logo

İBB ‘Kuzey Ormanları İstanbul’un Akciğeri’

İBB ‘Kuzey Ormanları İstanbul’un Akciğeri’

İstanbul’da kent planlaması ve ÇED ile ilgili planlarını açıklayan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, İstanbul’un akciğeri olarak nitelediği Kuzey Ormanlarının korunması gerektiğini söyledi.

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, İstanbul’da kent planlamasına dair planlarını açıkladı. Akgün, Taksim Meydanı için bir kentsel tasarım yapıp Başkan Ekrem İmamoğlu’na sunacaklarını ve süreci şeffaf şekilde yürüteceklerini belirtti.

İBB’den Taksim ve ÇED Planı Açıklaması!

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, İstanbul’da kent planlamasına dair planlarını açıkladı. Medyascope TV’ye konuşan Akgün, İstanbul’un halihazırda var olan çevre düzeni planının tekrar ele alınacağını belirtti ve “İstanbul’un çevre düzeni planını bilimsel ve katılımcı şekilde ele alacağız.

Paydaşlarıyla görüşerek kamuoyuna duyurarak İstanbul’a bir yön vermemiz lazım. İstanbul’un nereye gittiğini, özellikle doğal alanların ne şekilde korunacağına dair belirsizliği hızla ortadan kaldırmamız lazım. Temel prensiplerimiz, kamu yararı, doğal alanları korumak” dedi.

“KUZEY ORMANLARI, İSTANBUL’UN AKCİĞERİ”

Akgün, İstanbul Havalimanı’nın yapılmasının ardından çokça tartışılan Kuzey Ormanları ile ilgili de değerlendirmelerde bulunurken “Kuzey Ormanları İstanbul’un akciğeri. İstanbul yaşayabilecekse kesinlikle korunması gereken alanlar. Çeşitli yatırımlar yapıldı zaten buraya dair, biz şimdi oturup bu orman alanlarımızı nasıl koruyabiliriz diye bir planlama çalışmasını yürüteceğiz. Her adımdan akademik camianın ve vatandaşın bilgisi olacak” diye konuştu.

“TAKSİM MEYDANI İLE İLGİLİ YÖNTEMİ YAKIN ZAMANDA PAYLAŞACAĞIZ”

Akgün son olarak, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da konuya dair açıklamalarda bulunduğu Taksim Meydanı’nın düzenlenmesiyle ilgili “Önemli bir alan ve vatandaştan şu anki düzenlemesine dair çeşitli şikayetler var.

Ciddi bir tarihsel kimlik. Nasıl korunacak ve nasıl tasarlanması gerekiyor konularına dair de bir yöntem belirleyeceğiz. Bunu da yakın bir zamanda kamuoyu ile paylaşacağız. Şunun ipucunu verebilirim: bir kentsel tasarımı yapıp sunmayacağız. Bu süreci de şeffaf şekilde yürüteceğiz” dedi.  Kaynak: İBB’den Taksim açıklaması!

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
180 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ