logo

İstanbul Toplu Ulaşımında HES Kodu Zorunlu Oluyor

İstanbul Toplu Ulaşımında HES Kodu Zorunlu Oluyor

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) tarafından yapılan duyuruda HES kodu eşleşmemiş İstanbulkart’ların 15 Ocak’tan itibaren kullanılamayacağı açıklandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Covid-19 önlemleri kapsamında Sağlık Bakanlığı kararıyla HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirilerek toplu ulaşımı güvenli hale getirilmesi hedefleniyor.

HES OLMADAN İSTANBULKART’LAR 15 OCAK’TAN İTİBAREN KULLANILAMAYACAK

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) tarafından yapılan duyuruda, “HES kodu eşleşmemiş İstanbulkart’lar 15 Ocak’tan itibaren kullanılamayacaktır. İstanbulkart’ınızla HES kodunuzu eşleştirin; yolda, durakta kalmayın.” Açıklaması yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre,  tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili kurumlarla paylaşılacak.

COVİD-19 TANILI HASTALAR, TAŞIYICILAR VE TEMASLILARA ULAŞIM ENGELİ

Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecek.

Tüm Taşımacı Ve Şoförlere HES KODU ZORUNLU

Öte yandan İstanbul’da faaliyet gösteren, vatandaşların güvenli ulaşım hizmeti alması hedefiyle taksi, taksi dolmuş, minibüs ve servis aracı şoförlerine 15 Ocak 221 tarihinden itibaren HES kodu zorunluluğu başlıyor. Tüm taşımacı ve şoförlerin 15 Ocak 221 tarihine kadar e-Tuhim sistemi üzerinden HES kodu girişlerini yapmaları gerekiyor.

COVID-19 ÖNLEMLERİ KAPSAMINDA TOPLU ULAŞIMDA HES KODU DÖNEMİ BAŞLADI!

İstanbulkart – HES Kodu Eşleştirmesi ile Güvenli Ulaşım

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 önlemleri kapsamında aldığı kararda toplu ulaşımda HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirildi. Halk sağlığını güvence altına alan bu karar ile birlikte, pandemi döneminde, şehir içi ulaşımının daha güvenli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Temaslı Kişiye Geçiş İzni Verilmeyecek!

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre,  tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

HES Kodumu Nasıl Alırım?

Hes Kodu’nu almak için Sağlık Bakanlığı’nın

https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret etmen yeterli.

HES Kodumu İstanbulkart’ım ile Nasıl Eşleştiririm?

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgilerini ve telefon numaranı https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlayabilirsin.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ