logo

ELEKTRONİK OKUMA SİSTEMLERİ GELİŞTİ, TİRAJ DÜŞTÜ

ELEKTRONİK OKUMA SİSTEMLERİ GELİŞTİ, TİRAJ DÜŞTÜ

Türkiye’de okur ve kitap sayısının düşük gösterildiğini iddia eden Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu,  gazete tirajlarının elektronik gazeteciliğin gelişmesi ile birlikte düştüğünü söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Esatpaşa Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Ek Hizmet Binası’nda düzenlenen Ataşehir Kitap Şenliği’ni ziyaret eden Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, okur ve kitap sayısının düşük gösterildiğini, gazete tirajlarının elektronik gazeteciliğin gelişmesi ile birlikte düştüğünü kaydederek, Ataşehir Kitap Şenliği ile 50 – 100 çocuğa, “Kitaba erişim o kadar zor değilmiş. Kitap okumak güzelmiş” dedirte bilemenin bile başarı olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

100 BİN ZİYARETÇİ, 100 BİN KİTAP VE 160 YAZARLA BULUŞUYOR

Kitabı, okumayı sevdirmek, okurları 100 bin kitapla ve 160’ın üzerinde yazarlar ile buluşturmak amacı ile düzenlenen Ataşehir Kitap Şenliği’nde ziyaretçi hedefinin 100 bin olarak belirlendiğini kaydeden Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, bu hedeflerin profesyonelce düzenlenen fuarlarda bile kolayca konulabilen hedef olmadığını kaydederek; “Kitap Şenliği’ne ilgi çok yoğun. Şu anda gördüğümüz gibi burası cıvıl cıvıl. Gerek Milli eğitimin bünyesindeki bizim Ataşehr’deki okullarımız, gerekse, komşu ilçelerin okulları da Anadolu Yakası’nın en büyüğü olan Ataşehir Kitap Şenliği’ne yoğun ilgi gösteriyor” dedi.

AVRUPA YAKASI VE İSTANBUL DIŞINDAN İLGİ VAR

İstanbul’un Avrupa Yakası ilçelerinden Bağcılar, Gebze, Sakarya gibi il dışından Kitap Şenliği’ne ilgi gösterildiği, ziyarete gelindiğinin altını çizen Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu, “Demek ki ihtiyaç varmış” ifadesi ile yaptığı tespitle birlikte bina ve mekanın da bu tür organizasyonlara uygunluğuna dikkat çekerek; “Emeği geçen, organizasyonda görev alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere Proje ofisimiz… Öğretmen Evimiz Kitap Şenliği’ne ev sahipliği yapıyor. Demek ki buraya bir öğretmen evi lazımmış. Bu tür sosyal alanları aktif kullanmalıyız” şeklinde konuştu.

TÜKİYE KİTAP OKUMA VE BASIMINDA ALT SIRALARDA GÖSTERİLİYOR

100 bin ziyaretçi hedefli Ataşehir Kitap Şenliği’nin yüz öğrenci, öğretmen yada veliye kitap okumayı hatırlatmasının bile çok önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Karamehmetoğlu, istatistiklerde Tükiye’nin alt sıralarda gösterildiği okuma oranlarının anti propaganda çalışması olduğunu kitap basımı ve okuma sayılarında Türkiye’nin onuncu sırlarda yer aldığı bilgisinin verildiğini kaydetti.

ELEKTRONİK OKUMA SİSTEMLERİ GAZETEYE İLGİYİ AZALTTI

Gazete tirajlarındaki düşüşlerin okuma oranlarına ölçü olmaması gerektiğini, gazete tirajlarının dünyada da düştüğünü ifade eden Zafer Karamehmetoğlu, gelişen teknolojiye bağlı olarak elektronik gazeteciliğin de geliştiğini, elektronik okuma sistemlerinin çokluğundan dolayı gazetelere ilginin azaldığını kaydetti.

UYGUN FİYATA ÇOK GÜZEL KİTAPLAR ALINABİLECEĞİ GÖRÜLMELİ

Bin çocuğa hatta, 50 – 100 çocuğa, “Kitaba erişim o kadar zor değilmiş. Kitap okumak güzelmiş” dedirte bilemenin bile başarı olarak görülmesi gerektiğine inandığının altını çizen Karamehmetoğlu, düşük fiyatlara çok güzel kitapların da alınabilecek olduğunun görülmesinin önemine dikkat çekerek; “Yapma demekle gençlik kötü alışkanlıkları bırakmıyor. Kitapla buluşturacaksın. Fuara götüreceksin. Yazarlarla tanıştıracaksın” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ