logo

Marmara ve Ege Haftaya Yağışlı Havanın Etkisiyle Giriyor

Marmara ve Ege Haftaya Yağışlı Havanın Etkisiyle Giriyor

Ülkemizin batı ve kuzey kesimlerinde Pazar gününden itibaren parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege’nin batısı ve Batı Akdeniz’in sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ülkemizin batı ve kuzey kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege‘nin batısı ve Batı Akdeniz’in sağanak yağışlı geçmesi beklenirken, iç ve doğu kesimlerde sis ile birlikte yer kuvvetli buzlanma ve don olayları bekleniyor.

YAĞMURLU HAFTAYA KAR YAĞIŞI İLE DEVAM

Pazar günü saba saatlerinde başlayan yağışlı havanın hafta ortasına kadar etkili olması, İstanbul ile birlikte yurdumuzun batı kesiminde yağmur şeklinde yağış bekleniyor. Kar yağışı Perşembe gününden itibaren iç ve doğu bölgelere doğru hareket etmesi, batı bölgelerde yağışların etkisini kaybetmesi bekleniyor.

PERŞEMBE BATIDAN İTİBAREN KAR BEKLENİYOR

Çarşamba gününe kadar etkili olacak yağmurlar ülkenin iç kesimlerine doğru kayarken batı bölgelerimiz kar yağışının etkili olacağı yeni bir hava akımının etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

MARMARA BÖLGESİ:

Parçalı ve çok bulutlu, (Sakarya ve Bilecik hariç) sağanak, batısı yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Çanakkale’nin güneyinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Rüzgarın güney, güneybatılı yönlerden kuvvetli, bölgenin batısı ve güneyinde yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ÜLKE GENELİ HAVA:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin batı ve kuzey kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege’nin batısı ve Batı Akdeniz’in sağanak, kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Çanakkale’nin güneyi, İzmir il geneli ve Balıkesir’in batısında yerel kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis ile birlikte, doğusunda yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayları bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI:
Sıcaklıkların artarak mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi beklenmektedir.

FIRTINAYA DİKKAT!

Batı Bölgelerimizde Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına Bekleniyor!

Yapılan son değerlendirmelere göre; Pazar sabah saatlerinden itibaren; Kıyı Ege’den başlayarak yarın (Pazartesi) Ege, Marmara, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ve Batı Karadeniz’de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-90 km/sa, yüksek kesimlerde 90-120 km/sa) bekleniyor. Yarın akşam saatlerinde Kıyı Ege’den başlayarak zamanla diğer bölgelerde de fırtınanın etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Fırtınanın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

METEOROLOJİK UYARILAR:

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI:
İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’da yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI:
Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Rüzgarın; Marmara’nın batısı ve güneyi ile Kıyı Ege’de güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli, kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ:
Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların İzmir il geneli, Balıkesir’in batısı ve Çanakkale’nin güney ilçelerinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, küçük çaplı dolu, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ