logo

Fikirtepe’de Umutsuzluk Artıyor!

Fikirtepe’de Umutsuzluk Artıyor!

fikirtepe_umutsuzluk61 yapı adasında dönüşüm çalışması planlanan Fikirtepe’de ruhsatı alınmış 8, bekleyen 4 ve çalışma gözlenen 8 ada dışında kalan 45 ada sakinleri umutlarını yitiriyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Özel planla ilk Kentsel Dönüşüm çalışmasına başlanan Fikirtepe 5 yılı aşkın sürede sadece 8 proje ruhsat alarak yapımı süren binalar yükselmeye başladı, çalışma yürütüldüğü düşünülen 61 yapı adasından geriye kalan 53 adada henüz ruhsat alınmış değil.

53 adadan 8’inde ise ruhsat alınmamasına rağmen çalışmaların yürüdüğü gözleniyor. Geriye kalan 45 yapı adasındaki çalışmalarda kayda değer gelişme gözlenmiyor. Öte yandan Çalışma yürüten firmaların mali yetersizliği ve iflas istemi nedeni ile 7 – 8 adada ise tam anlamı ile çıkmaza girilmiş. Umut ve heyecanla dönüşüme başlanan Fikirtepelilerin yarsından fazlasında umutlar umutsuzluğa dönmüş, heyecanları sönmüş durumda.

Fikirtepe Dönüşüm bölgesinde hiçbir faaliyette bulunamayacak, mali yapısı yetersiz, elinde dosyayla kendilerine ortak arayan firmaların olduğu adalar mevcut.  İflas ertelemesi ve dolandırıcılık iddiası ile suç duyurusunun yapıldığı firmaların çalıştığı adalar var.

IMG_0002

Yapı Adası 57’den 61’e

Fikirtepe’de 57 olan yapı adası sayısı bakanlık tarafından yapılan son değişiklikle 61’e çıktı. yapı adası olan, Bakanlığın yaptığı son çalışmayla 61’e çıkan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm alanında birden fazla firmanın girdiği, anlaşılamayan adalar bölünerek firmaları ayırmak ve adalarda yaşanan tıkanmayı açmak için yapılmış olabilir.

Şimdiye kadar 4 emsalin altında yapılaşmaya izin vermedi. Bütüncül yapılaşma üzerine ağırlık verdi. Proje yürüten firmaların maliyetleri var. Bölge değerlensin. Hem firma kazansın, hem de bölge halkı kazansın.

IMG_0016-

61 Yapı Adasında 8 Ruhsatlı Proje

61 yapı adasında çalışma yürüten firmalar tarafından ruhsatı alınmış 8 proje var. Teknik Yapı 2 adada, Erkan İnşaat, Nuhoğlu İnşaat, Anka İnşaat, Emay, Baysaş ve Pana Yapı ruhsatlarını alarak projelerini uygulamaya başlayan firmalar.

4 Firma Ruhsat Bekliyor

4 firmanın da başvurularını yaptığı ruhsat işlemlerinin tamamlanmasını beklediği söyleniyor. Bunların dışında yıkım çalışması, hafriyat alan, fore kazık çalışması yapan 8’e yakın firma var. Bu firmalar daha önce ruhsat almış firmaların ikinci adaları ağırlıklı olarak yer alıyor.

IMG_0005

Ruhsat Almamış Yıkıma Başlanan Adalar

Henüz ruhsat almamış yıkım yapan hafriyat çalışması yapan Haldız İnşaat, Baysaş 2. Ada, Nuhoğlu 2. Ada projelerini yürüten firmalar. Ruhsat almadığını bildiğimiz ancak 3 emsal adada çalışma yürüten Ceylan İnşaat avam projelerinin onaylandığını söylüyor. Usta İnşaat ve Dumankaya İnşaat adalarında boşaltım yapıldı, yıkım bekleniyor.

Hafriyatı alınmış ancak imza süreci bitmeyen Vartaş İnşaatı’ın adası var. Acele Kamulaştırma, üçte iki uygulaması ve riskli alan uygulaması hep bu ada üzerinde sona kalan bir imza üzerinde yürütülerek uygulandı. Bütün bunlara rağmen sonuca ulaşılmadı. Adadaki yargı süreci devam ediyor. 3 yıldır kira ödemesini yapan firma kiraları ödemeye devam eder mi bilinmez. Sözleşme gereği kira ödeme süresi üç yıl.

IMG_0011

Fİ-KENTDER BAŞKANI YASİN BEKTAŞ

Fİ-KENTDER Tarfları Uzlaştırmak İstiyor

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği (Fİ-KENTDER) Başkanı Yasin Bektaş, bu adadaki anlaşmazlığın giderilmesi konusunda arabuluculuk yapmak için hazır olduklarını söyledi.

Vartaş İnşaat, 5’e Yakın Adada Çalışma Yürütüyor

5’e yakın adada çalışma yürüttüğü bilgisinin olduğu Vartaş İnşaat, sanayideki VRS olarak bilinen adasında, fore kazık ve hafriyat çalışmasına devam ediyor. Bunun dışında bir adada daha boşlatma hazırlığının başlayacağı söyleniyor. Bir adada ise Selimoğlu’nun % 60 ve Vartaş’ın %53 oranda imza aldığı iddia ediliyor. Bu adada firmalar aralarında anlaşamıyorlar.

Mali Yetersizlikten 7 – 8 Ada Çıkmazda

Fikirtepe dönüşüm alanında 7 – 8 adanın sorunlu olduğu biliniyor. Faaliyette bulunamayacak, mali yapısı yetersiz, elinde dosyayla kendilerine ortak arayan firmaların olduğu adalar mevcut.  İflas ertelemesi ve dolandırıcılık iddiası ile suç duyurusunun yapıldığı firmaların çalıştığı adalar da sorun yaşanabilecek projeler arasında yer alıyor.

IMG_0004

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ