logo

İLGEZDİ ‘KOMİSYON KURULUP İBB’YE GİDİLSİN’

İLGEZDİ ‘KOMİSYON KURULUP İBB’YE GİDİLSİN’

atasehir_belediye_yenisahra_imar-0İlgezdi, Yenisahra ve Barbaros mahallelerinin imar planlarının çözümü için Ataşehirli siyasiler, vatandaşlar ve teknik ekipten oluşan komisyonla İBB’ye gidilmesini önerdi.  

Başkan İlgezdi Barbaros ve Yenisahra mahallelerinin imar planlarının bir an önce çözüme kavuşması için Ataşehirli siyasiler ve vatandaşlardan oluşan bir komisyon kurulması teklifini sundu.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin katılımıyla Belediye binasında, Barbaros ve Yenisahra mahallelerinin imar planlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

atasehir_belediye_yenisahra_imar-13

KADİR TOPBAŞ’A PLANLARI YAPTIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Ataşehir Belediye Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda Başkan Battal İlgezdi süreç hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce 1/5000’lik planlar çıkarılmıştı, fakat mahkeme kararı ile iptal edildi. O bölgede yaşayan ve arsaları yeşil alanda kalan vatandaşlarımız tarafından açılan mahkeme ile bir buçuk yıl evvelki o planlar iptal edildi. Bunun neticesinde yeni bir plan yapılması gerekiyordu. 21 Aralık 2015’de İBB bu bölgeyle ilgili yeni bir 1/5000’lik planı yaptı. 22.04.2016 – 23.05.2016 tarihlerinde askıda kaldı. Kadir Topbaş’a bu planları yaptıkları için teşekkür ediyorum. Planlar bize geldiğinde bölgede bir ofis tuttuk ve mahalleli vatandaşlarımızla görüştük. Arazisi yeşil alanlar, cami alanları, okul alanlarında kalan ve bu sebeple mağdur olan vatandaşımızın yanında yer alarak vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Planlara 753 vatandaşımızın itirazının yanı sıra biz de Ataşehir Belediyesi olarak 23.06.2016 tarihinde itiraz ettik. 4 ay geçti maalesef bu itirazlarla ilgili bir değerlendirme olmadı. Artık bu itirazların Ekim ayı İBB Meclis toplantılarında değerlendirilmesini ve bize gönderilmesini istiyoruz.”

atasehir_belediye_yenisahra_imar-21

İTİRAZLARIN SONUÇLARININ BİR AN ÖNCE BİLDİRİLSİN

Bu planların mevcut haliyle geçmesi halinde ve vatandaşların müteahhitlerle anlaşamama durumlarında vatandaşların burada yüzde 50 kaybı olacağını dile getiren Başkan İlgezdi, bu sebeple itirazların haklı olduğunu ve Barbaros ile Yenisahra mahallelerinin 1/5000’lik planlarına yapılan itirazların sonuçlarının bir an önce Ataşehir Belediyesi’ne iletilmesini istedi.

SÜRECİN HIZLANDIRILMASI İÇİN BİR KOMİSYON KURULMALI

Sürecin hızlandırılması için bir komisyon kurulması teklifini ileten Başkan İlgezdi, “İtirazlar İBB’de 4 aydır bekletiliyor. CHP ve Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanları, CHP ve Ak Parti Büyükşehir Meclis Üyeleri, Ataşehir Belediyesi Teknik Başkan Yardımcıları, iki mahallenin muhtarları ve vatandaşlardan oluşacak bir komisyonun kurulması ve komisyonun İBB Başkanı Kadir Topbaş ile imar komisyonuyla görüşerek sürecin hızlanması sağlanmalıdır. Planlara yapılan itirazların neticesinin aylar geçmesine rağmen Ataşehir Belediyesi’ne neden iletilmediği sorulmalıdır” dedi.

atasehir_belediye_yenisahra_imar-28

İBB İTİRAZLARI 30 GÜN İÇİNDE DEĞERLENDİRİP SONUÇLANDIRMALI

Yasalara göre İBB’nin bu itirazları 30 gün içinde değerlendirip sonuçlandırması gerektiğini vurgulayan Başkan İlgezdi, “Biz 4 aydır bekletiliyoruz. Elbette ülkemiz son aylarda zor bir süreç geçiriyor, bunu kabul ediyoruz ancak artık sürecin hızlandırılması gerekiyor. Yapılan itirazlarda aykırı bir durum da söz konusu değil, sadece adaletsizliğin giderilmesi isteniyor” diye konuştu.

1/5000’LİK PLANLAR BÜYÜKŞEHİR VE ÇŞB’NDA YAPILIR

Bazı vatandaşlar arasında mahallelerin planlarının Ataşehir Belediyesi tarafından yapılmadığı gibi yanlış bir algı olduğuna dikkat çeken Başkan İlgezdi, “İlçe belediyelerinin 1/5000’lik plan yapma yetkisi yoktur. Planlar Büyükşehir ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda yapılır. Bir bölgede imar çalışması yapılıyorsa bu çalışmayı büyükşehir belediyesi yapar, ilçe belediyesine gönderir, ilçe belediyesi de yetkili kurum olarak 1/1000’lik planları yapar, meclise gönderir ve meclisten sonra da tekrar büyükşehire gider. Onaydan geçtikten sonra fiilen uygulama başlar. Ancak planları biz engelliyormuşuz gibi bir düşünce oluşması çok yanlıştır. Yetki bizde olsaydı tüm mahallelerimizin bu sorunlarını çözerdik. Plan İtirazları sonuçlanarak bize geldiğinde 2 ay içerisinde 1/1000’lik planları yapıp meclise göndereceğiz” dedi.

atasehir_belediye_yenisahra_imar-38

İLGEZDİ, “İMAR PLANIN; SİYASETİ, MENFATİ, ÇIKARI OLMAZ

Siyasetçilerin görevinin vatandaşa hizmet etmek olduğunu belirten İlgezdi, “İmar planın; siyaseti, menfati, çıkarı olmaz. Derenin bir tarafında vatandaş perişan halde diğer tarafındaki bir apartmanda 1+1 dairenin değeri bir milyon TL. Böyle bir adaletsizlik olmaz. Vatandaşlarımızın müteahhitlerle anlaşmaları var, bekliyorlar. Hem vatandaşa hem müteahhide yazık” diye konuştu.

ANLAŞMALARDA HUKUKİ DANIŞMANLIK ALINMALI

Arsa sahibi vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için müteahhitlerle yaptıkları anlaşmalarda mutlaka hukuki danışmanlık almalarını tavsiye eden Başkan İlgezdi, “Bölgede 22 civarında inşaat firması çalışıyor, ciddi olarak 13-14 firma bulunuyor. Vatandaşlarımız mağdur olmadan doğru anlaşmalar yapmalı. Müteahhitlerle anlaşma yapan vatandaşlarımız mağduriyet yaşamamak için mutlaka avukatlar ve hukuk müşavirleri yanlarında olmadan imza atmasınlar. İmzalar bağlayıcıdır. Müteahhitlerle yaptığımız toplantıda da onlara, ‘vatandaşı mağdur eden müteahhide asla ruhsat vermem’ dedim. Size de söylüyorum. Ben burada olduğum sürece Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde müteahhitlerin sizleri mağdur etmesine asla izin vermeyeceğim” dedi.

Müteahhit firmaların hangi adalarda çalışma yapıp kaç kişi ile anlaşma sağladıkları da paylaşılan toplantıda Başkan İlgezdi, Barbaros ve Yenisahra mahalleleri vatandaşların sorularını yanıtladı.

atasehir_belediye_yenisahra_imar-34

PLAN İRTİBAT OFİSİNİN AÇILDI

Bundan sonra yapılması gerekenler hususunda da bilgilendirilen vatandaşlara, plan irtibat ofisinin açıldığı ve bu ofiste; birleşmeden imar planı isteyen bölgelerde hak sahiplerinin başvurularının alınacağı, birleşerek imar planı isteyen bölgelerde yetkili firmaların ya da direk vatandaş başvurusunun alınacağı ve kısa sürede plan çiziminin tamamlanarak onay sürecinin başlayacağını belirtildi.

atasehir_belediye_yenisahra_imar-60

Toplantıya Başkan İlgezdi ile birlikte; İBB ve Ataşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Cemal Şerifoğlu, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları Sadık Kayhan  ve Gül Coşkun, Yenisahra Mahalle Muhtarı Sadettin Kahraman, Barbaros Mahalle Muhtarı Ercan Ersin ve çok sayıda Barbaros ile Yenisahra mahalleli vatandaş katıldı.

atasehir_belediye_yenisahra_imar-32atasehir_belediye_yenisahra_imar-42atasehir_belediye_yenisahra_imar-43atasehir_belediye_yenisahra_imar-45atasehir_belediye_yenisahra_imar-49atasehir_belediye_yenisahra_imar-51atasehir_belediye_yenisahra_imar-74

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ