logo

EV TESLİMİ GECİKEN JENNİFER LOPEZ’İN TAZMİNAT

EV TESLİMİ GECİKEN JENNİFER LOPEZ’İN TAZMİNAT

varyap_Jennifer_lopezÇalık, Varyap ve Emlak Konut ortaklığının hayata geçirdiği Metropol İstanbul projesi zamanında tamamlanamadı. Jennifer Lopez’e ve diğer hak sahiplerine tazminat ödenecek.

Lopez’in Anahtarı Elinde Kaldı Tazminat Almaya Hak Kazandı

Jennifer Lopez’e Metropol İstanbul projesinin satış ofisinde Osmanlı motifleriyle süslü 200 yıllık altın bir anahtar hediye edilmişti. Lopez’e evi zamanında teslim edilemediği için gecikme tazminatı ödenecek.

Dünyaca ünlü pop star Jennifer Lopez’in de aralarında bulunduğu daire sahiplerine gecikme nedeniyle tazminat ödemeleri başladı.

Ataşehir’de yapılacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi sınırları içinde yer alan en büyük özel gayrimenkul projesi Metropol İstanbul’da işler planlandığı gibi gitmiyor. Emlak Konut GYO, Çalık Grubu’nun iştiraki Gap İnşaat ve Varyap ortaklığı tarafından tarafından inşa edilen projede 13 Temmuz 2015 tarihinde anahtar teslimleri yapılacaktı. Ancak 7 Aralık 2012 tarihinde temeli atılan projede inşaat ilerleme seviyesi henüz yüzde 40’larda. Başta dünyaca ünlü şarkıcı Jennifer Lopez olmak üzere Metropol İstanbul’dan konut ve ofis satın alanlar gayrimenkuller teslim edilmediği için tazminat almaya hak kazandı. Dilekçeyle başvuru yapan mülk sahiplerine zararlarının karşılığında aylık ödeme yapılıyor. Jennifer Lopez de eğer başvuruda bulunursa tazminat alacak.

ÇALIK VE VARYAP YAPIYOR

İstanbul Finans Merkezi’nin içerisinde yer alan ve TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO’ya ait 99 bin metrekare arsa üzerinde hasılat paylaşım modeli ile hayata geçirilen proje için düzenlenen 2011 yılında düzenlenen ihaleyi Çalık Holding’in şirketi GAP İnşaat ve Varyap ortaklığı kazanmıştı. Bin 851 bağımsız üniteden oluşan projenin 1,5 milyar liralık yatırım bedeli bulunuyor. Projenin yüzde 43.15’i Emlak Konut GYO, geri kalan yüzde 56.85’i ise eşit paylaşımla Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi’ne aitti. Varyap geçtiğimiz yıl sahip olduğu hisselerinin yarısını Albarakatürk Bankası’na sattı.

1048 ÜNİTE SATILDI

Metropol İstanbul’un Ocak 2012’de yapılan lansman toplantısında konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum projenin 2014 yılında tamamlanacağı ve tüm fonksiyonları ile 2015 yılı başında hizmete açılacağını açıklamıştı. Emlak Konut GYO’nun yayınladığı faaliyet raporlarında proje bitiş tarihi 19 Ocak 2015 olarak görünüyordu. Ancak, daha sonra 6 ay süre tanındı ve teslim tarihi 13 Temmuz 2015’e çekildi. Son faaliyet raporuna göre, 30 Haziran 2015 tarihi itibarıyla projedeki inşaat ilerleme seviyesi yüzde 39 düzeyinde bulunuyor. İnşaat çalışmalarının devam ettiği projede bugüne kadar 1048 ünite satıldı ve 702 milyon lira gelir elde edildi. Alıcılar teslimdeki gecikmenin yarattığı maddi zararının karşılanması için geçtiğimiz aydan itibaren dilekçe vererek Emlak Konut GYO ve iş ortaklarına başvuruda bulundu. İnşaatı süresinde tamamlamayan proje geliştiricileri de yatırımcılara tazminat ödemeye başladı.

Kaynak: SÖZCÜ – İsmail ŞAHİN

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ