logo

İLGEZDİ ‘SEÇİM DEĞİL ANAYASAL REJİM DEĞİŞİKLİĞİ’

İLGEZDİ ‘SEÇİM DEĞİL ANAYASAL REJİM DEĞİŞİKLİĞİ’

Katıldığı çeşitli etkinlilerde referandum ile ilgili görüşlerini aktaran Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Hayır” diyenlerin terörist olarak nitelenmesini eleştirdi.

Recep Kenan/itvhaber.com

16 Nisan’daki referandumun seçim olmadığına işaret eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, referandumda “Anayasal Rejim Değişikliği”nin oylanacağını kaydederek, vatandaşların tercih üzerinden ayrıştırılmasının doğru olmadığını ifade edip, görüşünü; “Tercihi ne olursa olsun; “Evet” olsa da, “Hayır” olsa da başımızın üstünde yeri var” şeklinde aktardı.

BU BİR SEÇİMİ DEĞİL; ANAYASAL REJİM DEĞİŞİKLİĞİ

Katıldığı çeşitli etkinliklerde gündemi değerlendiren,  referandum sürecine değinen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, referandumun seçim olmadığı, iddiaların aksine rejim değişikliği olduğunu ifade ederek; “Bildiğiniz gibi Nisan ayının 16’sında referandum var. Bu bir Cumhurbaşkanlığı, milletvekili, belediye başkanlığı seçimi değil; Anayasal rejim değişikliğidir. Sandığa giderek evet verenin de hayır verenin de başımızın üstünde yeri var. Hepsi bu ülkenin vatandaşı… Hiç kimsenin hayır veriyor diye terörist suçlamasına asla fırsat vermemeliyiz. Ben belediye başkanı olarak “hayır” diyorum. Ben bu ülkenin teröristi miyim ?” diye sordu.

KURTULUŞ SAVAŞINDA MEMLEKET, MEZHEP, DİL, DİN SORULMADI

İmranlı gecesindeki konuşmasında Sivas’ın ayrı bir özelliği olduğuna işaret eden Başkan Battal İlgezdi, 16 Nisan’da Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin var olma veya yok olma oylaması olacağına dikkat çekerek; “Mustafa Kemal ve arkadaşları Cumhuriyetin temelini Sivas’ta attı. Eğer ben belediye başkanıysam, bu hanımefendiler, arkadaşlarımız buradaysa Mustafa Kemal ve arkadaşları sayesindedir. Ayın 16’sında oylanacak değişiklik Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin var olma veya yok olma anlayışıdır. Hangi mezhepten, görüşten, siyasi anlayıştan vatandaşımız olursa olsun, hepsi bizim vatandaşımız.  Hiçbir siyasetçinin bu ülkede, ‘yüzde 50’si benim, yüzde 50’si başkasının’ diyerekten ayrıştırmaya hakkı yok. Bu ülkede yaşayan herkes bizim vatandaşımız. Trakyalısı da, Karslısı da, Vanlısı da, Rizelisi de… Hep beraber Cumhuriyeti kurduk. Kurtuluş savaşına giderken kimsenin memleketi, mezhebi, dili, dini sorulmadı. Onun için 16’sında sandığa giderken, herkesin bir sefer daha; hayatında kullanacağı tek oyu, iyi düşünerekten sandığa gitmesini rica ediyor, yaşasın Mustafa Kemal ve arkadaşları diyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

KÜRDÜ, LAZ’I, ÇERKEZ’İ, ALEVİ’Sİ HEPİMİZ BİRİZ

Ataşehir Vanlılar Derneği açılışında da referandum süreci ile ilgili görüşün aktaran Başkan Battal İlgezdi, 16 Nisan günü oylanacak anayasa değişikliğinin oylanacağı halk oylaması ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizi referandum süreci ile ilgili evet ve hayır diye ayıranlar, hayırcıları terörist diyenler toplumu germesinler. %50’si benim diyenlerin ayrıştırmasına, insanları siyasi amaçla insanları ile birbirlerine düşürenlere karşı bir olmalıyız. Demokrasi hazmederek, karşılıklı saygı ve sevgidir. Birbirimizi sevmeliyiz… Kürdü, Laz’ı, Çerkez’i, Alevi’si hepimiz biriz. Kültürlerimizle bir bütünüz. İnsanları kırmadan referandum ve sonrasında komşularımızla olan ilişkilerimizi koruyalım. Referandum yüzünden Kürtleri yok sayanlar, TV’lerde reklamları yayınlatma yanların kendi reklamlarını rahatça yapabildiği bir süreçte demokrasiye inanmayanlar, azletme-yenler, kabul etmeyenler, sevmeyenler ve güç yüzünden insanlarımızı birbirine düşürmemelidir. 16 Nisan’da sonuç ne olursa olsun kardeşçe ve dayanışma içinde yaşamalıyız.”

TERCİHİ “EVET” OLSA DA, “HAYIR” OLSA DA BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR

Bir başka toplantıda, vatandaşımızın “Tercihi ne olursa olsun, “Evet” olsa da, “Hayır” olsa da başımızın üstünde yeri var” diye konuşan Başkan İlgezdi, ayrım yapmanın doğru olmadığına işaret ederek;  “Hepsi bizim vatandaşımız. Kimse kimseyle kavga etmeden, kol kola gideceğiz sandığa. İçinizde evet diyende var, hayır diyen de. Evet verenler iyi de hayır verenler kötü mü? Böyle bir şey yok. Biz bu ülkede sunisiyle, alevisiyle berber yaşayacağız” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ