logo

İstanbul’da HES Kodu Uygulaması Zorunluluğu Genişledi

İstanbul’da HES Kodu Uygulaması Zorunluluğu Genişledi

İstanbul Valiliği,  Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının “Kontrollü Sosyal Hayat” döneminde 15 Mart’tan itibaren İstanbul genelinde zorunlu hale getirildiğini duyurdu.

Recep Kenan/itvhaber.com

HES Kodu Uygulaması ile ilgili yazılı açıklama yapan İstanbul Valiliği,  Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının “Kontrollü Sosyal Hayat” döneminde 15 Mart’tan itibaren İstanbul genelinde zorunlu hale getirildiğini duyurdu.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 15 Mart’tan itibaren İstanbul genelinde tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının girişlerinde, MEB’e bağlı okullarda, STK genel kurul girişlerinde, Kahvehane benzeri salon girişlerinde, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile kontrol yapılmasının zoranlu hale geldiği kaydedildi.

HES KODU NEDİR? HES KODU NASIL ALINIR?

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

İstanbul Valiliği Tarafından Hayat Eve Sığar (HES) Uygulaması İle İlgili Yapılan Açıklama:

Sağlık Bakanlığımızca uygulamaya konulan Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması; “Kontrollü Sosyal Hayat” döneminde şehirlerarası yolculuk, kurum ziyareti veya bireysel iletişim gerektiren durumlarda insanlarımızın, COVID-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadıkları bilgisinin, güvenli şekilde paylaşılmasını sağlayarak salgının takibine destek olan önemli bir uygulamadır.

COVİD-19 test sonucu Pozitif olan kişiler ve temaslı olanlar Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında riskli olarak, izolasyon süresi bitiminde ise risksiz olarak görünmektedirler.

Salgınla mücadele kapsamında (HES) Kodu uygulamasıyla ilgili daha önce alınan kararlara ek olarak, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce alınan 11 Mart 2021 tarih ve 21 sayılı karar ile İstanbul genelinde 15 Mart 2021 tarihinden itibaren;

1. Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının girişlerinde,

2. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi/özel okul ve kurumlara girişlerde, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan entegrasyon ile oluşturulan ve Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden ve ayrıca anlık olarak SMS yolu ile risk durumu takibi yapılan öğretmen, öğrenci ve personeller dışındaki kişiler ve ziyaretçilerin girişlerinde,

3. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dahil, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere) girişlerinde,

4. Kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikah salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde;

HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu getirilmiştir.

İlçelerde Kaymakamlarımız ve ilgili kurumlarımızca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara aykırı hareket edenlere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlarda bulunanlar hakkında da adli işlem başlatılmasına karar verilmiştir.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ