logo

Gazeteci Yazar Cüneyt Arcayürek Yaşamını Yitirdi

Gazeteci Yazar Cüneyt Arcayürek Yaşamını Yitirdi

cuneyt-arcayurek-yitirdiCumhuriyet gazetesi yazarı Cüneyt Arcayürek, bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Gazeteci-yazar Cüneyt Arcayürek Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Cüneyt Arcayürek, tedavi gördüğü hastanede 14.30 sıralarında yaşamını yitirdi.

13 Mayıs’tan bu yana yoğun bakımda tedavi altında tutulan Cüneyt Arcayürek, vücut fonksiyonlarının bozulması ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Gazeteci-yazar Cüneyt Arcayürek 25 Haziran 2015 Perşembe günü öğle namazının ardından Ankara Maltepe Camisi’nden alınarak Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Vasiyeti gereği usta gazeteci için tören yapılmayacak. 1947 yılından beri gazetecilik yapan Cüneyt Arcayürek, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de danışmanlığını yapmıştı.

CÜNEYT ARCAYÜREK KİMDİR?

1928 yılında Ankara’da doğdu.1944 yılında Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Ankara Tıp Fakültesi’nde eğitim görürken arkadaşı Çetin Altan’ın önerisi ile gazeteciliğe geçiş yaptı. Mesleğe 1947 yılında Ulus Gazetesi’nde başladı. Sırasıyla Ankara Akşam Haberleri, Kudret, Vatan, 1954 yılında tekrar Ulus Gazetesi, Anka Haber Ajansı, 1955 yılında Akis Dergisi, 1960 yılında Hürriyet, ve 1982 yılında Güneş, 1983 yılında Milliyet gazetelerinde çalıştı. Milliyet gazetesinde ve Metin Toker’in yayımladığı Akis dergisinde hem yazarlık hem de genel yayın müdürlüğü yaptı. Bu gazeteden de kısa bir sürede ayrılan Arcayürek 1985 yılından bu yana Cumhuriyet Gazetesinde yazmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Lyndon B. Johnson tarafından Türkiye Başbakanı İsmet İnönü’ye 5 Haziran 1964 tarihinde gönderilen ve “Johnson Mektubu” diye anılan Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesini önlemek amacıyla ve kaba bir üslupla yazılmış olan mektubu; iki yıl boyunca gizli tutulduktan sonra Cüneyt Arcayürek ele geçirdi. Mektubun tam metni, 13 Ocak 1966’da Hürriyet’te yayımlandı. Hürriyet gizli tutulan mektubu yayınlayınca, 15 Ocak 1966’da dönemin iktidarı, İnönü’nün verdiği yanıtı da açıklamak zorunda kaldı. Bu olay üzerine hakkında çeşitli soruşturmalar ve davalar açılmasına yol açan ancak kendine Yılın Gazetecisi ünvanını kazandıran “Johnson’un Mektubu” haberiyle ün sağladı. 1974 yılında Barış Harekatı sırasında Kıbrıs’a ilk giren gazetecilerden oldu.

Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel‘in Cumhurbaşkanlığı döneminde ona danışmanlık yapmıştır. Kanal Türk’te, Tuncay Özkan ile birlikte Pazar günleri yayınlanan Politika Durağı adlı programı sundu. Cüneyt Arcayürek, Cumhuriyet gazetesinin baş sayfasında “Güncel ” isimli köşenin yazarlığını yapmaktaydı.

Kaynak: MİLLİYET

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ