logo

İstanbul’da Kar Yağışı Bitiyor, Buzlanmaya Dikkat!

İstanbul’da Kar Yağışı Bitiyor, Buzlanmaya Dikkat!

Mevsimin ilk kar yağışını alan beyaza bürünen İstanbul’da kar özlemi sona ererken, kar yağışının sona ereceği,  akşamdan itibaren buzlanmaların yaşanabileceği belirtiliyor.

Recep Kean/itvhaber.com

Kuraklık ile yüzleşen, uzu süredir yağış almayan, beklenen mevsim yağışı olan kar yağışının geciktiği İstanbul, karlı bir haftasonu sonrasında soğu bir haftaya başlıyor.

Beklenen mevsim yağışlarının geciktiği İstanbul, hafta sonu başlayan kar yağışının etkili olması ve beyazla kaplanan İstanbul’da yüksekler karla kaplandı. Kar manzaralı resimleri paylaşan İstanbullular çocukları ile kar topu ve kardan adam yaparak eğlendi.

Meteorolji verilerini değerlendiren uzmanlar, Orta ve Doğu Karadeniz ile İç ve Doğu Anadolu’da etkili olmaya devam edecek olan kar yağışı İstanbul’u terk ediyor. Soğuk hava etkisine girecek ülke geneli ile birlikte İstanbul için de buzlanma uyarısı yapılıyor.

Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Hava Sıcaklıkları Düşüyor: Buzlanma / Zirai Don Uyarısı

Sabah ve gece saatlerinde Marmara ile kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA BÖLGESİNDE HAVA:

Metroloji tarafında yapılan tahminlere Marmara Bölgesinde parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Yalova, Bilecik ve İstanbul il geneli ile akşam saatlerine kadar İstanbul Anadolu Yakası ve Kocaeli çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle kar, kıyı kesimlerde yer yer gök gürültülü kar sağanağı şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya’da kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ÜLKE GENELİ HAVA:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bilecik, Kütahya, Antalya, Ankara ve Kırıkkale çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

YAĞIŞLAR DOĞUYA  

Batı bölgelerimizde etkili olan kar yağışının azalara doğu bölgelerde etkili olcağı ön görülen tahminlere göre; yağışların, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz kıyıları ile Kocaeli çevrelerinde yer yer gök gürültülü kar sağanağı, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi; Rize ve Artvin kıyıları ile Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve yer yer karla karışık yağmur, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ