezmiş, Mükerrem Erdoğan, Turgut Ünlü ve Metin – Kemal Kahraman oldu.

6 Mayıs 1972’de idam edilen ve “3 fidan” olarak anılan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın anısına düzenlenen programda, dönemin canlı tanıkları 3 fidanın idam süreçlerini anlattılar. Parkın içerisinde bulunan Deniz Gezmiş heykelinin önünde yapılan programda Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın anısına şarkılar söylendi.

Görkemli Hatıralar programını Ataşehir’de misafir etmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Onursal Adıgüzel, “Sizleri Ataşehir’de ağırlamak ve Denizleri burada anmak bizim için bir onurdur. 3 fidanımız, benim ve CHP Gençlik Kollarında yetişmiş her genç için çok değerlidir. Türkiye’de yüzyıl önce bir kurtuluş mücadelesi verilmiştir, bu anlamda Mustafa Kemal’in antiemperyalist mücadelesi çok önemlidir. Denizler de ‘antiemperyalizme karşı tam bağımsız Türkiye’ dediler. Deniz Gezmiş’in anılarına baktığımızda şunu sıkça görüyoruz. Örneğin, babasına gönderdiği mektupta ‘Beni iyi ki Mustafa Kemal’in yolunda yetiştirdin’ diyor. Çok önemli savunmalarının birinde de ‘Bu ülkedeki asıl Atatürkçüler bizleriz’, ‘Bağımsızlık mücadelesinde Mustafa Kemal’in izinden yürüyen bizleriz’ diyor” şeklinde konuştu.  

Gençlere sahip çıkmak gerektiğini vurgulayan Başkan Onursal Adıgüzel, “Dünyadaki örneklerine bakalım, 68 kuşağının temsilcileri diğer ülkelerde büyük işler yaparken, biz o gençlerimizi idam ederek kaybetmişiz, çatışmalarda kaybetmişiz. Bu genç beyinler, öğrenci liderleri bu zamanlarda yaşasalardı Türkiye’nin bugününe büyük katkıları olurdu diye düşünüyorum” dedi.

Deniz Gezmiş’in de aralarında olduğu ülkemizin kaybettiği önemli değerler için bir müze kurmak istediklerini belirten Başkan Onursal Adıgüzel, “Geçmişten bugüne kaybettiğimiz birçok değerimizin; Denizlerin, Uğur Mumcuların anılarıyla toplum hafızamızı diri tutacak bir merkezi hayata geçirebilmek için çalışmalara başlayacağız” açıklamasında bulundu.

Deprem bölgesini de unutmadıklarını dile getiren Başkan Onursal Adıgüzel şöyle konuştu: “6 Şubat günü deprem bölgesine ilk giden siyasetçilerden biriydim. Cumhuriyet Halk Partisi adına Adıyaman’da sizin o büyük desteklerinizin dağıtılmasını sağladım. Biz çok büyük bir milletiz ve dayanışmanın en güzel örneklerini gösteriyoruz. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı Ataşehir’de kutlarken deprem bölgesini de unutmadık. Adıyaman Belediye Başkanımız Abdurrahman Tutdere’yle birlikte bir proje gerçekleştirdik. İstanbul Gençlik Platformu’ndan arkadaşlarımız 23 Nisan’da Ataşehir Belediyesi iş birliğiyle Adıyaman’a gittiler. Adıyaman Belediyesi’yle orada 23 Nisanımızı birlikte kutladık. 19 Mayıs’ta da devam edeceğiz. Ataşehir Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 19 Mayıs’ta Samandağ’da Cumhuriyet İlkokulu’nda olacak. Ben de 19 Mayıs günü onlarla birlikte Samandağ’da Cumhuriyet İlkokulu’nda olacağım. Oradaki öğrencilerimizin, çocuklarımızın rehabilitasyonuna katkı sunmaya çalışacağız. Önümüzdeki günlerde, yaz döneminde de deprem bölgelerinden Malatyamıza yine Ataşehirimizden çok önemli bir eser kazandırıyor olacağız.”

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ