logo

KAYGI FACEBOOK MÜHENDİSLERİNE YAPAY ZEKAYI DURDURTTU

Yapay zeka üzerine araştırmalarını yoğunlaştıran, yapılan çalışmalarda programlar kendi dilini geliştirince kaygılanan Facebook mühendisleri, araştırmayı durdurdu.

Recep Kenan/itvhaber.com

Bilgisayar donanımlarının güçlenmesi, teknolojinin sanal dünyanın gelişmesini hızlandırmasıyla birlikte yapay zekanın olanakları da sonuna kadar kullanılmak isteniyor.

“SERSERİ” ZEKANIN ZARAR VERMESİNDEN KORKULUYOR

Öte yandan, kontrolü kaybedilen “serseri” bir yapay zekanın dünyaya ve insanlığa verebileceği zarar kaygısı giderek artıyor.

ARALARINDA İLETİŞİM KURDULAR

Facebook’ta yapay zeka geliştirilen laboratuarlardan üretilen iki program, insanların anlayamadığı bir dil oluşturup aralarında iletişim kurmaya başladı.

“ANLAMSIZ CÜMLELERİ” ANLAYIP İŞLEM YAPTI

Temelde İngilizce dilini kullanarak birbirleriyle iletişim kurmaları şeklinde programlanan botlar, araştırmacılara göre tamamen anlamsız gelen cümleleri karşılıklı birbirlerine göndermeye başladılar. Bunu programda bir sıkıntı olarak tanımlayıp bir süre görmezden gelen mühendisler, yazılımları incelediklerinde botların “anlamsız cümleleri” tamamen anlayıp işlem yaptıklarını ortaya çıkardı. Ne konuştukları hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayan mühendisler, sistemin fişini çekmek zorunda kaldılar.

“İNSANLIK İÇİN ANLAMSIZ” KENDİ DİLLERİ OLUŞTU

Uzmanların açıklamasına göre, robotların kendi aralarında iletişim kurduklarında bunu insanların anladığı şekilde yapmak yerine “insanlık için anlamsız” ama çok yüksek verimli bir dille yapmayı tercih ediyorlar. Uzmanlar, kendileri için en uygun şekli belirleyen iki bilgisayarın yaptığı iş etkileyici olmakla birlikte nereye varacağı ön görülemediği için korkutucu buluyor.

MARK ZUCKERBERG YAPAY ZEKAYI ZARARLI GÖRMÜYORDU

Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg yapay zeka konusunda Elon Musk’la tartışmaya girmişti. Yapay zekanın zararlı olmadığını savunan Zuckerberg’in bu olay sonrasında nasıl bir tutum sergileyeceği merak ediliyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1053 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KAYGI FACEBOOK MÜHENDİSLERİNE YAPAY ZEKAYI DURDURTTU” için 2 Yorum

 1. recep : diyor ki:

  KAYGI FACEBOOK MÜHENDİSLERİNE YAPAY ZEKAYI DURDURTTU
  https://www.itvhaber.com/kaygi-facebook-muhendislerine-yapay-zekayi-durdurttu.html#.WYGXbb8oAuQ.twitter
  Yapay Zeka, Kendi Dilini Geliştiren Program, Facebook Mühendisi, Facebook Araştırması, Facebook, Robot, Yapay Zekalı Robot, itvhaber, Elon Musk, Mark Zuckerberg

 2. recep : diyor ki:

  KAYGI FACEBOOK MÜHENDİSLERİNE YAPAY ZEKAYI DURDURTTU
  https://www.itvhaber.com/kaygi-facebook-muhendislerine-yapay-zekayi-durdurttu.html#.WYGXbb8oAuQ.twitter
  #YapayZeka #KendiDiliniGeliştirenProgram #FacebookMühendisi #FacebookAraştırması #Facebook #Robot #YapayZekalıRobot #itvhaber #ElonMusk #MarkZuckerberg