logo

İLGEZDİ, ‘RESMİ – DİNİ NİKAH AYRIMI GELİR’

Nüfus Hizmetleri kanunlarında değişiklik tasarısında getirilen ‘müftülere nikah kıyma yetkisi’ni Başbakan Yıldırım’a soran İlgezdi, değişikliğin çocuk gelinleri meşrulaştıracağını öne sürdü.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile “evlendirme yetkisi bulunan görevliler” arasına il ve ilçe müftüleri de eklenmesiyle ilgili soru önergesi verdi.

MEMUR SAYISI MI YETERSİZ?

TBMM’ye sunulan Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 22. maddesindeki “evlendirme yetkisi bulunan görevliler” arasına il ve ilçe müftülerinin de eklenmesi yer aldığının altını çizen Gamze Akkuş İlgezdi, önergesinde; “Türkiye genelinde bir yılda kaç nikâh kıyılıyor? Türkiye’de nikâh kıyma yetkisi olan memur sayısı kaçtır? Bu tasarıya neden gerek duyulmuştur? Memur sayısı mı yetersiz kalmıştır?” ifadelerine yer verdi.

“RESMİ – DİNİ NİKAH AYRIMI GETİRİR!”

İlgezdi tarafından verilen soru önergesin gerekçesinde, “Maddenin gerekçesinde, “Vatandaşlarımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak ve daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak amacıyla il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verilmektedir” ifadesine yer veriliyor” denilerek; Bu tasarı, her şeyden önce Anayasa’da güvence altına alınan laik devlet ilkesine aykırıdır. Sosyal ve hukuki bir mesele olan nikah kavramına dini anlam yüklemek; beraberinde resmi – dini nikah ayrımını getirir!” ifadelerine yer veriliyor.

ÇOKLU EVLİLİKLERİ ARTIRIR, KADINI YASAL KUMA YAPAR!

İlgezdi, Önergesinde Şu Öngörülere Yer Veriyor:

“Kısacası “Laik ve hukuk devletlerinde” böyle bir uygulama olmaz! Bu tasarı, Türk Medeni Kanuna da aykırıdır. Nüfus müdürlüklerine “evlilik bildirimi yapma zorunluluğunun kaldırılması” çoklu evlilikleri artırır. Yüz binlerce kadını yasal olarak kuma yapar!

“ÇOCUK GELİNLERİ MEŞRULAŞTIRIR”, İSTİSMARI YASALLAŞTIRIR”

Bu tasarı kanayan yaramız olan “Çocuk Gelinleri meşrulaştırır”, istismarı yasallaştırır. Komisyon gündemine bile alınmadan derhal geri çekilmelidir!”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
833 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İLGEZDİ, ‘RESMİ – DİNİ NİKAH AYRIMI GELİR’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    İLGEZDİ, ‘RESMİ – DİNİ NİKAH AYRIMI GELİR’
    https://www.itvhaber.com/ilgezdi-resmi-dini-nikah-ayrimi-gelir.html#.WXpME9q50JI.twitter
    #NüfusHizmetleriKanunu #Tasarı #MüftülereNikahKıymaYetkisi #BaşbakanYıldırım #İlgezdi #CHP #GamzeAkkuşİlgezdi #Başbakan #BinaliYıldırım #EvlendirmeYetkisi #Müftü #itvhaber