logo

İÇKİLİ YERLER ATAŞEHİR MECLİSİ GÜNDEMİNDE

Ataşehir Belediyesi son oturumunda karşılıklı ‘Sahte Tapu’ iddiası ve içkili yerlere ruhsat talebi ile mevzuatıyla inanç ilişkisi gündeme geldi. Gençlerin içkiden korunması istendi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Gündem dışı söz alan Ak Partili Meclis Üyesi İsmail Levent’in “Sahte Tapu” iddiası ile bir belgeyi göstermesi üzerine tepki gösteren, CHP’li Meclis Üyesi ve Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, gösterilen belgenin Tapu Tahsis Belgesi örneği ve taahhütname olduğunu ifade etti.

Ataşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı toplantıları 15/09/2017 günü saat 17:00’da Ataşehir Belediye Meclisi 1.Başkanvekili Sadi Özata başkanlığında yapılan yapılan ve gündemdeki 8 maddenin görüşüldüğü  3. birleşimle tamamlandı.

“VAR MI SAHTE TAPU?”, “ SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM”,  “TAPULAR VERİLMİŞTİR”

Kendisinin sözünün arkasında olduğunu, o dönem sahte tapuların kimler tarafından dağıtıldığının bilindiğini ifade eden CHP’li Meclis Üyesi ve Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der İsmail Levent’i sözünde durmasına çağırarak, “Var mı sahte tapu? O elindeki sahte tapuysa yine sözümün arkasındayım. Elindeki belgenin ne olduğunu bilmiyorsun. O tapu değildir. O belge tapu tahsis belgesinin örneğidir. Tapu tahsisi olan ‘hak sahiplerine tapuları verilecek’ denilmiştir. Taahhütnamedir… Verilen söz yerine getirilmiş, tapular verilmiştir. Örnek Mahallesi’nde Esatpaşa’da yüzlerce örneğini getiririm” dedi.

Gündem dışı konuşmalardan sonra gündeme geçilerek maddelerin görüşülmesine başlandı. Gündemin 1. Maddesi komisyondan geldiği şekliyle oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Ataşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı 3 Oturumu…

Recep Kenan paylaştı: 15 Eylül 2017 Cuma

İMAM HATİPLİ ÖZATA’DAN İÇKİLİ YER DESTEĞİ İSTEDİ

Gündemdeki İçkili Yerlere Ruhsat verilmesini içeren 2. Maddenin görüşülmesi sırasında da tartışmalar yaşandı. Daha önce de gündeme gelen içkili yerler krokisine eklenmesi talebinin yer aldığı maddenin CHP Gurubunun da katılımıyla Ramazan ayında görüşülmesinin doğru olmadığı gerekçesi ile geri gönderildiğini hatırlatan, bunun güzel bir hareket olduğuna işaret eden Ak Partili üye Mahmut Yörük, talebin eğitim kurumuna yakınlığının dikkate alınarak, eğitim gören gençlerin alkol alışkanlığından korunması talebi ve gerekçesiyle CHP gurubunun da katılımı ile kabul edilmemesi isteğini dile getirdi.

Bu tür uygulamanın kendi yönetimleri tarafından da yapılsa karşı çıkacağının altını çizen Mahmut Yörük, kendisinin de İmam Hatipli olduğunun hatırlattığı Meclis Oturum Başkanı Sadi Özata’nın da desteğini istedi.

YASAL TALEPLERİ RET ETME YETKİMİZ YOK

Ak Partili Meclis Üyesi Mahmut Yörük’ün eleştirilerini haklı bulduğunu ifade eden CHP Gurup Başkanvekili İlhami Yılmaz, kendilerinin belediye olarak, vatandaşların yasal çerçeve içinde olan taleplerini ret etme yetkilerinin olmadığını, vatandaşın talebini değerlendirip, sonuçlandırmak zorunda olduklarını kaydetti. Yılmaz, Emniyet tarafından yapılan incelemede sakınca olmadığı belirtince kendilerinin vatandaşın talebini geri çevirme yetkilerinin olmadığı, ret edilirse vatandaşın belediyeye dava açabileceğine işaret etti.

DER ”ALLAH SONUMUZU HAYIR ETİSİN”

Tüm Türkiye’de yapılacak yasal düzenlemeden sonra, düzenlenen yasaya uygun uygulama talebinin daha doğru olacağını işaret eden, samimi iseler bu yasal düzenlemenin yapılabileceğini ifade eden Sadi Özata’dan sonra söz alan CHP’li Meclis Üyesi ve Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, Ak Partili üyelerin ibadethanelerden sonra içkili yerleri gündeme getirmeye başladıklarını vurgulayarak; ”Allah sonumuzu hayır etisin” duasına, Ak Parti gurubundan güçlü bir şekilde, “Amin” sesleri geldi.

Tartışmalı geçen gündemin 2. maddesi Ak Parti Gurubunun ret oyuna rağmen CHP gurubunun evet oyları ve oy çokluğuyla kabul edildi. Gündemdeki 3. Madde yapılan oylamada bütün üyelerin kabul oyu ile ve oy birliğiyle kabul edildi.

BÖLGE 775’E TABİ, SATIŞI YAPILAMAZ

Gündemin 5. Maddesindeki satış yetkisi istemine ilişkin gurubu adına görüş belirtmek üzere söz alan Ak Parti Gurup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık, Emekevler’de kat karşılığı yaptırılan binalardaki 79 bağımsız bölümün 51 adedinin satışı ile ilgili Meclisten yetki istendiğine işaret ederek, “Bu bölge gecekondu önleme bölgesi. 775’e tabi bir yer. Ticari faaliyet ve bağımsız bölümlerin satışı yasak… Adı üstünde 775’in kapsamı Gecekondu Önleme Bölgesi. Gecekonduyu önlemek için sosyal konutlar yaptırılır. Gecekondu önleme bölgesi, hak sahiplerine daire vererek değerlendirilir. 630 gecekondu hak sahibine dağıtım vardı. Satışı doğru değildir. Gecekondu hak sahiplerine verilmesi gerekir” diye konuştu.

“BAŞKANIMIZA YETKİ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Bölgenin 775’e tabi olmadığını, Belediyenin uhdesinde olan bir alan olduğunu Ak Parti Meclis Gurup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık’a yanıt olarak belirterek konuşmasına başlayan CHP Meclis Gurup Başkanvekili İlhami Yılmaz, bölgenin “Gecekondu Dönüşüm Bölgesi” olduğunu vurgulayarak, “TOKİ ile yapılan protokolde yapılan tadilat sırasında yapılan düzeltmede 51 tane dairenin satışı ile ilgili olarak sözleşme yapıldı. Bu çerçevede satış yapılması gerçekleşiyor. Biz Ataşehir’deki bütün gecekonduları taradık. Yapılacak iş ve işlemlerle ilgili Belediyemizin garajının arkasındaki alanda yer gösterdik. Yüce Meclisten 51 bağımsız bölümün satışı için belediye Başkanımıza yetki verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Oylanan 5. Madde Ak Parti gurubunun muhalefetine rağmen oy çokluğu ile kabul edilerek, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye Meclisten istenen satış yetkisi verildi.

Gündemin 6., 7., 8., 9., 10 maddeleri de görüşülüp oylanarak Ak Parti Gurubunun muhalefetine rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.

Oturum Başkanı Ataşehir Belediyesi 1.Başkanvekili Sadi Özata, gündemde görüşülecek başka madde kalmadığı gerekçesi ve 02/10/2017 Pazartesi günü Saat 17:00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1908 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İÇKİLİ YERLER ATAŞEHİR MECLİSİ GÜNDEMİNDE” için 2 Yorum

 1. recep : diyor ki:

  İÇKİLİ YERLER ATAŞEHİR MECLİSİ GÜNDEMİNDE
  https://www.itvhaber.com/ickili-yerler-atasehir-meclisi-gundeminde.html#.Wbzmw2vfNhg.twitter
  #AtaşehirBelediyesi #Meclis #MayısOturumu #SahteTapu #SahteTapuİddiası #İçkiliYerler #İçkiliYerlerRuhsatı #GençlerİçkidenKorunmalı #İsmailLevent #MahmutYörük #İlhamiYılmaz

 2. recep : diyor ki:

  İÇKİLİ YERLER ATAŞEHİR MECLİSİ GÜNDEMİNDE
  https://www.itvhaber.com/ickili-yerler-atasehir-meclisi-gundeminde.html#.Wbzmw2vfNhg.twitter
  #AtaşehirBelediyesi #Meclis #MayısOturumu #SahteTapu #SahteTapuİddiası #İçkiliYerler #İçkiliYerlerRuhsatı #GençlerİçkidenKorunmalı #İsmailLevent #MahmutYörük #İlhamiYılmaz #itvhaber