logo

DÖNÜŞÜMLE ARTAN ARZ BAĞDAT CADDESİ’NDE FİYATLARI DÜŞÜRDÜ

Kentsel Dönüşüm Yasası ile hızlı bir dönüşüm sürecine giren, halen devam eden 76 projeyle arzın arttığı Bağdat Caddesi’nde fiyatlar yüzde 30’lara varan oranda geriledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

“Bağdat Caddesi’ndeki projelerde fiyatlar yüzde 30’lara varan oranda geriledi.” Bu iddia Ekonomist Dergisi’nin son sayısında yayınlanan haberde yer alıyor.

Haberde halen Bağdat Caddesi’nde sürdüğü ifade edilen 76 projede; Mesa’dan Aydoğan İnşaat’a, İnanlar’dan Sadıkoğlu’na kadar çok sayıda şirket dönüşüm çalışmaları yürütüyor.

Kentsel Dönüşüm Yasası ile başlayan ve giderek hızlanan dönüşüm çalışmaları kapsamında proje sayısının ve konut arzının giderek arttığı bölgede, kur artışlarının da etkisiyle, fiyatlar yüzde 30’lara varan oranda geriledi.

Bağdat Caddesi’nin, İstanbul’un en prestijli caddesi olarak nitelenen, önemli mekanlarının olduğu dünyanın en ünlü dördüncü alış veriş caddesi olduğu ifade edilen haberde Kadıköy’den Maltepe’ye kadar olan alandan, 7 kilometrelik kısmın caddenin en önemli bölümünü oluşturduğu vurgulanıyor.

Kentsel Dönüşümle birlikte rantın merkezi haline gelen, yine iddialara göre İstanbul’un daha riskli bölgelerindeki dönüşümün önünü tıkayan Bağdat Caddesi’ndeki dönüşüm çalışmaları ile 1960 ve 1970’li yıllarda yapılan konutlar yenileniyor. İddialarda, bu bölgedeki dönüşümün tamamlanması için öncelikle dönüşüme başlanması gereken, riskli yapı stokunun olduğu bölgelerde kentsel dönüşüm projeleri geciktiriliyor. Yine iddialarda, dönüşüme olanak sağlayacak yeni imar planları geciktirilerek, bölgede başlayacak dönüşüm projeleri ile oluşacak arzı geciktirerek, Bağdat Caddesi’ndeki projelerin olumsuz etkilemesinin önüne geçilmek isteniyor.

Kentsel Dönüşümle birlikte rant merkezi, olarak değerlendirilen Bağdat Caddesi’nde çok fazla konut üretildiği, bazı inşat firmalarının iflas ettiği, bazılarının da ortaklık yöntemi ile ayakta kalmaya çalıştığı ifade ediliyor.

Bölgedeki projelerle oluşan arz fazlalığı nedeniyle yüzde 30’a varan fiyat düşüşleri yaşanırken satışta lokasyonun önemine işaret ediliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
1382 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

DÖNÜŞÜMLE ARTAN ARZ BAĞDAT CADDESİ’NDE FİYATLARI DÜŞÜRDÜ” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    DÖNÜŞÜMLE ARTAN ARZ BAĞDAT CADDESİ’NDE FİYATLARI
    DÜŞÜRDÜ https://www.itvhaber.com/donusumle-artan-arz-bagdat-caddesinde-fiyatlari-dusurdu.html#.WXhjIVeBTyk.twitter
    #KentselDönüşümYasası #Dönüşüm #ArzArttı #BağdatCaddesi #FiyatlarGeriledi #KentselDönüşüm #Rant #AYİDER #Mesa #Aydoğan #İnşaat #İnanlar #Sadıkoğlu #itvhaber