logo

İSTANBUL KAR YAĞIŞI ETKİSİNE GİRİYOR

Kar_istanbulMeteoroloji tahminlerine göre, yurdumuz ve İstanbul’un Çarşamba günü Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havaya bağlı olarak etkili kar yağışı bekleniyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Çarşamba gününden başlayacak yağışın İstanbul’da 10-20 cm arası örtü yapması beklenen tahminlere göre; Salı günü sabah saatlerinden itibaren güneybatı kesimlerden başlayarak Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın, Çarşamba günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yeni bir yağışlı sistemin daha etkisine gireceği tahmin ediliyor. Silivri-Çatalca hattından başlayarak karla karışık yağışın kar şeklinde devam edeceği ve İstanbul’u etkisi altına alacağı beklendiği ifade ediliyor.

10-20 CM ARASI KAR BEKLENİYOR

İstanbul’da Çarşamba sabaha karşı yağmur şeklinde başlayan yağışın öğleden sonra kentin batısında Silivri-Çatalca hattında akşam saatlerinden sonra ise il genelinde karla karışık yağmur ve kar yağışına döneceği ve Cumartesi günü akşamına kadar aralıklarla etkili olacağı ve yerde 10-20 cm civarında örtü ve yükseklik yapabileceği tahmin ediliyor.

Batı bölgelerimizin çok bulutlu, Marmara’nın batısı, Ege, Batı Akdeniz ile İç Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği, yağışların genellikle yağmur, iç kesimlerinde yükseklerde karla karışık yağmur şeklinde olacağı bekleniyor.

BALKANLAR ÜZERİNDEN SOĞUK HAVA GELİYOR

25 Ocak 2017 Çarşamba günü balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava ile birlikte yağışların yurt geneline yayılacağı; Doğu Karadeniz kıyıları, Orta Akdeniz ile Iğdır dışında yağış meydana geleceği, yağışların Kıyı Ege ile Marmara’nın güneybatısında kuvvetli yağmur ve sağanak, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu ve Karadeniz’in iç kesimleri ile zamanla Marmara bölgesinde kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

26 Ocak Perşembe, 27 Ocak Cuma ve 28 Ocak Cumartesi günleri soğuk ve yağışlı sistemin Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege dışında ülke genelinde etkili olmaya devam edeceği, yağışların Akdeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde yağmur diğer yerlerde kar şeklinde olacağı bekleniyor.

ANKARA’DA KAR YAĞIŞLI

Ankara’da kar yağışının Çarşamba günü sabah saatleri ile akşam saatlerinde meydana geleceği ve Perşembe akşamına kadar devam edeceği Cuma günü etkisini azaltacağı tahmin ediliyor.

SOĞUK VE YAĞIŞLI SİSTEM 29 OCAK PAZAR’A KADAR

Soğuk ve yağışlı sistemin 29 Ocak Pazar günü doğu bölgelerimizde etkili olmaya devam ettikten sonra yurdumuzu terk etmesi bekleniyor.

Halen mevsim normalleri civarında seyretmekte olan hava sıcaklıklarının Çarşamba günü Marmara Bölgesinde ve önümüzdeki hafta başına kadar yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede (8 ila 10 derece) azalarak mevsim normalleri altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Önümüzdeki günlerde meteorolojik açıdan kuvvetli hava olaylarının yaşanacağı (Kuvvetli sağanak yağış, yoğun kar yağışları, ani sıcaklık değişimleri, kuvvetli buzlanma, don vb) beklendiğinden, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları; Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı güncel günlük rapor ve meteorolojik uyarıları takip etmeleri önem arz etmektedir.

ÇARŞAMBA FIRTINA UYARISI

Öte yandan, Çarşamba sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) şeklinde esmesi beklenen fırtınanın 25.01.2017 Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin edilmektedir.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İSTANBUL KAR YAĞIŞI ETKİSİNE GİRİYOR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    İSTANBUL KAR YAĞIŞI ETKİSİNE GİRİYOR
    https://www.itvhaber.com/?p=111143
    #Meteoroloji #Tahmin #İstanbul #Balkanlar #Soğuk #Yağışlı #Hava #EtkiliKarYağışı #KarYağışıGeliyor