logo

İLGEZDİ; ‘BU ATEŞ, BİR GÜN DÖNER SİZİ DE YAKAR’

gamze_akkusTBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alan CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi kürsüye çocuk gelinliği ve damat kıyafeti ile çıkarak, kuzunun kurda teslim edildiğini söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Elindeki çocuk gelinliği ve damat kıyafetini gösteren CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, tecavüzcüleri affetmeyi değerlerimizin kaldırmayacağı, yükün halkımıza çok ağır geleceğini vurgulayarak; “Okul sırasında, oyun bahçesinde olması gereken KÜÇÜCÜK BEDENLERİ, şu gördüğünüz KOCAMAN, SAPKIN BEDENLERE teslim ediyorsunuz. Siz oyun çağındaki çocukların, oyunlarını bozuyorsunuz. Siz kuzuyu kurda teslim ediyorsunuz” dedi.

gamze_akkus_ilgezdi-0

SİZİ ADALET VE VİCDANINIZLA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM!

TBMM Oturum başkanının izin vermemesi üzerine günden dışı konuşmasına başlayan CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “127 kadın örgütü ile günlerdir Türkiye’nin dört bir yanında direnen, bu anlayışa karşı çıkan mücadeleci ve emekçi kadınlarımızı selamlıyorum” diyerek yasa teklifine karşı verilen mücadelenin altını çizerek; “Hâkimlerin ve polislerin kendisine inanmadığını ve dalga geçtiğini düşünen bir çocuğumuz şöyle diyor: ‘Hâkim amca bir daha bana bağırma. 15 yaşında, 38 kilo bir kızım. Tecavüze nasıl karşı koyabilirdim. Bir daha mahkemenize gelmeyeceğim. Sizi adalet ve vicdanınızla baş başa bırakıyorum.’ Bugünkü çürümüşlüğü bu mağdur çocuğumuzdan daha iyi kim anlatabilir? Bir çocuğu bu satırları yazmaya mecbur eden; 8 tecavüzcüye beraat veren hâkimin, körelen vicdanı mıdır? Yoksa hâkime bu cesareti veren, siyasete teslim olmuş adalet anlayışı mıdır?” sorularını yöneltti.

“BİZİM İÇİN BU ÖNERGE YOK HÜKMÜNDEDİR”

Bir yılda adliyeye taşınan cinsel istismar sayısının 17 bin olduğunun altını çizen İlgezdi, her ay en az 650 çocuğun cinsel istismara uğradığını 2015 yılında 32 binden fazla çocuk evliliği gerçekleştiğini vurgulayarak, “Yaklaşık bir haftadır, biz, bu önergeyi tartışıyoruz. Bizim için bu önerge yok hükmündedir” dedi.

ANNE OLMAYA ZORLANAN KIZLARIMIZIN FERYATLARINI DUYMUYOR MUSUNUZ?”

gamze_akkus_ilgezdi-1Konunun, “muhalefet istismar ediyor” denilerek, geçiştirilemeyeceğini kaydeden Gamze Akkuş İlgezdi, TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine; “Ülkemizde, çocukları değil, egemen sistemi koruyan bir anlayış var. Çocuklarımız nesnelleştirilirken, aile bütünlüğü denilerek, hem kadına hem de çocuğa yönelik şiddet meşrulaştırılıyor! İstismara uğradığı için ya da istemediği halde evlendirilen ve oyuncak bebekle oynayacak çağdayken, anne olmaya zorlanan kızlarımızın feryatlarını duymuyor musunuz?” diye seslendi.

“GAZİ MECLİSE BU UTANCI YAŞATMAYALIM”

Konuşmasında, yasal evlilik yaşının 18’e çekmesi gerekirken, resmi nikâhtan önce yapılan dini nikâhı suç olmaktan çıkartan karar ile çocuk evliliklerinin önün açıldığını belirten CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Bizler, çocuklarımızın masum dünyasını, siyasetin oyun alanına çevirdiğimiz gün, insanlığımız kaybeder. İnsanlık kaybeder.

Biliyoruz ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi, dünyada çocuklarına bayram armağan eden ilk ve tek parlamentodur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar”

Gelin çocuklarımızı koruyalım. Bu önergenin komisyona çekilmesi yeterli değildir. Tümden geri çekerek, gazi meclise bu utancı yaşatmayalım” dedi.

YENİ KADERLER, HİLALLER YARATIRSINIZ.

13 yaşında tecavüze uğrayan, nikâhsız yaşamaya zorlanan, daha sonra kayınpederi tarafından, “başka erkeklerle konuşuyor” diye öldürülen minik Hilal’i hatırlatan Gamze Akkuş İlgezdi, evlendirildiğinde 12, çocuk doğurduğunda 13, öldüğünde 14 yaşında olan Kader’i de anımsatarak; “Türkiye’nin bu acı gerçeklerini çoğaltırsanız, bugün kaderleri; Kader ile aynı olan, yeni Kaderler, Hilaller ve adını bilmediğimiz nice çocuklar yaratırsınız.

Değerli Vekiller, Kamuoyu şu soruların cevaplarını bekliyor” diyerek milletvekillerine şu soruları yöneltti:

Adana’da evde uyurken, kaçırılarak tecavüze uğrayan 4 yaşındaki kız çocuğunun rızasını nasıl alacaksınız?

Tecavüz edilen zihinsel engelli çocuklarımızı evlendirmek için, engeli yoktur raporunu hangi doktor verebilecek?

Ya da İstanbul’da 6 yaşındaki kuzenini, tecavüz ederek öldüren, 14 yaşındaki çocuğa, ağır tahrik indirimi mi uygulanacak?

Çorum’da 13 yaşındaki 2 kız çocuğuna tecavüz eden 48 yaşındaki imam, çocuklardan hangisiyle evlendirilecek?

Ya da, Balıkesir’de 17 erkeğin tecavüzüne uğrayan çocuğumuz, tecavüzcülerden hangisiyle evlendirilecek?

Ya tecavüzcüler evliyse ne olacak? ‘Boşan da gel’ mi diyeceksiniz? Olmadı tecavüze uğrayanlar kuma mı olacak?

Karaman’da, Gerger’de tecavüze uğrayan, 75 erkek çocuğu için ne yapılacak?

Siirt’te, 15 yaşındaki öz kardeşine tecavüz eden zanlı, kardeşiyle mi evlendirilecek? Yani ensest yasal hale mi gelecek?

Babası tarafından tecavüze uğrayan çocuklara ne olacak? Onlar da babalarıyla mı evlendirilecek?

gamze_akkus_ilgezdi-3

BU ATEŞ, BİR GÜN DÖNER SİZİ DE YAKAR

Milletvekillerine; “Tecavüz karşısında, “Çocuk bağırmayı öğrensin” demek, “Bir kereden bir şey olmaz” demek, görmedim, duymadım, bilmiyorum demektir”, Susmak demektir!”  diye seslenen Gamze Akkuş İlgezdi; “Tecavüzcüleri affetmeyi değerlerimiz kaldırmaz, halkımız kaldırmaz. Bu yük halkımıza çok ağır gelir” ifadesiyle sürdürdüğü konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Bu ateş, bir gün döner sizi de yakar. Bizi de yakar. Ülkeyi de yakar. Bakın, bu gördüğünüz okul sırasında, oyun bahçesinde olması gereken KÜÇÜCÜK BEDENLERİ, şu gördüğünüz KOCAMAN, SAPKIN BEDENLERE teslim ediyorsunuz. Siz oyun çağındaki çocukların, oyunlarını bozuyorsunuz. Siz kuzuyu kurda teslim ediyorsunuz.

Oyun bitti Ayşe, oyun bitti Hacer, oyun bitti Elif, oyun bitti Fatma… Oyun bitti evlatlarım…

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1437 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İLGEZDİ; ‘BU ATEŞ, BİR GÜN DÖNER SİZİ DE YAKAR’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    İLGEZDİ; ‘BU ATEŞ, BİR GÜN DÖNER SİZİ DE YAKAR’
    https://www.itvhaber.com/?p=106330
    #TBMMGenelKurulu #CHP #GamzeAkkuşİlgezdi #ÇocukGelinliği #DamatKıyafeti #KuzuKurdaTeslim Edilyor #CHPPMÜyesi #SapkınBedenler #KüçücükBedenler