logo

DOĞMAMIŞ BORÇLARA ‘KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA, HACİZ’

meclis_temmuz_ (0)Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında Çarşamba ve Perşembe günleri birleşimlerinde toplanarak Temmuz ayı çalışmalarına tamamladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Bayram nedeniyle ertelenen, tatili sonrası toplanan Ataşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı 1’inci birleşiminde Meclis 1. Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüşmüştü.

meclis_temmuz_ (16)

13 Temmuz günü sabah 09:00’da ikinci birleşimde toplanan Ataşehir Belediye Meclisi, gündemde görüşülecek madde olmadığı için görüşmelere geçilmeden kapandı. geçtiğimiz günlerde eşini kaybeden Ak Partili üye Mahmut Yörük, gündem dışı söz alarak, eşinin hastalığı sırasında bizzat ziyaret ederek, hastalığı ve kaybettiğinde telefonla arayarak yada yine bizzat baş sağlığı ve taziye dileğinde bulunan Belediye Başkanı, Meclis Başkanı ve üyeleri, birim müdürlerine teşekkür etti.

meclis_temmuz_ (10)

Temmuz ayı toplantılarının son birleşimini Parşembe günü Saat 16’da yapan Ataşehir Belediye Meclisi, Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Sadi Özata başkanlığında yapılan toplantıda gündemdeki 6 maddeyi görüşerek onayladı.

meclis_temmuz_ (20)

Artvin İli Ardanuç Belediyesine Cenaze Taşıma Aracı, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde adliye hizmetlerinde ve makam aracı olarak kullanılmak üzere şoförüyle araç tahsisi yapılmasını ön gören teklifler ve müdürlükler arası ödenek aktarmasını ön gören teklif ile Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından İller Bankası ile bir diğer banka ile yürütülecek teminat ve kredi, işlemlerti için Belediye Başkanı’na yetki talebi oy çokluğu, diğer madeler ise oy birliği tarafından kabul edildi.

atasehir_meclis_temmuz (6)

Gündem dışı söz alan Ak Partili Üye Şeref Toğ, Mevlana Mahallesi’ndeki tabelası sökülen park ismi hakkında bilgi istedi. Konu ile ilgili kendisine başvuru olduğunu kaydeden Sadi Özata, eskiyen çökmelerin olduğu tabelanın yenileneceği bilgisinin geldiğini kaydetti.

atasehir_meclis_temmuz (8)

TATİL 5 EYLÜL’E KADAR

Yine gündem dışı yapılan teklifle yaz tatiline giren ve tatil sonunda Kurban Bayramı tatili nedeni ile ertelenemsi gereken Ataşehir Belediye Meclisi oturumunun oy birliğiyle 5 ve 6 Eylül günü Saat 10:00’da 7 Eylül günü Saat 16:00’da toplanma kararı aldı.

meclis_temmuz_ (19)

KREDİ YETKİSİNE AK PARTİ’DEN ŞERH

Kararların bazılarına katılmadıklarını ve şerhleri olduğunu vurgulayan, maddeler üzerinde yapılacak görüşmelerin sonunda eleştirilerini dile getiren Ak Parti Meclis Grup Başkan Vekili Mustafa Cevat Arzık, borç batağına girdiğini iddia ettiği Ataşehir Belediyesi’nin son zamanlarda diğer belediye ve bazı kurumlara sıklıkla yardım etmesini doğru bulmadıklarını, Ak Parti grubu olarak bu durumdan rahatsız olduklarını vurguladı. Öte yandan kredi talepleri ile ilgili de eleştirilerini dile getiren Arzık, önemli bir yatırımı olmadığını öne sürdüğü Belediyenin kredi almasına anlam vermediklerini bu nedenle söz konusu maddeye gruplarının şerh düştüğünü kaydetti.

meclis_temmuz_ (24)

KAMULAŞTIRMASIZ “EL ATMA”

Belediyeni 100 milyon liralık kamulaştırmasız “El Atma” ile karşı karşıya kaldığının görüldüğünü kaydeden 2016 yılı bütçesinde bazı müdürlükler arasında aktarma yapılmasının talep edildiğini ifade eden M. Cevat Arzık,  kamulaştırmasız “El Atma” ile ilgili olması gereken talebin müdürlere ödenek aktarması şeklinde olduğunun altını çizdi. Raporla gelen teklifin alakasını göremediğini kaydeden Arzık, aktarımların ilgili müdürlükler üzerinden yapılmasının doğru olacağını kaydetti.

meclis_temmuz_ (15)

İMAR, DOĞMAMIŞ BORÇLARA “KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA” YAPILAMAZ

Cevat Arzık’ın eleştirilerini yanıtlamak üzere söz alan CHP Meclis Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediyesi’nin 2009 yılında 3 belediye ve bir de beldeden oluştuğunu hatırlatan İlhami Yılmaz yapılan protokol ile bu ilçelerden Ataişehir Belediyesi’ne intikal etmiş borçlar olduğunu hatırlattı. Yapılan protokol ve yasaya göre doğmamış olan borçlar ve imar yasasındaki 18. madde ve “Kamulaştırmasız El Atma” ile ilgili düzenleme yapılamayacağı kaydının olduğunu ifade etti.

meclis_temmuz_ (3)

“YA ÖDEYECEKSİNİZ, YADA HACİZ EDECEĞİZ” DEDİLER

Özellikle Kadıköy Belediyesi’nden gelen Kamulaştırmasız El Atmalarla ilgili sıkıntıların yaşandığını kaydeden İlhami Yılmaz, 2016 bütçesinde yer almayan 100 milyon lira tutarlı “Kamulaştırmasız El Atma”dan kesinleşen 30 milyon liralık icra ile karşı karşıya olmaları nedeni ile müdürlüklerin bütçelerinde aktarma yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti. “Ya ödeyeceksiniz, ya da haciz edeceğiz” diye kendilerin gelindiğini vurgulayan Yılmaz, Anayasa mahkemesine başvurarak “Kamulaştırmasız El Atma”ların önüne geçilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Geçmişe ait bu borçlardan günü gelenler için yapılan işlemler nedeni ile hacizler ve el koymalar yaşandığını, bu durumda müdürlükler ile birimler arasında bütçe aktarılmasının söz konusu olduğunu ve bu durumun normal olduğunu söyledi.

meclis_temmuz_ (8)

Gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçildi. Maddeler üzerinde yapılan görüşmeler ve yapılan oylamalarda 1, 2, 4 ve 5. maddeler oy birliği, 3, 6 ve 7. maddeler Ak Partili üyelerini muhalefeti ve 7 maddedeki şerhine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

Toplantıya başkanlık eden Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkanekili Sadi Özata, gündemde görüşülecek madde kalmadığı gerekçesi ile 5 Eylül günü Saat 10:00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

meclis_temmuz_ (25) meclis_temmuz_ (26)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

DOĞMAMIŞ BORÇLARA ‘KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA, HACİZ’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    DOĞMAMIŞ BORÇLARA ‘KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA, HACİZ’
    AYRINTI HABERDE, TIKLAYINIZ
    https://www.itvhaber.com/?p=97816
    #AtaşehirBelediyeMeclisi #Ataşehir #BelediyeMeclisi #Temmuz #Meclis #itvhaber #SadiÖzata #İlhamiYılmaz #MustafaCevatArzık #KamulaştırmasızElAtma #Şerh