logo

MARMARA DENİZİ’NDE İSTANBULLULARI KORKUTAN DEPREM

deprem-marmara-istanbulMarmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde İstanbulluları korkutan deprem İstanbul’un 5 önemli noktasına yaklaşık 20 KM uzaklıkta Avcılar açıklarında meydana geldi.  

Recep Kenan/itvhaber.com

Marmara Denizi’nde İstanbul açıklarında 17:45’te 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

MARMARA DENİZİ ZEMİNİN 6.9 KİLOMETRE DERİNLİĞİ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verdiği bilgiye göre saat 17.45’te merkez üssü Marmara Denizi’nin doğusu olan 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Marmara Denizi zeminin 6.9 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, İstanbul’da hissedildi. Kısa süreli korkuya neden olan depremde hasar meydana gelmedi.

MARMARA DENİZİ MERKEZLİ 4 DEPREM DAHA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) Saat 17:45’te yaşanan depremin büyüklüğünü 4 olarak duyurdu. Saat 18:36’da aynı noktada 3.1 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Biri Yalova açıkları olmak üzer Marmara Denizi merkezli 4 deprem daha kaydedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi verilerine göre; Saat 17:45’te yaşanan 4,2 büyüklüğündeki deprem dışında kaydedilen çeşitli derinliklerdeki depremlerin büyüklükleri; 3.4,  3.1, 1.3, 2.0, 1.2 ve ilksel olarak duyuruldu.

AFAD depremin en yakın 5 yerleşim yerine uzaklığını şöyle sıraladı:

İstanbul Avcılar: 19.06 km, Küçükçekmece: 20.21 km, Büyükçekmece Yakuplu: 21.23 km, Bahçelievler: 21.66 km, Beylikdüzü: 21.79 km

Euro-Med Sismoloji Merkezi, ise depremin 12 km derinlikte meydana geldiğini, merkez üssünün İstanbul’un 25 kilometre güneybatısında, Büyükçekmece açıklarında olduğunu bildirmişti.

AYNI NOKTADA ART ARDA DEPREMLER

4,2’lik depremin ardından aynı noktada 1.2, 2.0 ve 3.1 büyüklüklerinde artçıl depremler meydana geldi.

Büyükçekmece gölünün hemen açıklarında Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara içindeki uzantısındaki bölgede meydana gelen depremin büyük bir depremi tetikleme olasılığının olmadığını ifade eden uzmanlar, Marmara Denizi’nde bir gün daha büyük bir depremin mutlaka olacağını, depreme karşı hazır olunması gerektiğini kaydediyorlar.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1049 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

MARMARA DENİZİ’NDE İSTANBULLULARI KORKUTAN DEPREM” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  MARMARA DENİZİ’NDE İSTANBULLULARI KORKUTAN DEPREM |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=80267
  #MarmaraDenizi #İstanbullularıKorkutanDeprem #İstanbul #Avcılar #Deprem #KandilliRasathanesi #DepremAraştırmaEnstitüsü #Marmara #Fay #KAF