logo

‘FOTOĞRAFÇIYA DÜŞEN GÖREV OSKARLIK FİLM ÇIKARMAK’

kadikoy_fotograf_merkezi_ayse_kucukkurt_ (1)Düğün mevsimi ile sokaklar ve yeşil alanlar, düğün hikâyesi çekimlerinde doğal stüdyo oluyor. Kadıköy Fotoğraf Merkezi yöneticisi Ayşe Küçükkurt “Dış mekân” çekimlerini anlattı.

“Fotoğrafçıya düşen görev dış mekân çekimlerinden Oskarlık film çıkarmak”

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tarihi sokaklar ve yeşil alanlar fotoğraf stüdyosuna dönüşmeye başladı. Son yılların modası haline gelen düğün hikâyesi çekimleri için Kadıköy Fotoğraf Merkezi yöneticisi Ayşe Küçükkurt ile dış mekân çekimleri hakkında bilmemiz gerekenleri bizimle paylaştı.

kadikoy_fotograf_merkezi_ayse_kucukkurt_ (5)

Her genç kızın hayalini süsleyen kendini prenses gibi hissettirecek beyaz gelinlik ve tabii ki beyaz atlı prens…

Genç kızlarımız bu devirde beyaz atlı prens bulabilirler mi bilemeyiz ama çeşit çeşit beyaz gelinlikler vitrinleri süslüyor. Hem de her bedene ve zevke uygun.

Evlenecek genç kızlarımız en güzel düğünün kendilerininki olsun diye günlerce kafa yorup oradan oraya koşturuyorlar.

Çiftlerimizin en az önem verdikleri konu ise o günü ölümsüzleştirecek fotoğraflar.

Fotoğraf konusu en başta düşünülmesi gerekirken en sona bırakılıyor. Fotoğrafçı seçimi işinin ehline göre değil genelde işi yapacağı ücrete göre seçiliyor.

kadikoy_fotograf_merkezi_ayse_kucukkurt_ (2)Bu sayımızda Kadıköy Fotoğraf Merkezi’nden Profesyonel Fotoğrafçı Ayşe Küçükkurt ile dış mekân çekiminin incelikleri üzerine bir söyleşi yaptık. Küçükkurt çiftlerimize ışık tutacak birçok özel bilgiyi bizimle paylaştı.

*Dış mekân çekimi için neler söylersiniz?

Günümüzde tüm alışkanlıklar değişiyor. Giyim kuşamdan damak zevkimize kadar her şey bir değişim içinde. Bundan 10 yıl önce dış mekân çekimi denilse çoğu kimse sıcak bakmazdı. Ama artık gelin ve damatlarımız stüdyoya girmek istemiyor. Dışarıdaki doğal platoları kullanıp kendi hikâyelerini yazmak istiyorlar. Fotoğrafçıya burada düşen görev ise sadece bu hikâyeyi görüntülemek değil aynı zamanda yönetmen koltuğuna oturup o hikâyeden Oskarlık bir film çıkarmak. Bunu fotoroman çekmeye de benzetebilirsiniz.

*Dış mekân çekimi için genelde kimlerden talep geliyor?

Evlenecek hemen her çiftimiz artık dış mekân çekimi istiyor. Hatta evlenmiş ama dış mekân çekimi yaptıramamış çiftlerimiz bile bize müracaat ederek çekim yaptırmak istiyorlar. Tekrar gelinlik ve damatlık giyiyorlar. Biz de eşimle 9’uncu yılımızda çekim yaptırdık.

*9 yıl sonra tekrar gelinlik mi giydiniz?

Evet. Neden olmasın? Biz kadınlar o gelinliği her zaman giymekten zevk duyarız. Kendimizi prenses gibi hissettiğimiz tek zaman gelinlik giydiğimiz zamanlar hatta. Trilye-Gölyazı bölgesine öğrencilerimizle bir atölye yapmıştık. Eşimle onlara sürpriz yaptık ve bir saat ortadan kaybolduk. Tabi bir saat sonra karşılarına gelin ve damat olarak çıktık. Hatta Trilye halkı benim düğünden kaçmış bir gelin olduğumu sanmıştı. Çok eğlendik. Eşim fazla dayanamadı eline fotoğraf makinesini alıp başladı benim fotoğraflarımı çekmeye. Güzel bir gündü.

*Dış mekân çekimleri için en çok nereler tercih ediliyor?

Bunu Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye ayırabiliriz. Anadolu Yakasında Kuzguncuk, Fenerbahçe Parkı, Hidiv Kasrı, Haydarpaşa Garı, Büyük Çamlıca , Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı en çok tercih edilen mekânlardan bazıları. Avrupa yakasında ise Fener-Balat sokakları, Yıldız ve Emirgan Koruları, Ortaköy’ü sayabiliriz.  Adalar’ı da unutmamak lazım.

Bazı çitlerimiz uzak olmasına rağmen Ağva-Şile , Kilyos gibi Karadeniz kıyılarını da tercih ediyor. Gelen taleplere göre il dışına da hizmet veriyoruz.  Türkiye doğal plato gibi. Her şehrinde ayrı bir güzellik var. Yurtdışından çekim için gelenler bile oluyor. Çiftlerimiz isterlerse il dışı mekânlar konusunda onlara oldukça fazla öneride bulunabiliriz. Eğitimlerimiz için il dışı birçok yeri gezip görme şansımız oluyor çünkü.

kadikoy_fotograf_merkezi_ayse_kucukkurt_ (3)

*Çiftlerimiz dış mekân fotoğrafı için nelere dikkat etmeli?   

En başta vergiye tabi bir işletme ile çalışmalılar. Kayıt dışı çalışan arkadaşlar çoğunlukta. Böyle birine para kaptıranlar ise daha da çoğunlukta. Vergiye tabi bir yer ise fatura kesebilen ve her türlü yasal haklarınızın korunduğu bir yer olacaktır. En ufak bir sorun yaşanması halinde resmi makamlara rahatlıkla başvurulabilir. Diğerinde ise hizmet veren kadar alan da suç işliyordur. Çiftlerimiz dış mekân seçimini düğün fotoğrafçısı ile birlikte yapmalı. Çekim saatinde randevusunda olmalı. Mümkünse çekimi organizasyon gününde yaptırmamalı. Birkaç gün öncesi ya da sonrası daha uygun olur. Çekime giderken gelinlerin yanında bir yardımcı olmalı. Ayrıca yanlarında rahat hareket edecekleri spor bir ayakkabı ve rujlarını götürmelerinde fayda var.

*Çekim ücretlendirmeleri nasıl?

Her işletmenin ücret politikası farklı oluyor. 500 TL’den başlıyor 5 bin TL’ye kadar çıkan çekimler olabiliyor. Paket içerikleri, çekim saatleri, mekân ücretlendirmeyi etkiliyor. Bazı mekânlarda çekim için ücret talep ediyorlar. Dış mekân çekim ücretlerini albüm seçenekleri, çiftler için oluşturulan paketler belirliyor. Bazı çiftlerimiz tüm gün süren düğün hikâyesi çekimi istiyorlar. Ayrıca düğün klibi talep edenlerde oluyor. Fotoğrafçılar tarafından herkesin talebine göre paketler oluşturuyor.

kadikoy_fotograf_merkezi_ayse_kucukkurt_ (4)

*Başka ne tür hizmetleriniz veriyorsunuz?

Kadıköy Fotoğraf Merkezi olarak fotoğraf eğitimleri düzenliyoruz. Ayrıca otel-mekân-yemek fotoğrafçılığı başta olmak üzere fotoğraf ve kamera ile ilgili akla gelebilecek hemen her türlü hizmetimiz bulunuyor. www.kadikoyfotografmerkezi.com adresinden bizimle ilgili bilgileye okuyucularımız ulaşabilir.

Bu arada bir de sosyal sorumluluk projelerimiz bulunuyor. Şu sıralar kullanılmayan eski ajandaları ihtiyaç sahibi okullara ulaştırıyoruz. Öğrenciler onları defter olarak kullanıyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

‘FOTOĞRAFÇIYA DÜŞEN GÖREV OSKARLIK FİLM ÇIKARMAK’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ‘FOTOĞRAFÇIYA DÜŞEN GÖREV OSKARLIK FİLM ÇIKARMAK!’
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=91563
    #DüğünMevsimi #DüğünHikâyesiÇekimi #DoğalStüdyo #KadıköyFotoğrafMerkezi #AyşeKüçükkurt #DışMekân #DışMekânÇekimleri #itvhaber #FotoğrafStüdyosu #FotoğrafÇekimi