logo

İÇERENKÖY TÜRKİYE’NİN EN KALABALIK MAHALLELERİNDEN

İÇERENKÖY TÜRKİYE’NİN EN KALABALIK MAHALLELERİNDEN

TÜİK’in ADNKS verilerine göre Diyarbakır Bağlar’da bulunan Bağcılar Mahallesi, Türkiye’de nüfusu en kalabalık mahalle olurken, Ataşehir’in İçerenköy Mahallesi 7 sırada yer aldı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Diyarbakır Bağlar ilçesinde bulunan Bağcılar Mahallesi Türkiye’nin en kalabalık mahallesi.

İSTANBUL’DAN 8 MAHALLE İLK 10’DA

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre Türkiye’nin En Kalabalık Mahalleleri arasında İstanbul’dan 8 mahalle yer alırken, 1’er mahalle de Ankara ve Diyarbakır’dan ilk ona girdi.

İLK 3’TE 2 İSTANBUL MAHALLESİ

Diyarbakır Bağlar ilçesinde bulunan Bağcılar Mahallesi, Türkiye’de nüfusu en kalabalık olan mahalle oldu. Diyarbakır Bağlar’daki Bağcılar’ı, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent ve Zafer Mahalleleri takip etti. 4. sırada Bahçelievler ilçesine bağlı Zafer Mahallesinin yer aldığı Türkiye’nin en kalabalık mahalleleri arasında ilk 10’a giren diğer mahalleler; İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Zümrütevler,  Küçükçekmece – Merkez, Ataşehir – İçerenköy, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Karapürçek, İstanbul Küçükçekmece – İnönü ve Sultangazi – 50. Yıl Mahallesi şeklinde açıklandı.

TÜRKİYE’NİN NÜFUSU EN KALABALIK MAHALLESİ: BAĞCILAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Türkiye’nin nüfusu en kalabalık Mahallesi Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Bağcılar Mahallesi oldu. Bağcılar Mahallesi’nde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2016 verilerine göre 44 bin 742’si erkek, 44 bin 478’i kadın olmak üzere toplam 89 bin 220 kişi yaşıyor. Bağcılar Mahallesi’ni 88 bin 956 ile İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi ve nüfusu 85 bin 612 olan Bahçelievler ilçesine bağlı Zafer Mahalleleri takip etti.

89 BİN NÜFUSLU BAĞCILAR MAHALLESİ 10 İLİ GERİDE BIRAKIYOR

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Bağcılar Mahallesi, 89 bin 220’lik nüfusu ile Türkiye’nin 10 ilinin merkez nüfusundan daha kalabalık bir nüfusa sahip. Bağcılar Mahallesi’nin nüfus kalabalığı bakımından geride bıraktığı iller şöyle, Artvin, Tunceli, Ardahan, Gümüşhane, Sinop, Bitlis, Bayburt, Hakkari, Bilecik, Şırnak.

ADNKS’E GÖRE NÜFUSU EN KALABALIK 10 MAHALLE

ADNKS’de, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Bağcılar Mahallesi 89 bin 220 kişi nüfusuyla ilk sırada, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi 88 bin 956 kişi nüfusu ile ikinci sırada, Bahçelievler ilçesine bağlı Zafer Mahallesi 85 bin 612 kişi nüfusu ile üçüncü sırada, Beylikdüzü ilçesine bağlı Adnan Kahveci Mahallesi 80 bin 681 kişi nüfusu ile dördüncü sırada, Maltepe ilçesine bağlı Zümrütevler Mahallesi 77 bin 313 kişi nüfusu ile beşinci sırada, Küçükçekmece ilçesine bağlı Halkalı Merkez Mahallesini 76 bin 786 kişi nüfusu ile altıncı sırada, Ataşehir ilçesine bağlı içerenköy Mahallesi 76 bin 662 kişi nüfusu ile yedinci sırada, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Karapürçek Mahallesi 73 bin 297 kişi nüfusu ile sekizinci sırada, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı İnönü Mahallesi 73 bin 91 kişi nüfusu ile dokuzuncu sırada ve Sultangazi ilçesine bağlı 50. Yıl Mahallesi 72 bin 980 kişi nüfusu ile onuncu sırada yer aldı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
446 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ