logo

Dünya Büyüklüğünde 7 Gezegen Bulundu

Dünya Büyüklüğünde 7 Gezegen Bulundu

Nasa, “Güneş Sistemi” dışında Kova takımyıldızı içinde TRAPPIST-1 adıyla  Dünya’ya benzer 7 yeni gezegen keşfetti. Keşif Google ana sayfasına doodle olarak kullandı.

Keşifle ilgili açıklama yapan bilim adamları, keşfedilen gezegenlerden üçünün su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğunu ifade etti.

Yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde sönük bir yıldız olan TRAPPIST-1’in etrafında sıkı bir ağ oluşturan gezegenlerin karasal ve kayalık yapıda olduğu, canlı yaşamına olanak verip vermeyeceklerinin anlaşılması için atmosferlerinin daha detaylı incelenmesinin gerekeceği belirtildi.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre bu keşif, yaşanabilir ortam bulma çalışmasının önemli bir parçası olabilir. Bilimin önceliklerinden birinin ‘yalnız mıyız?’ sorusuna yanıt vermek olduğunu söylenen açıklamada, ilk kez aynı anda, yaşanabilir bir bölgede bu sayıda gezegen bulunmasının bilimi bu amacına yaklaştıran önemli bir adım, olduğu belirtiliyor.

Güneş Sistemi dışındaki yıldızların yörüngesinde dolaşan “exoplanet” olarak adlandırılan bu gezegenlerin keşfinin evrende dünya dışındaki canlı varlıkların keşfi için önemli bir temel oluşturabileceği düşünülüyor.

Keşfi yapan Liege Üniversitesi Öğretim Üyesi Michael Gillon ve ekibi, yıldızın etki bölgesinde Dünya’ya benzeyen daha fazla gezegenin olabileceğini ileri sürdü.

Gillon ve ekibi geçen baharda TRAPPIST-1 ve çevresinde üç gezegen keşfettiklerini bildirmişti. Şimdiyse sayı yediye çıktı. Ekip, sayının yakın zamanda daha da artabileceğini vurguluyor.

Araştırmanın yeni bulguları “Nature” dergisinde yayınlanacak.

GOOGLE, NASA’NIN KEŞFİNE ÖZEL DOODLE

NASA’nın keşfinin ardından Google da ana sayfasındaki doodle’ını değiştirdi ve dünya genelinde Google’a giren herkes bu doodle’ı görüyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ