logo

İstanbul Metrolarının Dünyadaki Yerini Belirliyoruz

İstanbul Metrolarının Dünyadaki Yerini Belirliyoruz

42 metronun üyesi olduğu uluslararası kıyaslama organizasyonu Nova-CoMET’in düzenlediği Müşteri Memnuniyeti Araştırması’nda İBB iştiraki Metro İstanbul da yer alıyor.

42 metro Müşteri Memnuniyeti Araştırması’nda İBB iştiraklerinden Metro İstanbul da yer alıyor.

İNTERNET ADRESİNDEN KATILIM SAĞLANABİLİR

5 kıtada 42 metronun üyesi olduğu uluslararası kıyaslama organizasyonu Nova-CoMET’in düzenlediği Müşteri Memnuniyeti Araştırması’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul da yer alıyor. Araştırmaya 12 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında https://www.surveymonkey.co.uk/r/MetroIstanbul-Turkish adresinden katılım sağlanabilir.

ARAŞTIRMA 12 NİSAN-9 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi Metro İstanbul, 26 ülkeden 39 şehirde faaliyet gösteren 42 metronun üyesi olduğu uluslararası kıyaslama organizasyonu Nova-CoMET’in düzenlediği Müşteri Memnuniyeti Araştırması anketinde yer alıyor. Araştırmaya 12 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında https://www.surveymonkey.co.uk/r/MetroIstanbul-Turkish adresinden katılım sağlanabilir.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ARAŞTIRMASI

Merkezi İngiltere’de bulunan Nova-CoMET, her yıl düzenli olarak organizasyona üye olan metro işletmelerine yönelik Müşteri Memnuniyeti Araştırması düzenlemektedir. Bu kapsamda eş zamanlı olarak bütün üye metroların yolcularına kullanılabilirlik, erişim kolaylığı, kullanım kolaylığı, yolculuk esnasında bilgilendirme, müşteri hizmetleri, kalabalık, yolculuk öncesi bilgilendirme, güvenilirlik, konfor ve güvenlik konularında sorular yöneltilerek aldıkları hizmetlerden ne derece memnun oldukları ölçülmektedir. Araştırma sonucunda üye metrolar “yolcu memnuniyeti ölçümlemesinde” dünya metroları arasında kendi sıralamalarını görme ve gelişim alanlarını belirleme imkanı bulmaktadır.

METRO İSTANBUL 2020’DE 2’NCİ OLMUŞTU

Metro İstanbul, 2014 yılından bu yana her yıl düzenli olarak araştırmaya katılmaktadır. 2020 yılında Nova-CoMET’in araştırmasına katılım sağlayan 26 üye metro arasında yüzde 80 memnuniyet oranı elde eden Metro İstanbul, memnuniyet oranı en yüksek 2’nci metro olarak belirlenmişti.

Hizmet kalitesini daha ileri düzeye taşımak ve yolcularının memnuniyet oranını daha da artırmak isteyen Metro İstanbul, bu sene yapılacak araştırmada yine iyi bir sonuç almayı hedefliyor.

itvhaber

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ