logo

Kovid 19 Tanılı İzole Hastalar Dijital Yöntemle Takip Edilecek

Kovid 19 Tanılı İzole Hastalar Dijital Yöntemle Takip Edilecek

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (Kovid 19) açıklayan Bakan Fahrettin Koca Koronavirüs (Kovid 19) tanılı izole hastaları dijital yöntemle takip edeceklerini söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Günlük Koronavirüs (Kovid 19) takip verilerini kamuoyu ile paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çalışmasını tamamladıkları bir aplikasyonla Koronavirüs (Kovid 19) tanılı izole hastaları dijital yöntemle takip edeceklerini söyledi.

Bakan Koca, Koronavirüs (Kovid 19) tanılı izole hastaları takip sistemini, telefona indirilen bir aplikasyon üzerinden iletişime geçilerek 3 opratör üzerinden, hareket halinde iken uyaran, adres takip eden, mesaj gönderen bir sistem olarak açıkladı.

Koronavirüs (Kovid 19) takip verilerini kamuoyu ile paylaşan Sağlık Bakanı Koca, salgının yayılma oranının yüksek olduğu yurtdışı giriş çıkışlar ile sosyal temasların yoğun olduğu şehirlerin diğer şehirler ile ilişkisinin sınırlandırıldığının altını çizerek; “Ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk, izolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymamız zorunludur.” dedi.

Koronavirüs tedavisinde uygulanan ilacı salgın başlar başlamaz stokladıklarını kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu gün erken evrede daha etkili olduğu belirlenen ilaçları rahatlıkla kullanıldığının altını çizerek, “Hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık, ilaç tedavisine erken başlamamızın bunda büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. ” dedi. Bakan Koca, “Birçok ülke stoklarında bu ilaç bulunmadığı için kontrollü kullanmak zorunda kalıyor.” Diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütün Türkiye’de yoğun bakımlardaki doluluk oranının yüzde 60’ı geçmediğini, Sancaktepe’de ve Atatürk Havalimanında yeni birer şehir hastanesi kurulacağını, bu hastanelerin tek kişilik olacağını, şehir hastanelerin bütün odalarının yoğun bakım ünitesi olma özelliğinin bulunduğunu, sağlık çalışanları için yeni bir atama sürecini başlattıklarını ve önümüzdeki birkaç gün içinde bu sürecin sonuçlanacağını kaydetti. Bakanı Koca, “Dünyada sağlık altyapısı en güçlü olan ülkelerdeniz, hatta nüfusa göre Avrupa ülkelerinden en az 2 kat solunum cihazı olan bir ülkeyiz.” Dedi.

Bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü hatırlatan Sağlık Bakanı Koca, para ile maske satışının yasak olduğunu hatırlatarak “Eczanelerde maske satışı asla söz konusu olmayacak. Bedava vermek istiyorlarsa verebilirler. Parayla maske satılmayacak.” Şeklinde konuştu, Bakan Koca, önümüzdeki günlerde bakanlığın web sitesinde maske yapımı ile ilgili bilgi paylaşılacağının da altını çizdi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ