logo

ERDOĞAN TEZİÇ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Yaşamını kaybeden eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Galatasaray Üniversitesi’ndeki tören ve Ortaköy’deki cenaze namazı sonrası Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Geçtiğimiz gün kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde 81 yaşında hayatını kaybeden YÖK eski Başkanı Erdoğan Teziç son yolculuğuna uğurlandı.

Galatasaray Üniversitesi’ndeki törenin ardından Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’nde cenaze namazı kılınan Erdoğan Teziç’in naaşı Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Teziç’in cenazesine eski başkanı olduğu YÖK’ün şimdiki başkanı katılmadı, cenazeye YÖK’ten çelenk gönderilmediği de dikkat çekti.

Teziç’in cenaze törenine Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, İnan Kıraç, Hüsamettin Cindoruk, İlber Ortaylı, Sabih Kanadoğlu, Metin Feyzioğlu, Mehmet Haberal, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek’in de aralarında yer aldığı çok sayıda isim katıldı.

Galatasaray Üniversitesi Kurucularından olan ve Üniversitenin 2000-2003 yılları arasında Rektörlüğünü yapan Prof. Dr. Erdoğan Teziç için ilk tören, üniversitenin Ortaköy’deki yerleşkesinde yapıldı.

Eski Galatasaray Lisesi Müdürü, eski Galatasaray Üniversitesi Rektörü, bir dönemin Galatasaray Voleybol Takımı Kaptanı ve Milli Voleybolcu Prof. Dr. Erdoğan Teziç son kez Galatasaray Üniversitesi bahçesinde ve sevenleri yanındaydı.

ERDOĞAN TEZİÇ KİMDİR?

Galatasaray Lisesi’ni bitiren Erdoğan Teziç, 1959 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Fransa’da Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi üzerine lisansüstü eğitim yaptı.

Galatasaray Lisesi müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı, Galatasaray Üniversitesi rektör yardımcılığı ve rektörlüğü görevlerinde bulundu.

8 Aralık 2003’te Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına atandı. 2004 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

Eylül 2004’te de Fransa Cumhuriyeti tarafından Légion d’Honneur (Fransa Devleti Onur Lejyonu Nişanı’nın en üst derecesi olan “Commandeur” (Büyük Şövalye) rütbesine layık görüldü. Fakat aldığı bu nişanı, Fransa Ulusal Meclisi’nin Ermeni Soykırımı İnkar Yasası’nı kabul etmesinden dolayı, Fransa Büyükelçiliği aracılığı ile iade etti.

Ayrıca 2007 Mayıs ayındaki 11. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesinde yaşanan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Meclis Toplantı yeter sayısı hakkındaki görüşlerini, seçimlerin hemen öncesinde YÖK Rektörler komitesini toplayarak basın açıklaması yaptı, 367 milletvekili olması koşulunu dile getirdi. 9

1961 Anayasasını hazırlayan ekipte yer alan Erdoğan Teziç, Aralık 2007 tarihinde YÖK Başkanlığı görevinden emekli oldu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
996 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ERDOĞAN TEZİÇ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ERDOĞAN TEZİÇ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
    https://www.itvhaber.com/erdogan-tezic-son-yolculuguna-ugurlandi.html#.WQGaoVJn-Nc.twitter
    #YökEskiBaşkanı #ErdoğanTeziç #SonYolculuğunaUğurlandı #GalatasarayÜniversites #Ortaköy #CenazeNamazı #AşiyanMezarlığı #ToprağaVerildi