logo

İBB Meclisinden Pandemi Sürecinde Kira Düzenlemesi

İBB Meclisinden Pandemi Sürecinde Kira Düzenlemesi

İstanbul Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen İBB Meclisi aralık ayı bileşiminin son oturumunda pandemiden etkilenenlere kiracılarına yönelik kararlar çıktı.

Meclis toplantısında pandemi döneminde ekonomik olarak zor durumda kalan İstanbullulara destek amacıyla oybirliği ile bir dizi karar alındı.

KİRA VE ECRİMİSİL KISITLAMALAR SÜRESİNCE ERTELENDİ

Meclis toplantısında alınan kararla İBB,  bağlı kuruluşları ve iştiraklerinin sorumluluğundaki taşınmazlarda kira ve ecrimisil (işgaliye) ödemeleri kısıtlamalar süresince ertelendi. Ertelenen kiralar, eşit taksit ve gecikme faizi uygulanmadan tahsil edilecek.

FAALİYETTE BULUNAMADIĞI SÜRE KİRA VE ECRİMİSİL ALINMAYACAK

 Kısıtlamalar nedeniyle faaliyette bulunamayan mükelleflerden faaliyette bulunamadığı süre boyunca kira ve ecrimisil bedeli alınmayacak.

PANDEMİ SONA ERİNCEYE KADAR KİRA ARTIŞI UYGULANMAYACAK

Pandemi nedeniyle esnafın gelirlerinde ciddi miktarda düşme meydana geldiğinden İBB’nin kiracılarına, 19 Mart 2020 tarihinden pandemi süreci sona erinceye kadar kira artışı uygulanmayacak.

OTOGARDA KİRALARINDA DÜZENLEME: YÜZDE 75’İ TAHSİL EDİLECEK

Bayrampaşa Otogarı’nda bulunan ticari işletmelerin kısıtlama süresince İBB’ye ödedikleri kiranın yüzde 75’i tahsil edilecek. Kısıtlamalar nedeniyle faaliyette bulunamayan kiracılardan bu süre zarfında kira tahakkuk ettirilmeyecek. Yeni yılda yapılacak fiyat artışı pandemi sona erene kadar uygulanmayacak.

ÜCRETSİZ ULAŞIMIN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Sağlık çalışanlarının İstanbulkart entegrasyonuna dahil olan tüm toplu taşıma araçlarını ve İSPARK otoparklarını ücretsiz olarak kullanma süresi 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Ücretsiz ulaşım hakkından tüm sağılık kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ve sözleşmeli personel, İBB ve ilçe belediyelerinin sağlık çalışanları ile Mezarlıklar Müdürlüğü çalışanları da faydalanacak.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ