logo

‘LAİKLİK DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GÜVENCESİDİR’

atasehir_meclis (0)Ataşehir Belediye Meclisi 2. Seçim Dönemi 3. Toplantı Yılı Mayıs Ayı 1. Birleşimi 02.05.2016 günü Meclis 1. Başkanvekili Sadi Özata başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüştü.

Recep Kenan/itvhaber.com

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü‘nü kutlama ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı mesajlarının iletildiği gündem dışı konuşmalarda, TBMM Başkanı İsmail Kahraman‘ın geçtiğimiz günlerde laiklik ile ilgili sözleri hatırlatılarak, Laikliğin din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olduğu vurgulandı.

atasehir_meclis (11)

atasehir_meclis (1)

Mayıs toplantısı 1 oturumunda gündem dışı söz alarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan CHP Meclis Grup Başkan Vekili İlhami Yılmaz, demokrasiye çıkma kararlılığının altını çizerek; “Hep birlikte el ele, omuz omuza olmaya ve hem demokrasiye hem de ülkemize sahip çıkma kararlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz. Bizim isteğimiz 1 Mayıs’ın kimsenin canı yanmadan, adına yakışır bir şekilde bayram gibi kutlanmasıdır. 1 Mayıs’ları özgürce ve gönlümüzce kutlayabilmemiz için, geçmişte canı pahasına mücadele edenleri rahmetle anıyor, 1 Mayıs ruhunu ve anlamını bugüne taşıyanları sevgi ve saygıyla selamlıyoruz” ifadeleriyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajını iletti.

atasehir_meclis (2)

LAİKLİK DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GÜVENCESİ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman‘ın geçtiğimiz günlerde Laiklik ile ilgili söylediği sözler hatırlatan İlhami Yılmaz, laikliğin din ve vicdan özgürlüğü olduğunu vurgulayarak; “Laiklik din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi demektir. Devlet etnik kimlik ve inanç konusunda kör olmalıdır. Devlet ‘sen şu inançtansın sana hizmet etmeyeceğim’ diyemez. Hangi inançtan olursa olsun devlet eşit davranmak zorundadır” dedi.

atasehir_meclis (3)

LAİKLİK TOPLUMSAL BARIŞIN, TEMEL GÜVENCESİDİR

İlhami Yılmaz, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “talihsiz” olarak nitelediği açıklaması ile ilgili, “Laiklik toplumsal barışın, eşitliğin temel güvencesidir. Laiklik, insana saygı duymaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin her vatandaşının Laiklik ilkesine sahip çıkacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

atasehir_meclis (6)

19 MAYIS TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TARİHİ YOLCULUĞUNUN BAŞLADIĞI GÜN

Gündem dışı söz alarak ülkenin geleceği olarak nitelediği gençlerin işsizlikle yüz yüze olduğunun dikkat çeken CHP Meclis Üyesi Birkan Birol Yıldız da, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak; “Cumhuriyetimizin tarihi yolculuğunun başlangıcı 19 Mayıs’ın, 97. yıldönümünde sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyor, yıkılmış bir imparatorluktan bir devlet yaratan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Karşı karşıya olduğumuz karanlık zihniyet kabul etmese de, 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi yolculuğunun başladığı gündür. 19 Mayıs, yalnızca düşman işgaline karşı yürütülen bağımsızlık mücadelesinin değil, bir ülkenin özgürlük, Cumhuriyet ve demokrasi mücadelesinin başlangıç sembolüdür. Mustafa Kemal’in bu tarihi günü emanet ettiği gençliğimiz, bugün işsiz, umutsuz ve mutsuz. Bugün gençliği, kindarlık ve dindarlık kıskacına sıkıştıranlar, gençlerin sorunlarını görmezden gelmek, gençliği yok saymaktadır. Güvenlik bahanesiyle 23 Nisanları, 19 Mayısları gölgelemeye, biz gençleri demokratik mücadelelerden engellemeye çalışanlara inat, bugün Cumhuriyete ve onun kurucu değerlerine daha kararlılıkla sahip çıkmalıyız. Biz gençleri ayrıştıranlara inat, Cumhuriyet, Laiklik, özgürlük, demokrasi ve geleceğimiz için hep birlikte daha yüksek sesle haykırmalıyız” dedi.

atasehir_meclis (9)

MİRAÇ KANDİLİNİ TEBRİK EDİYOR, İŞÇİ BAYRAMINI KUTLUYORUZ

Grubu adına söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık, Meclisin konuşma üslubu olması gereğine dikkat çektiği konuşmasında, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın açıklamalarının ulusal basın ve üst düzey tartışmalarda cevabını bulduğunu kaydederek; “Hükümetin gençlere son dönemde evlenirken, iş kurarken kredi sağladığını, sağlık harcamalarının da olduğu alanda yasalarla düzenlendi. Cumhuriyet hepimizin… Kimse Cumhuriyetin bazı partilerin tahakkümünde olduğunu sanmasın. Hepimiz bu Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu, ne bedeller ödendiğini çok iyi biliyoruz. Meclisteki konuşmalar kimseyi suçlayıcı olmasın. 1 Mayıs yıllarca gayrı yasal olarak kutlanmaya çalışıldı. Ak Parti iktidarında 1 Mayıs gerçek anlamda işçi bayramı olarak kabul edildi. İşçiler meydanlara dökülerek kendi bayramlarını sakin bir şekilde geçirdiler diye düşünüyorum. İşçi kardeşlerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum. Yarın miraç kandili. Bu vesile ile tüm halkımızın Miraç Kandilini tebrik ediyoruz” dedi.

atasehir_meclis (26)

Ataşehir Belediye Meclisi toplantısında gündem dışı söz alan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı Mustafa Naim Yağcı‘nın, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen AK Parti Danışma Meclisi’nde yaptığı konuşmada, kendisi ve eşi Gamze Akkuş İlgezdi hakkındaki iddialarına yanıt verdi.

atasehir_meclis (14)

Gündem dışı konuşmaların ardından, gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçildi. Gündemdeki maddelere 2 ek maddenin ilavesiyle oluşan 18 maddelik gündem görüşüldükten sonra, oy çokluğu ile ilgili komisyonlara havale edildi. 16. madde ise teklif olarak oylanarak kabul edildi.

Gündemde görüşülecek madde kalmadığından, oturumu yöneten Meclis 1. Başkanvekili Sadi Özata, 04.05.2016 Çarşamba günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

atasehir_meclis (10) atasehir_meclis (17) atasehir_meclis (30) atasehir_meclis (31) atasehir_meclis (32) atasehir_meclis (34)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1695 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

‘LAİKLİK DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GÜVENCESİDİR’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ‘LAİKLİK DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GÜVENCESİDİR’
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=91973
    #Ataşehir #BelediyeMeclisi #SadiÖzata #1Mayıs #itvhaber #MiraçKandili #Laiklik #Din #İnaç #Özgürlük