logo

KHK‘YLE ASKERİ BİRLİK ANKARA’DAN ÇANKIRI’YA TAŞINIYOR

KHK‘YLE ASKERİ BİRLİK ANKARA’DAN ÇANKIRI’YA TAŞINIYOR

huseyin_filiz_cankiri15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL’de yürürlüğe giren KHK kapsamında büyük şehirlerdeki birliklerin taşınmasına başlanıyor. İlk birlik Ankara’dan Çankırı’ya geliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, 28. Mekanize Piyade Tugayının Çankırı’ya taşınacağını bildirdi.

  1. MEKANİZE PİYADE TUGAYI ÇANKIRI’YA TAŞINACAK

Hükümetin OHAL kapsamında hazırladığı KHK kapsamında şehir içinde kalan askeri birliklerin taşınma kararına dikkat çeken AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz’un ardından askeri birliklerin yeniden yapılandırma sürecine girildiğini hatırlattı.

Askeri birliğin Çankırı ekonomisine katkısının olacağını kaydeden Hüseyin Filiz,  hizmet ve ticaret sektörüne canlılık getireceğini kaydederek; Askeri birliğin Çankırı’ya gelmesinin başka bir faydası ise, ilimizdeki hizmet ve ticaret sektöründe canlılık ve verim sağlayacak olmasıdır. Alış veriş merkezi, iş merkezleri, kafeler, lokantalar ve benzeri alanlarda esnafımızın yüzü gülecek, nihayetinde ilimiz, büyümeye ve gelişmeye devam edecektir.

Başbakan Binali Yıldırım’ın İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunan askeri birliklerin güvenli ve stratejik açıdan küçük illere kaydırılacağı yönündeki açıklamasına işaret eden Filiz, “Ankara’daki bazı birliklerin küçük illere taşınmasının gündeme gelmesi üzerine, Ankara’nın sınır illeri olan Kırıkkale, Kırşehir, Çorum ve Karabük, bu konudaki talep ve isteklerini kampanyaya dönüştürdü. Biz ise bu süreçte, bu konudaki çalışmamızı sessiz ve istikrarlı bir şekilde sürdürdük.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığının konuyu değerlendirdiğini belirten Filiz, şöyle devam etti:

“Yapılan değerlendirme sonucunda Ankara Mamak 28. Mekanize Piyade Tugayı ve buna bağlı olarak iki mekanize taburu, bir tank taburu, bir topçu bölüğü ve bağlı birlikleri Çankırı’ya taşınacak. Bu birliklerle beraber iki binin üzerinde personelin ve 500’ün üzerinde askeri aracın ilimize taşınma süreci önümüzdeki günlerde başlayacak. Taşıma işleminin yıl sonuna kadar bitmesi öngörülmektedir.”

Tugay ve birliklerin Çankırı’ya taşınıyor olmasının tesadüf olmadığını belirten Filiz, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Çankırı geçmişten bugüne olduğu gibi son olarak da 15 Temmuz hain darbe girişimi sonucunda en çok şehit veren illerden bir tanesi oldu. Bu kent, vatanına, bayrağına, devletine ve milletine bağlılığı ile daima dik duruş sergilemiş bir şehirdir. İlimize taşınacak olan askeri birliğimizi de aynı duruş ile bağrına basacaktır. Birliğin taşınıyor olması, kentin ticaretine de önemli katkılar sağlayacaktır. Çankırı’ya bu önemli hizmet hayırlı uğurlu olsun.”

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ