logo

‘İBB O PLANI NEDEN SAKLIYOR?’

‘İBB O PLANI NEDEN SAKLIYOR?’

baris_bilgi_ibb-CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) mahkemeye, eski İstanbul’un kalbini imara açan planlarla ilgili bilgi vermemesine tepki gösterdi.

BİLGİ EDİNME HAKKIMI KULLACAĞIM

İstanbul’un kalbi tarihi yarımadayı imara açan planın bir kısmının mahkeme kararıyla iptal edilmesinin ardından İstanbul 2. İdare Mahkemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Fatih Belediyesi’nden plan değişikliklerini istedi. Fatih Belediyesi plan hiyerarşisini gerekçe gösterdi. İBB ise, büyük ölçekli imar planı çalışmalarına başladıklarını söyleyerek mahkemeye detay vermedi. Üstelik cevap yazısını 30 günlük sürenin son günü verdi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan CHP’li Yarkadaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi ülkesinin kurumlarından bilgi saklıyor. Bu görülmüş bir şey değil. Bir belediyenin imar planlarını saklamasının gerekçesi ne olabilir? Bunu merak ediyorum… 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde bir vatandaş olarak bilgi talebinde bulunacağım. Yasal süre içerisinde belediye cevap verecek mi, hep beraber göreceğiz” ifadelerinde bulundu.

‘MAHKEME KARARLARI BİLE DURDURAMIYOR’

Mimarlar Odası, “Topkapı İETT Garaj Alanı’nın ticaret alanından çıkartılması, Sirkeci Tren İstasyonu’nun ise otel yapılmasının engellenmesi” için büyük ölçekli koruma amaçlı uygulama planının iptali istemiyle dava açtı. İstanbul 1. İdare Mahkemesi 26 Mart 2015 tarihinde mimarları haklı bularak plana kısmen iptal kararı verdi. CHP’li 8 meclis üyesi de eski İstanbul’un kalbi “tarihi yarımada”yı ilgilendiren küçük ölçekli koruma amaçlı uygulama planının iptali istemiyle dava açtı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme 24 Nisan 2015’te 61 konu başlığından 37’sine yürütmeyi durdurma, 7’sine ise kısmen yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar kapsamında Avrasya Tünel Geçişi’nin bağlandığı Kennedy Caddesi, tarihi yarımada trafiğini yoğunlaştıracağı öngörülen ulaşım kararları, AVM ve otel yapılmasının önü açılan Topkapı İETT Garajı, Kumkapı Balık halinin marina olmasına ilişkin planlar yer aldı. Küçük ölçekli planı değerlendirmek üzere, 9 Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 3 öğretim üyesi 286 sayfalık detaylı bir bilirkişi raporu hazırladı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, bilirkişi raporuna dayanarak verdiği kararda Topkapı İETT Garajı’nın bulunduğu alanın ticaret alanı yapılmasını durdurdu. Sirkeci Tren İstasyonu’nun da kültürel amaçlı kullanılması yönünde karar verdi. Bu kararlara Fatih Belediyesi’nin itirazı kabul edilerek yeniden görüşülmesine karar verildi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ