logo

HDP’ye Anayasa Mahkemesi’nde Kapatma Davası Açıldı

HDP’ye Anayasa Mahkemesi’nde Kapatma Davası Açıldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, siyasi yasak ve mal varlığına tedbir içerikli HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

Recep Kenman/itvhaber.com

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin “HDP’ye Kapatma Davası” açtı.

PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri anlaşıldığından kapatılması talep edilmiştir” açıklaması yaptığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in “HDP’ye Kapatma Davası” ile 609 sayfalık iddianamede 687 HDP’li için siyasi yasak getirilmesi, HDP’nin mal varlığına tedbir konulması da talep edildi.

KAPATMA DAVASI 15 ÜYELİ AYM’DE GÖRÜLECEK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, HDP’nin “PKK terör örgütünün eylemlerinin odağı” haline geldiği ve Anayasa’nın 69. maddesi ve Siyasal Partiler Kanunu’nun 103. maddesi çerçevesinde kapatılması talepli iddianamesi dün Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi. Kapatma davası 15 üyeli AYM’de görülecek. AYM, HDP’nin kapatılan daha önceki partilerin devamı ve terör eylemlerinin odağı haline geldiği sonucuna varırsa, HDP’nin kapatılmasına karar verebilecek.

FEZLEKELER MAHKUMİYET KARARLARI DELİL GÖSTERİLDİ

İddianamede, eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve HDP yöneticilerinin açıklamaları, haklarında verilen mahkumiyet kararları, 108 sanıklı Kobani iddianamesi ve HDP’liler hakkında PKK üyeliğinden, PKK propagandası suçundan hazırlanan fezlekeler ve aldıkları mahkumiyet kararlarının delil olarak gösterildiği öğrenildi.

687 HDP’LİYE SİYASİ YASAK İSTENDİ

HDP iddianamesinde aralarında HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar, Pervin Buldan ile önceki eş genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 687 HDP’li için siyasi yasak getirilmesi istendi. 609 sayfalık iddianamede, HDP’nin mal varlığına tedbir konulması da talep edildi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ