logo

Kılıçdaroğlu ‘Türkiye Kavga Değil, Huzur İstiyor’

Kılıçdaroğlu ‘Türkiye Kavga Değil, Huzur İstiyor’

Ankara’da seçim beyannamesini açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL’in kaldırılacağını, asgari ücretin 2bin 200 lira, en düşük emekli aylığını bin 500 lira olacağını kaydetti.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP’nin 600 milletvekili adayının tanıtımı yaparak “Millet İçin Geliyoruz” sloganıyla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile seçim startını veren CHP, Seçim Bildirgesi ve Aday Tanıtım Toplantısı Ankara’da JW Marriott Otel’de yapıldı.

Toplantıda konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu 5 temel sorun üzerine kurulu seçim bildirgesini okurken, çiftçiyi yeniden milletin efendisi yapacaklarını, planlama kurumunu yeniden oluşturarak 50 – 100 yılın planını yapacaklarını, beyin göçünü durduracaklarını, OHAL’i kaldıracaklarını ve şeker fabrikalarını geri alacaklarını söyledi.

ASGARİ ÜCRETİ VERGİSİZ: 2200, EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI: 1500

180 bin öğretmen ataması yapacaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, asgari ücreti vergisiz net olarak 2 bin 200 lira, en düşük emekli aylığını ise bin 500 lira yapacaklarını söyledi.

TÜRKİYE KAVGA DEĞİL, TÜRKİYE HUZUR İSTİYOR

CHP’nin 600 milletvekili adayının da tanıtımı yapıldığı, Türkiye’nin 5 temel sorunu üzerine kurgulanan seçim bildirgesini de açıkladığı toplantıda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye kavga değil, Türkiye huzur istiyor. Türkiye istibdat değil, Türkiye hürriyet istiyor. Türkiye tek adam rejimi değil, Türkiye demokrasi istiyor, Türkiye saraydan değil, halktan yana bir yönetim istiyor. Türkiye mafya devleti değil, insan haklarına saygılı bir hukuk devleti istiyor. Türkiye eşi, dostu zenginleşmiş, kokuşmuş bir yolsuzluk düzeni değil, herkesin emeğinin, alın terinin karşılığını aldığı emekten yana bir Türkiye istiyor. Türkiye çalışmak ve üretmek istiyor. O nedenle bu seçimler tarihi seçimlerdir ve bu toplantı da tarihi bir toplantıdır. O nedenle hep birlikte cumhuriyetten yana olanlar, demokrasiden yana olanlar, fakir, fukaradan yana olanlar, emekten yana olanlar, üretenden yana olanların hep birlikte tamam diyeceği bir seçimi başlatıyoruz” ifadeleri ile seçim startını verdi.

TÜRKİYE’Yİ BÖLGESİNDE LİDER YAPMA KARARLILIĞINDAYIZ

Konuşmasını “Türkiye’nin 5 temel sorununu çözeceğiz. Bu sorunu çözmek için hep birlikte mücadele edeceğiz. Yaşımıza bakmaksızın, eğitim düzeyimize bakmaksızın, tek ortak payda vatan sevgisiyle, insan sevgisiyle Türkiye’nin 5 temel sorununu çözüp Türkiye’yi bölgesinde lider yapma kararlılığındayız ve bunun mücadelesini vereceğiz” ifadeleri ile sürdüren Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi, ekonomidir. Türk lirasının nasıl değer kaybettiğini, nasıl eridiğini hep birlikte gözlemliyoruz. Türk lirası hepimizin gözleri önünde, dünyanın en büyük değer kaybeden paralarından birisi oldu. Türkiye’yi dünyada nasıl lider yapacağız, bölgesinde nasıl lider yapacağız? Eriyen Türk lirasıyla mı yapacağız? Yoksa güçlü, saygınlığı olan bir Türk lirasıyla mı yapacağız? Bugün geldiğimiz noktada Türk lirası sürekli değer kaybediyor. Çiftçi hayatından memnun değil, emekli hayatından memnun değil, çalışan işçi hayatından memnun değil, işsiz zaten hiç hayatından memnun değil. Fabrikalar yapan değil, hapishaneler yapan bir Türkiye hükümeti gerçeğiyle karşı karşıyayız. Varlık içinde yoksulluk yaşayan bir Türkiye gerçeğiyle karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ PLANLAYACAK KURUM KURACAĞIZ

Büyük değişimlerin, dönüşümlerin planlamayla yapıldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bir ülke önümüzdeki 50 yılı, 100 yılı planlamışsa, üretimin nerelere gideceğini biliyorsa, hangi alanda ne kadar insan yetişeceğini ve hangi alanda ne kadar üretim yapılacağını ve hangi ürünlerin üretileceğini planlamışsa, o ülke dünyada söz sahibi olur ve saygınlığı olur. İşin anahtarı geleceği planlamaktadır. 16 yıldır ülkeyi yönetenler Devlet Planlama Teşkilatını kapattılar. Zaten işlevsiz bırakmışlardı. Biz Türkiye’nin geleceğini planlayacak yeni bir kurum oluşturacağız” dedi.

DÜNYA SANAYİDE 4.0’I KONUŞUYOR. BİZ NEYİ KONUŞUYORUZ?

“Sanayide de, katma değeri yüksek ürün üretmek zorundasınız” diye konuşan Kılıçdaroğlu, “Türkiye bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmak istiyorsa, katma değeri yüksek ürün üretmek zorundadır. Aksi halde, bir avuç ülkenin ürettiği katma değeri yüksek ürünleri kullanan, tüketen bir ülke olmaktan öteye gidemeyiz. Bizim hedefimiz, bizim rüyamız onların göremeyecekleri kadar uzun ve kapsamlıdır. Biz bunu biliyoruz, biz bunu kavrıyoruz. Dünya sanayide 4.0’ı konuşuyor. Biz neyi konuşuyoruz?” diye sordu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında şu detaylar yer aldı:

BEYİN GÖÇÜNÜ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ

Eğer bir ülke önündeki 100 yılı planlayamıyorsa geri kalmaya mahkumdur. Biz mademki Türkiye’de büyük bir değişimi sağlayacağız o zaman şimdiden gecikmeksizin geleceğimizi planlamak zorundayız. Bu kurumda Türkiye’nin en saygın bilim insanları çalışacak. Bilgi üretecekler ve geleceği planlayacaklar. Bugün bir başka gerçeğe de tanıklık ediyoruz. Bizim bilim insanlarımız geleceği başka ülkelerde arıyorlar. Yaşadığımız en büyük ayıplardan birisi de budur. Bir de Cumhuriyet’in ilk yıllarına bakın Batı’nın bilim insanları Türkiye’ye geliyordu. Şimdi bizim parlak beyinlerimiz Batı’ya gidiyor. Beyin göçünü tersine çevireceğiz.

KOBİ’LERE 1 YIL 0 FAİZLİ KREDİ

Dünya sanayide 4.0’ı konuşuyor. Dünyanın hiçbir lideri yol, köprü yapıyoruz diye övünmez çünkü bunu ayıp sayar. Elin oğlu uzaydan altını nasıl getiririm diye mücadele ediyor. Türkiye’yi bölgesinde 21. yüzyılın lideri yapmaktır. Bilim ve teknolojideki hızlı dönüşüm bizim de hızlı adım atmamıza neden oluyor. Dijital dönüşüme ayak uydurulması gerekiyor. Hızlı değişim ve dönüşüme ayak uyduran firmalar KOBİ’lerdir. KOBİ’lere biz ne yapacağız? Sayın Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı olduğu CHP’nin parlamentoda çoğunluğu olduğu Türkiye’de KOBİ’lere vergi ve sigorta borcun yoksa 1 yıl süreyle 0 faizli kredi vereceğiz. Vergi ve prim borcu zamanında ödenince devlet en az 322 milyar lira az borçlanacak. Türkiye, dünyanın en büyük faizini ödemeyecek. Bu vergisini ve sigortasını zamanında ödeyenler için.  Piyasalara istikrar gelecek. Herkes neyin ne yaptığını bilecek. KOBİ de kendisine yol çizecek. Kayıt dışı büyük ölçüde sonlandırılacak. Katma değeri fazla olan şirketlere de yine sıfır faizli kredi imkanı sağlayacağız. Bunun sonucu da ihracatımız geleneksel ürünlerin dışına çıkacak ve çok daha fazla döviz getirisi olan Türkiye’yle karşı karşıya olacağız. Türkiye en geç 5 yılda orta gelir tuzağını aşacak ve kişi başına düşen gelir 15 bin dolar olacak.

‘ÇİFTÇİYİ YENİDEN MİLLETİN EFENDİSİ YAPACAĞIZ’

Fiskobirlik, TARİŞ, Çükobirlik, Et ve Süt Kurumu gibi kurumları yeniden ayağa kaldıracağız. Çiftçiyi güçlendireceğiz. Fındıkta dünya lideriyiz. Ama fiyatını biz belirlemiyoruz. Karadeniz’de fındık borsasını kuracağız. Fiyatını Türkiye belirleyecek. Sayın Cumhurbaşkanı adayımız ifade etti çiftçiye mazotu KDV’siz ve ÖTV’siz 3 liradan vereceğiz diye. İtiraz ettiler, sayın İnce bindi çiftçinin traktörüne doldur bakalım şu traktörünü dedi. 5 lira 72 kuruşa litresi mazot aldı. Tarım Bakanı’nın Türkiye’den haberi yok. Tarım teknoloji liseleri kuracağız. Çiftçiyi yeniden milletin efendisi yapacağız. Çiftçi bir yıl önceden ne üreteceğini bilecek ve kar edecek. Mazotu düşük fiyattan vereceğiz. Muharrem İnce’nin de Kılıçdaroğlu’nun da sözü tarımda Türkiye’yi dünya lideri yapacağız.

‘ŞEKER FABRİKALARINI GERİ ALACAĞIZ’

Şeker fabrikalarını geri alacağız. Onlar bu milletindir, birilerini değil. Esnaf zor durumda biliyorum. Esnaf bakanlığı kuracağız. Onlar diyorlar ki biz zaten esnafı bitireceğiz. Sabahın köründe dükkanı açan esnaf için biz diyoruz ki, senin kira stopajı derdinden kurtaracağız. Esnaf Bakanlığı kurup bütün sorunlarını çözeceğiz.

‘ANADOLU’YU YENİDEN ŞAHA KALDIRACAĞIZ’

Anadolu’yu şaha kaldıracağız. Anadolu’nun içini dolduracağız. O Kuvay-i Milliye hareketinin göz bebeği Anadolu’yu yeniden şaha kaldırmak benim de Muharrem İnce’nin de namus borcudur. İki dev projeyle Anadolu’yu şaha kaldıracağız.

‘180 BİN ÖĞRETMEN ATAYACAĞIZ’

Bir yılda 180 bin öğretmen atayacağız. Öğretmenler kadrolu olacak. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere ayrıca birer maaş ikramiye vereceğiz. Rantiyeye değil öğretmene vereceğim. Rantiyeye değil üretene vereceğim. Ve bir darbe kurulu olan YÖK’ü kaldıracağız.

‘FİLİSTİNLİLERE VİZEYİ KALDIRACAĞIZ’

Dış politikada büyük başarısızlık yaşıyoruz. Bunu aşacağız. Avrupa Birliği ile ilişkileri düzelteceğiz. Fasıl açacaklar mı diye beklemeyeceğiz. Tam demokrasi için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Filistinlilere vizeyi kaldıracağız. Filistinlilerde de İsrailliler gibi vizesiz gelebilecekler. Mavi Marmara anlaşmasını iptal edeceğiz. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kuracağız. Kurucuları Türkiye, İran, Irak ve Suriye olacak.

‘OHAL’İ KALDIRACAĞIZ’

Bir başka sorun alanımız demokrasi. Sen telefonla konuşurken, rahat konuşabiliyor musun? Korkuyorsan diktatörlük, kormuyorsan demokrasi vardır. Cumhurbaşkanı Muharrem İnce, TBMM’de en büyük grubu olan CHP olunca Kılıçdaroğlu ne yapacak? OHAL’i kaldıracağız. Siyaseti kirlilikten kaldıracağız. İhaleye fesat karıştıranların TBMM’de yer olmayacak. Türk hukuk sistemini darbe kalıntılarından kurtaracağız. Yargı bağımsız olacak. Hakim ve Savcılar kurulları ayrı ayrı olacak. Avukat hangi düzeyde ise, savcı da öyle olacak. Cumhurbaşkanı dahil, bakanların hepsi denetenebilecek. Sen neden denetimden kaçıyorsun? Muharrem İnce, beni denetlesinler diyebiliyor. Herkesin can ve mal güvenliği olacak. Suçüstü halleri, gözaltı olmayacak. Yargılansın serbestken. Medya özgür olacak. Evrensel etik kurallar içinde özgür olacaklar. Medya sahipleri, medyadan başka bir işle uğraşmayacak. Medya çalışanlarının tamamı, zorunlu olarak sendikalı olacak. Gazeteci, patronuna karşı da özgür olacak. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak, 3 bin kişilik koruma ordusuyla gezmeyecek. Sayın İnce, bugün nasıl geziyorsa, öyle gezecek. Barış akademisyenleri en kısa sürede üniversitelerine dönecek.”

EMEKLİLERE SENDİKA KURMA HAKKI

Emeklilere de sendika kurma hakkı vereceğiz. Şehit ve gaziler arasında ayrım yapıldı. Bu ayrımı kaldıracağız, şeht şehit, gazi gazidir. Gazi malul sayılıyor, böyle bir şey olur mu? 15 Temmuz gazisi ayrı, diğer gaziler ayrı. Bu ayrımı kaldıracağız. Muhtarlıklar kurumsallaştırılacak. Muhtarın yeri olacak, bütçesi olacak, elemanı olacak. Sosyal yardımlar, muhtarlar eli aracılığı ile dağıtılacak. Kadın erkek eşitiliğini sağlamak için, Kadın Bakanlığı kuracağız. CHP’nin olduğu bir yerde gençler özgür olacak, gençler düşüncesinden ötürü tutuklanmayacak. Din ve vicdan özgürlüğü olacak. Toplumsal uzlaşma ile, yeni bir anayasa yapacağız.”

‘ASGARİ ÜCRET 2200 TL OLACAK’

“Bunları yaparsak ne olur? Önce şu olur, dünyada hiçbir ülke sizde demokrasi yok diyemez. Bundan daha değerli ne olabilir. Dünyanın tüm ülkeleri sizde demokrasi var, insan hakları eşitliği var, kadına, çevreye değer veriliyor diyecekler. Türkiye demokraside büyük çıtayı atlayacak. Türkiye beton ekonomisinden, üretim ekonomisine geçecek. Dolayısıyla katma değeri yüksek ürün üreten ülke olacağız. Dış politikadaki barışçıl politika bize itibar kazandıracağız. Biz ortadoğunun en çok yatırım yapan ülkesi olacağız. AB karşısında devasa, bölgesinde lider bir ülke olacak Türkiye. Türkiye bölgesinin, bilim ve teknoloji merkezi olacak. Asgari ücret net 2200 TL olacak, vergi alınmayacak. En düşük emekli aylığı 1500 TL olacak. Rakam çok mütevazi oldu biliyorum. Birer maaş ikramiye vaadimiz devam ediyor. 4 milyon 210 bin kişiye istihdam yaratacağız. Millet için geliyoruz, rantiye için değil.”

TOPLANTIDAN NOTLAR

Toplantıya Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu; eşi Selvi Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve eşi Ülkü İnce ile beraber geldi.

Toplantı öncesi milletvekili adaylarının fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi.

Toplantıda, Ali Kocatepe’nin “Bundan böyle düşünerek atın adımlarınızı” sözleriyle bilinen “Hey Gidi Dünya Hey” şarkısına uyarlanan “Millet için geliyoruz” adlı” seçim şarkısı tanıtıldı.

Toplantı salonuna girişte adaylara ve misafirlere CHP’nin 230 sayfalık bildirgesi dağıtıldı.

CHP’nin seçim sloganı da “Millet için geliyoruz” olarak açıklandı. CHP, cumhurbaşkanı seçim kampanyasında ise “Hepimizin cumhurbaşkanı” sloganını kullanacak. CHP ayrıca seçimlerde “artık tamam” sloganıyla da seçmenin karşısında olacak.

Kılıçdaroğlu’nun seçim beyannamesini açıkladığı konuşması 1 saat 15 dakika sürdü. Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında 6 dakikalık bildirgede yer alan Anadolu Kalkınma Kuşakları ile Merkez Türkiye Projesi tanıtımını içeren video yayınlandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından milletvekili adayları il il okundu. Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal ve Enis Berberoğlu isimleri okunduğunda salondakiler uzun süre alkışladı.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ