logo

İstanbul Depreminde Hasar Görecek 3 İlçeye Dikkat Çekildi

İstanbul Depreminde Hasar Görecek 3 İlçeye Dikkat Çekildi

Beklenen İstanbul depreminde en riskli 3 ilçede hasar görmesi olası 207 bin binanın yüzde 95’ini oluşturan 196 bin 227 binanın Avrupa yakasında olduğu açıklandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, Maltepe’de  “Deprem Seferberlik Planı” kapsamında “Kentsel Dönüşüm Stratejileri Belgesi Revizyon Çalışması” toplantısında İstanbul’daki riskli yapı stoku ve olası hasarlı bina sayısını açıkladı.

Olası İstanbul depreminde hasar görmesi beklenen 207 bin binanın yüzde 95’i olan 196 bin 227 binanın Avrupa yakasında olduğuna dikkat çeken İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, hasar görmesi olası binaların yüzde 30’unun 2000 sonrası inşa edildiğini vurguladı.

İBB ve İTÜ işbirliğiyle vatandaşların katılımıyla yürüttükleri Hızlı Tarama ile Bina Tespit,  İstanbulYenileniyor programları ile İstanbul’da hasar görmesi beklenen her 3 binadan birinin 2000 sonrası yapıldığı tespit edildi.

DEPREM SEFERBERLİK PLANI KAPSAMLI TOPLANTI

İstanbul’daki riskli yapışlar ile ilgili bilgileri paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe,  “Başkanımız Sn. @ekrem_imamoglu’nun öncülüğünde başlattığımız Deprem Seferberlik Planı kapsamında “Kentsel Dönüşüm Stratejileri Belgesi Revizyon Çalışması” toplantımızı Maltepe’de gerçekleştirdik.” Dedi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, Maltepe’de “Kentsel Dönüşüm Stratejileri Belgesi Revizyon Çalışması” toplantısında Deprem Seferberlik Planı kapsamında yapılan çalışmada tepit edilen olası İstanbul Depremi ile ilgili öne çıkardığı ayrıntılar:

İSTANBUL’DA HASAR GÖRMESİ BEKLENEN BİNA 207 BİN

“Olası bir depremde İstanbul’da hasar görmesi beklenen tahmini bina sayısı 207 bin. Bu binaların yüzde 30’u 1980 öncesi, yüzde 40’ı 1980-2000 arası, yüzde 30’u 2000 sonrası inşa edilmiş. Hasar görmesi beklenen her 3 binadan biri 2000 sonrası yapılmış durumda.”

HIZLI TARAMA İLE BİNA TESPİT, İSTANBULYENİLENİYOR PROGRAMI

“Proje kapsamında İstanbul genelinde 4 ayrı safhayı tüm paydaşlarımız ile dirsek temasında sürdürdük. Vatandaşlarımızın ilgisi ve katılımıyla, Hızlı Tarama ile Bina Tespit, İstanbulYenileniyor programlarını yürüttük.”

RİSKLİ BİNALARIN EN YOĞUN OLDUĞU 3 İLÇE ESENYURT, BÜYÜKÇEKMECE VE KÜÇÜKÇEKMECE

“İTÜ ile yaptığımız işbirliği kapsamında riskli binaların en yoğun olduğu 3 ilçenin Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece olduğu gözüküyor. İstanbul’un deprem direncini arttırmak için tüm batı koridoru ve yoğun yapılaşma olan bölgelerde özel bir ilgiye ihtiyaç olduğu görülüyor.”

HASAR GÖRMESİ OLASI 207 BİN BİNANIN YÜZDE 95’İ AVRUPA YAKASINDA

“İstanbul genelinde yapı stoğu verileri incelendiğinde, hasar görmesi olası 207 bin binanın yüzde 95’ini oluşturan 196 bin 227 binanın Avrupa yakasında olduğu gözükmektedir. Bu da önemli bir veri.”

İSTANBUL’UN DEPREM DİRENCİNİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Yeni teknolojilerin hayatımıza girmesi ve değişen afet senaryolarında daha bütüncül ve kapsayıcı bir model ortaya koyma hedefiyle tüm paydaşlarımızla sıkı bir çalışma yürütüyoruz. İstanbul’un deprem direncini arttırmak için çalışıyoruz.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ