logo

25 Ağustos 2016

İTALYA’DA DEPREM, ÖLÜ SAYISI 247

İTALYA’DA DEPREM, ÖLÜ SAYISI 247

italya_deprem-İtalya’nın orta bölgesinde bulunan dağlık Perugia kentinin güneyinde 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İtalya’daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 247’ye ulaştı.

İtalya’da deprem: Ölü sayısı 247 oldu

İtalya’nın orta bölgesinde bulunan dağlık Perugia kentinin güneyinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 247’ye ulaştı

Yaralı sayısı ise 400’e yakın. Kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. İtalya Başbakanı Matteo Renzi ölü sayısının artabileceğini ifade etti. Ölümlerin çoğu, yerle bir olan Pescara del Tronto köyünde meydana geldi.

En çok hasar gören yerlerden biri de tarihi Amatrice kasabası. En az 86 kişinin öldüğü kasabada, binaların dörtte üçünün yıkıldığı belirtiliyor. Şu ana kadar 200’den fazla artçı sarsıntı yaşandı. Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin, hayatını kaybedenler arasında çok sayıda çocuğun da bulunduğunu söyledi. Yerel saatle 03:36’da yaşanan deprem 10 km derinlikte meydana geldi.

Depremin merkez üssü Roma’nın 100 kilometre kuzey doğusunda bulunan Perugia’nın sınırları içinde blunuyor. Başkent Roma’da da depremin hissedildiği ve bazı binaların 20 saniye kadar sallandığı kaydedildi. Başbakan Matteo Renzi depremle ilgili açıklamasında, sabaha karşı olay yerine koşarak elleriyle ilk kurtarma çalışmalarını yürüten gönüllüler ve sivil savunma yetkililerine teşekkür etti.

Renzi, depremden etkilenen hiç bir ailenin, hiç bir kent ve kasabanın, köyün yalnız bırakılmayacağını söyledi. Depremin meydana geldiği bölge dağlık olduğu için bazı bölgelere ulaşmakta güçlük çekiliyor. Depremzedeler kurulan çadır kentlere ve okullara yerleştiriliyor. Yaralılar için ülke çapında kan bağışı kampanyası da başlatıldı.

YATAĞIN ALTINA SAKLANMIŞLAR

2 ve 7 yaşlarında iki erkek çocuğu büyükanneleriyle birlikte kaldıkları evin enkazından kurtarıldılar. Kurtarma görevlileri çocukların bir yatağın altına saklanarak kurtulduklarını söylüyor. Arama kurtarma görevlileri hala bir kaç kilometre doğudaki Peracchia di Acqua Santa Terme köyüne ulaşmaya çalışıyor.

BBC’nin Amatrice’deki muhabiri James Reynolds enkaz altında köpekler yardımıyla arama yapıldığı ve kayıpların belirlenmesine uğraşıldığnı söylüyor. Amatrice’nin biraz kuzeyindeki tatil kasabası Accumoli’de ise en az 11 kişinin öldüğü belli oldu.

Belediye Başkanı Stefani Petrucci, gece bir kişinin enkaz altından kurtarıldığını, ama çöken bir evin altında ikisi çocuk 6 kişinin bulunduğunu söyledi.

Enkazı elleriyle kaldırmaya çalışan 15 civarında kişiyle konuşan yerel bir fotoğrafçı, “Aşağıdan anne ve çocuklardan birinin çığlıklarını duyuyorlar” dedi. 58 yaşındaki bir adamın da enkaz aldından çıkarılmaya çalışıldığı ve çok sayıda kayıp olduğu bildiriliyor.

İtalyan yetkililer ilerleyen saatlerde artçı sarsıntıların sürebileceği uyarısı yaptılar. Deprem bilimci Andrea Tertulliani, artçıların kaçınılmaz olduğunu fakat esas deprem kadar şiddetli bir başka sarsıntı olması ihtimalinin de gözardı edilemeyeceğini söyledi.

2009’DA 300’DEN FAZLA İNSAN ÖLMÜŞTÜ

İtalya, depremlerin sık yaşandığı bir ülke. L’Aquila bölgesinde 2009 yılında meydana gelen depremde en az 300 kişi hayatını kaybetmişti. Mayıs 2012’de kuzeydeki Emilia Romagna bölgesinde 9 gün arayla yaşanan iki depremde de 20’den fazla kişi ölmüştü.

HÜRRİYET

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ