logo

‘İstanbul’da Vefa Sosyal Destek Çalışmaları Sürüyor’

‘İstanbul’da Vefa Sosyal Destek Çalışmaları Sürüyor’

İstanbul’da Pandemi çalışmaları ve Sonu Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili açıklama yapan Vali Ali Yerlikaya , ‘İstanbul’da Vefa Sosyal Destek Çalışmaları Sürüyor’ dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da Pandemi Süresince Yapılan Çalışmalar ve Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Vali Yerlikaya, “İnsanlığın dönüm noktalarından birisine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Koronavirüs salgını ile ilgili tedbirler bize geçici bir dönem olsa da farklı bir yaşam tarzını zorunlu kılıyor. Hep birlikte sabırla bu sürece uyum sağlamak için çalışıyoruz.” diyerek konuşmasına başladı.

Vali Yerlikaya, konuşmasına “İstanbul; dünyanın en büyük metropollerinden biri. 15 milyon 519 bin vatandaşımız; geçici koruma ve ikamet izinli 1 milyon 68 bin yabancıyla birlikte 16.5 milyonu aşkın nüfusa sahibiz. İstanbul genelinde; devletimizin tüm kurumları, yerel yönetimlerimiz, Meslek Odaları, özel sektör, Sivil Toplum Kuruluşları, özellikle sağlık çalışanlarımız…. Hepimiz büyük bir kararlılıkla mücadele ediyoruz; etmeye devam edeceğiz.” şeklinde devam etti.

Salgınla mücadelede en önemli hususlardan birinin maske kullanmak olduğunu belirten Vali Yerlikaya, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla; tüm vatandaşlarımıza maskeleri ücretsiz olarak veriyoruz. Maske dağıtımında PTT’ler ve eczanelerimiz aktif bir rol üstleniyor. İstanbul genelinde bu güne kadar; PTT şubelerimiz, 500 bin maskeyi evlere teslim etti. Eczanelerimizden 7.5 milyon maske vatandaşlarımız tarafından teslim alındı. Bu akşama kadar 10 milyonu geçeceğiz inşallah.” dedi.

MASKE DAĞITIMLARININ KAPSAMI GENİŞLİYOR

Vali Yerlikaya, bugün yeni bir uygulamaya başlandığını anlattı: “İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine 100 bin, Pazarcılar Odamıza 150 bin, Taksiciler Odamıza 200 bin, Fırıncılar Odamıza 150 bin, Su Satıcıları Odamıza 10 bin, HAVAŞ çalışanlarına 200 bin, Emlak Konut şantiyelerinde çalışan işçilerimize 150 bin, Bayrampaşa ve Kadıköy Gıda Hallerine 150 bin olmak üzere, toplam 1 milyon 110 bin maskeyi bugün teslim ediyoruz.

8 Organize Sanayi Bölgemize ve öncelikli sektörlerde bulunan 3 bin 34 firmamıza, 4 milyon 36 bin maskenin dağıtımına bugün başladık. Bu dağıtımların kapsamı genişleyecek ve düzenli olarak yapılacak.

Ayrıca, 17 Teknik Lisemizde günlük 500 bin maske üretimine ulaştık. Meslek liselerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz de gönüllü olarak bu mücadelede yer alıyor. Okullarımızın ürettiği maske ve medikal ürünlerin detaylarını haftaya ayrıca paylaşacağım.

Cumhurbaşkanlığımızın kolonya ve maske paketlerini de 65 yaş ve üstü büyüklerimize ulaştırmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 926 bin paketi teslim ettik. Geri kalanı da yakın zamanda tamamlıyoruz.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Sağlık çalışanlarımızın mücadelenin en ön safında olduğunu ifade eden Vali Yerlikaya, “Gece gündüz demeden çalışıyorlar. Allah onlardan razı olsun. Sağlık çalışanlarımızın konaklaması için, otel, misafirhane, sosyal tesis ve yurtlarda, 5 bin 720 odayı onların hizmetine sunduk. Şuan 4 bin 924 sağlık çalışanımız bu imkânı kullanıyor. Özel sektöre, tüm kurum ve kuruluşlarımıza, çok teşekkür ediyorum.

Bunun yanında; ‘Enterprise Türkiye’ tarafından, 100 otomobil; 10 Minibüs, hafta sonları, sağlık çalışanlarının ulaşımına destek vermek amacıyla ‘HAVAİST’ tarafından 100 otobüs, ‘Otokoç’ tarafından 42 binek araç,  ‘Volvo Türkiye’ tarafından 30 SUV araç İl Sağlık Müdürlüğümüze bedelsiz olarak tahsis edildi. Enterprise Türkiye, Havaist, Otokoç ve Volvo Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Tüm sağlık çalışanlarımıza; seve seve ve şükran hisleriyle destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

İSTANBUL’DA VEFA SOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Vali Yerlikaya, Vefa Sosyal Destek ekiplerimizin çalışmalarını paylaştı: “Bugüne kadar; 326 bin vatandaşımızın çağrısına cevap verdik. 310 bin vatandaşımızın temel ihtiyaçlarını evlerine teslim ettik. 17 bin hemşehrimizin de bilgi talebini karşıladık.

Vefa Sosyal Destek çalışmaları için Intercity 150 araç tahsis etti. Hazreti Hatice Vakfı 39 motosiklet bağışladı. Bunlar, ilçelerimize teslim edildi. Vefa ekiplerimize destek veren, Intercity firmamıza ve Hz. Hatice Vakfı’na çok teşekkür ediyorum.

Diğer taraftan 65 yaş ve üzeri büyüklerimiz ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımıza ulaştırdığımız gıda kolilerinin ikinci hafta teslimleri de bitmek üzere.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında; 1000 TL ve Merkezi Devlet Yardımları olarak bilinen; 65 yaş ve üstü maaşları, engelli maaşları, elektrik tüketim desteği, şartlı nakil transferi, dul maaşı, asker aylığı alan ailelerimizin maaşları olmak üzere, 123 bin vatandaşımıza evinde maaş ödemesi yaptık.

PTT’nin tüm çalışanlarına, Bekçilerimize, Jandarmamıza ve Vefa Sosyal Destek ekiplerimizde görev alan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“TÜM TEDBİRLER EVDE KALMA SÜREMİZİ KISALTMAK İÇİN”

Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Yerlikaya, “Geçen hafta olduğu gibi İstanbul genelinde bugün 24.00 itibariyle Sokağa Çıkma Yasağı başlıyor. Marketler, bugün 21.00’e kadar açık… Alışverişinizi lütfen son ana bırakmayın. Hafta sonu tüm fırınlarımız açık. Gazetelerin okurlarına ulaşmasında ve dağıtımında gerekli kolaylıklar sağlanacak.

Sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafe ve maske kullanımına ilişkin denetimleri, en üst seviyede yapacağız. Jandarmamız, Polisimiz, Sahil Güvenliğimiz yine görevi başında olacak. Denetimler sıkı sıkıya uygulanacak. Yasak; sizi, bizi, ülkemizi ve milletimizi korumak için uygulanıyor.

Tüm tedbirler, salgını kontrol etmek, evde kalma süremizi kısaltmak için… İşi ne kadar sağlam tutarsak, o kadar başarılı olacağız. Son olarak ‘Evinde Kal İstanbul’ diyorum.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ