logo

İstanbul ShoppingFest 2017 Başlıyor

2017’de yedincisi düzenlenecek “İstanbul Shopping Fest” ziyaretçilerine, Avrupa’nın en büyüleyici şehirlerinden İstanbul’un ”tarihi zenginlikleri” ile alışveriş zevkini buluşturuyor.

Avrupa’nın en büyüleyici şehirlerinden biri olan İstanbul, 2017’de yedincisi düzenlenecek Shopping Fest ile unutulmaz bir ‘İstanbul’ deneyimi ile alışveriş zevkini bir arada sunuyor.

1-16 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek festival, indirim ve kampanyaların yanı sıra, İstanbul’u keyifle yaşayıp keşfetmenizi sağlayacak etkinliklerle öne çıkacak.

İstanbul’un zengin tarihi geçmişini, kültürünü, mutfak sanatını, alışveriş ve eğlenceyle buluşturan İstanbul ShoppingFest, bu yıl 1-16 Temmuz tarihleri arasında yedincisi kez düzenlenecek. Dünyanın en göz alıcı şehirlerinden biri olan İstanbul’da, bu bir ay boyunca aklınıza ve kalbinize hitap eden pek çok heyecan verici deneyim yaşayacak, unutamayacağınız bir maceraya atılacaksınız. Oryantal ruhunu Batı’nın dinamizmiyle birleştiren ve herkes için büyülü bir dünyaya dönüşen İstanbul, bu kez de İstanbul ShoppingFest ile size alışveriş keyfi, eğlence ve sürprizlerle dolu bir atmosferin kapılarını aralayacak.

İstanbul ShoppingFest boyunca, pek çok marka avantajlı kampanya ve indirimleriyle size alışverişlerinizde ayrıcalıklar sunacak. Sürpriz çekilişler, bu çekilişlerin sonunda kazanacağınız birbirinden güzel hediyeler de sizleri bekliyor olacak. Bu yıl festival ve alışveriş ruhunu şehrin her yerine taşıyacak olan İstanbul ShoppingFest, 1-16 Temmuz süresince sadece AVM’lerde değil, şehrin değişik merkezi noktalarında konserler, yarışmalar ve çok özel defileler düzenleyecek. Rengarenk süslü caddeleri, aradığınız her şeyi aynı çatı altında, üstelik uygun fiyatlara bulabileceğiniz modern alışveriş merkezleri, sokaklarında yürürken sizi bekleyen sürprizlerle keyifleneceğiniz bir İstanbul olacak bu kez karşınızda. Ve elbette bu güzel kent, keşfedilmeye değer her bir köşesiyle sizi yeni deneyimlere ve maceralara çağıracak.

Gerçek bir festival, benzersiz bir yaşam ve alışveriş deneyimine tanık olmak istiyorsanız, 1-16 Temmuz 2017 tarihlerini ajandanıza kaydedin ve daha fazlasını bulmak için siz de İstanbul’a gelin.

Mimari açıdan şehrin tarihi dokusunu yansıtan Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi dünyanın en eski ticaret merkezlerinde İstanbul’u evinize taşıyacak hatıralar bulabileceğiniz gibi, dünya markalarını barındıran alışveriş merkezlerinde de sürprizlerle dolu bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

İstanbul ShoppingFest 2017’de Alışverişin Keyfine Varabileceğiz Festival AVM’leri:

Akasya Üsküdar/ İstanbul www.ak-asya.com.tr
Capitol  Altunizade / İstanbul www.capitol.com.tr
Emaar Square Mall Ünalan Mah., Üsküdar/İs. www.emaarsquaremall.com
Forum İstanbul Kocatepe / Bayrampaşa www.forumistanbul.com.tr
İstinye Park İstinye Bayırı / Istinye www.istinyepark.com
Kanyon Büyükdere / Levent www.kanyon.com.tr
Kapalıçarşı Beyazıt Mh. Fatih/İstanbul www.kapalicarsiyonetim.com
Palladium Barbaros Mah.Ataşehir/İst. www.palladiumatasehir.com.tr
Venezia Karadeniz Mah.K.köy/GOP www.veneziamegaoutlet.com
Zorlu Center Levazim Mah. Beşiktaş www.zorlucenter.com

Modern ile gelenekseli buluşturan, alışverişten öte büyük bir deneyimi müjdeleyen İstanbul ShoppingFest 2017 süresince, İstanbul’un cadde ve çarşılarında da farklı bir rüzgar esecek.

İstanbul Shopping Fest 2017 alışveriş festivalinde yer alacak ve İstanbul’daki ticarette sembolleşen caddeler arasında kısaca adı “Cadde” olarak bilinen Bağdat Caddesi, Divan Yolu Caddesi, İstiklal Caddesi, Nisbetiye Caddesi, Ordu Caddesi, Osmanbey Caddesi ve Valikonağı Caddesi bulunuyor.

İSTANBUL’UN ÇARŞILARI

Arasta Çarşısı

Ayasofya ve Sultanahmet’e yürüyüş mesafesindeki Arasta Çarşısı, Osmanlı İmparatorluğu zamanında sipahilere hizmet etmesi nedeniyle Sipahi Çarşı adıyla da bilinen Arasta Çarşısı, Sultanahmet Külliyesi’ne gelir sağlamak için yapıldı. 1912 yılında çıkan büyük yangın sonrasında, 1980 yılındaki restorasyona kadar uzun yıllar boyunca kullanılmadı. Günümüzde, elde dokuma halılar ve antika eşyaların satıldığı çarşı, İstanbul’u ziyaret eden yerli yabancı turistlerin uğrak mekanlarından. 1930’lu yıllarda yapılan kazılarda, çarşı sınırları içinde Bizans Sarayı’na ait mozaikler bulunmuş olması, değerini bir kat daha artırmıştır.

Bakırcılar Çarşısı

Beyazıt’ta bulunan Bakırcılar Çarşısı, el yapımı bakır ürünlerin satıldığı otantik bir pazar. Sadece pazarda satılan ürünler değil, çevresindeki tarihi doku da yerli yabancı turistler için benzersiz bir atmosfer sunar. İstanbul’un büyüsünde, farklı kültürleri iç içe barındırmasının etkisi büyüktür. Bakırcılar Çarşısı da otantik yapısıyla bambaşka bir kültüre kapı aralıyor…

Feriköy Organik Pazarı

İstanbul’da organik ürünlerin satıldığı Feriköy  Organik Pazarı’na uğrayıp, dalından kopartıldığı gibi tezgaha getirilmiş meyveler yemeyi ya da birbirinden farklı koku ve görüntüleriyle çeşitli otlar tatmayı düşünür müsünüz?  Her hafta cumartesi günleri kurulan Feriköy Organik Pazarı, normal şartlar altında bir turist rehberine girmeyebilir; ancak size önerimiz bu yerel pazarı es geçmemeniz… Mevsim meyve ve sebzeleri, kuru gıdalar, organik kozmetik ürünler, ballar, reçeller… Pazarı gezip, hemen orada taze sıkılmış meyve suyunuzu içebilir, gözlemelerinizi yiyebilirsiniz.

Kastamonu Pazarı

İstanbul ziyaretiniz sırasında Kasımpaşa’da kurulan Kastamonu Pazarı’na uğrarsanız, o köylerin ayağınıza geldiğini göreceksiniz…  Tarihi İnebolu Pazarı olarak da anılmasının nedeni, tüm ürünlerin her pazar İnebolu’dan getiriliyor olması. Kastamonu’ya özgü her tür ot, sebze, meyve, turşu, bal, salçalar, yağlar, bizzat ürünlerin sahipleri tarafından satılıyor.

Mimar Sinan Çarşısı

1574-1583 yılları arasında III . Murat’ın annesi Nurbanu Sultan adına, Türk mimarisinin en önemli ismi  Mimar Sinan’a “hamam” olarak yaptırılmıştır. 1966 yılında yapılan restorasyon sonrasında Mimar Sinan Çarşısı adını almıştır. Yüz yıllar boyunca Üsküdar’ın en büyük çarşı hamamı olarak hizmet veren yapı, 1917’de kapatılmış ve ne yazık ki içindeki mermerler bu tarihten sonra zarar görmüştür. Binanın son sahibi, Gümülcineli Mehmet Bozkurt, zaman içinde dokusu bozulan bölümleri tekrar restore ettirerek çarşının bugünkü haline kavuşmasını sağlamıştır. Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın yaptığı son hamam olma özelliğini taşıyan Mimar Sinan Çarşısı, Üsküdar’ın mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler arasındadır.

Sahaflar Çarşısı

Geçmişi 15 yüzyıla kadar uzanan Sahaflar Çarşısı, yolu Beyazıt’a düşenlerin mutlaka görmesi gereken özel çarşılardan biri. Beyazıt Cami’nin sol tarafındaki taşlık araziyle Kapalıçarşı’ya açılan Sedefçiler Kapısı arasındaki bölgededir. Geçmişte medrese öğrencilerine hizmet vermek amacıyla kurulmuş çarşı 1460 yılında Kapalıçarşı içinde konumlanmış, 1894’te yaşanan büyük İstanbul depreminin ardından şu anki yerine taşınmıştır. Geçmişi 1460 yılına uzanan Sahaflar Çarşısı’nda kitap kokuları arasında tarihte etkileyici bir gezintiye çıkacaksınız. Çarşının ortasında ilk Türk matbaacısı İbrahim Müteferrika’nın büstünü görebilirsiniz.

Siirt (Kadınlar) Pazarı

İstanbul’un tarihi çarşıları kadar, yeni dönem pazarları da gezilmesi gereken yerler arasında. “Kadınlar Pazarı” olarak da bilinen Siirt Pazarı, Unkapanı’nda bulunan İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nın karşsında bulunuyor. Kadınlar Pazarı’nı bilmeyen biri için, şehrin ortasındaki bu özel çarşı beklenmedik bir sürpriz gibi çıkıyor karşısına. Siirt, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Bitlis, Muş gibi şehirlerden gelmiş yerel yiyecekler, birer sergiyi andırırcasına uzanıyor önünüzde. Bir yanda belki de adını ilk kez duyacağınız otlar, hemen yanında bu otlardan yapılmış börekler bekliyor sizi. Balcılara doğru gittiğinizde dünyanın en çeşitli ve lezzetli balları arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız. Kadınlar Pazarı’na mutlaka uğramalısınız… İstanbul’un ortasında, Türkiye’nin bambaşka tadlarını deneyimleme fırsatını kaçırmamalısınız.

İSTANBUL’UN “CADDE”LERİ

BAĞDAT CADDESİ

Kısa adı “Cadde”: Bağdat Caddesi

Anadolu yakasının kalbi, tarih boyunca önemli bir yer olan Bağdat Caddesi’dir. Bağdat Caddesi ya da kısaca “Cadde”, İstanbul’un en uzun (9 km) caddelerindendir. İsmini IV. Murat’ın Bağdat Seferi’ne çıkarken bu yolu kullanmış olmasından alır. İstanbul’da “asortik cadde” olarak anılmaya başlaması ise II. Abdülhamit dönemine kısmet olur. Padişah’ın sarayına yakın oturmak isteyen tüccarlar, paşalar, üst düzey devlet çalışanları; köşkler, konaklar yaptırmışlardır. Bu evlerden bir kısmı bugün hâlâ durur. Bağdat Caddesi asla sadece bir cadde değildir. Alışveriş, yeme-içme ve eğlencenin yanı sıra karşılaşma, gezinme, vakit geçirme mekanıdır. Bir Fransız şirketinin yaptığı araştırmaya göre, Paris’in Şanzelize’si ile New York’un 5th Avenue’sunu geride bırakarak dünyanın en iyi 4. Alışveriş caddesi seçilmiştir.

DİVAN YOLU CADDESİ

Yeni başlayanlar için İstanbul: Divan Yolu Caddesi

Sultanahmet Meydanı ile Beyazıt Meydanı arasında, tramvay yolu olarak da bilinen Divan Yolu Caddesi, tam bir açık hava müzesi gibidir. Sağlı sollu turistik mağazalar, tarihi yapılar, hanlar, camiler, medreseler, müzeler hep bu cadde üzerindedir. Çemberlitaş Sütunu ile padişah türbeleri öne çıkan tarihi güzellikler arasındadır. Bu tarihi niteliğinden dolayı İstanbul gezginlerinin gözde caddesidir.

İSTİKLAL CADDESİ

İçinden dünyanın geçtiği cadde: İstiklal

İstiklal Caddesi, yahut Cadde-i Kebir, (Büyük Cadde, Fransızca: Grande Rue de Péra) 19. yüzyıldan bu yana dünyanın en önemli caddelerinden biridir. İki tarafa birden akan bir nehir gibi, 24 saat vızır vızır insanla doludur. Bu özelliğiyle bile dünyada tektir. Batılı-Doğulu, zengin-fakir her türden insan için gezinti, alışveriş, eğlence ve yeme-içme bölgesidir. İstiklal Caddesi’nde sadece ileri geri yürüyerek bile sıkılmadan bir gün geçirebilirsiniz. Dünya markalarıyla ucuzcu pasajlar yan yanadır. Nostaljik tramvay, Markiz Pastanesi, Odakule, Suriye Pasajı, Terkos Çıkmazı, Aznavur, Krepen, Hacopulo, Çiçek Pasajları, Galatasaray Lisesi, cami, sinema, kiliseler ve çok daha fazlası için İstiklal Caddesi’ne uğramadan geçmeyin.

NİSBETİYE CADDESİ

Etiler felsefesine giriş: Nisbetiye Caddesi

Her daim meşgul bir caddedir Nisbetiye Caddesi. Üzerinde bir tur yürümek, genellikle İstanbul’un ünlü simalarıyla karşılaşmak için yeterlidir. Her köşesinde bir eğlence mekanı vardır. Dünyaca ünlü mağazaları, parkları ve gece hayatıyla ünlüdür. P.F. Chang’s, Eataly, Wagamama tarzı restoranlarda dünya mutfağının güzel örneklerini tatmak mümkündür.

ORDU CADDESİ

Görselliğin doruğu: Ordu Caddesi

Tarihi yarımadanın ana yollarından olan Ordu Caddesi, İstanbul’un en önemli tramvay hatlarından birini de barındırır. Öğrenim hayatına Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olarak başlayan İstanbul Üniversitesi ile Osmanlı padişahlarından 3. Selim’in türbesi de, tarihi yarımadayı doğu-batı doğrultusunda aşan bu cadde üzerinde yer alan önemli, tarihi yapılardandır. Turizm ve ticarette İstanbul’un dışarıya açılan önemli kapılarından biri olan Ordu Caddesi  birçok teksitl firmasına evsahipliği yapar.

OSMANBEY CADDESİ

Markayla butiğin buluştuğu cadde: Osmanbey Caddesi

Adını Osmanbey semtinden alan cadde, İstanbul’un alışveriş ve yeme-içme açısından en işlek, en şık caddelerinden biridir. Kentsel tasarım çalışmalarıyla iyice gözalıcı bir hale bürünen cadde yerli-yabancı toptancıların da uğrak noktasıdır. Osmanbey Caddesi, İstanbul ShoppingFest süresince belirlenecek bir hafta sonunda toptan fiyatına perakende satışlara evsahipliği yapacaktır.

VALİKONAĞI CADDESİ

Zarif bir cadde: Valikonağı

Valikonağı Caddesi, varoluşuyla şıklığı tarif eder gibidir. Binaları, kaldırımları, insanları, mağazaları, kafeleriyle birlikte her şeyinden zarafet akar. Abdi İpekçi ve Teşvikiye gibi ünlü ve zarif caddeler Valikonağı’nı keserler. Rumeli Caddesi’yle birlikte kafeleri, şık restoranları ve dünya markalarına ait mağazaları ile İstanbul gece ve gündüz hayatının vazgeçilmezidir.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1113 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İstanbul ShoppingFest 2017 Başlıyor” için 2 Yorum

  1. recep : diyor ki:

    İstanbul ShoppingFest 2017 Başlıyor
    https://www.itvhaber.com/istanbul-shoppingfest-2017-basliyor.html#.WU5MkdbROJw.twitter
    #İstanbulShoppingFest #Avrupa #BüyüleyiciŞehir #İstanbul #TarihiZenginlik #AlışverişZevki #ShoppingFest #itvhaber

  2. […] İstanbul Shoppingfest 2017’de Festival Kapsamı ve AVM’ler TIKLAYINIZ […]