logo

MARS’IN YÜZEYİNDE SU OLABİLİR!

MARS’IN YÜZEYİNDE SU OLABİLİR!

mars-nasa_suNASA, Mars ile ilgili beklenen açıklamasını yaptı. Gelen verileri incelendiği, Mars’ın yüzeyindeki sıvı suyun yalnızca geçmişte değil, bugün de bulunduğunu söyledi.

NASA, bugün Mars’la ilgili beklenen, gezegene bakış açınızı değiştirecek önemli duyuruyu yaptı!

NASA, bugün beklenen açıklamasını yaptı ve Mars’ın yüzeyindeki sıvı suyun yalnızca geçmişte değil, bugün de bulunduğunu söyledi.

Bilim adamları, Mars Reconnaissance Orbiter’den gelen yeni veriler sonucunda gezegenin yüzeyinde su tarafından oluşturulan tuz hidrata ulaştılar. Böylece Mars’ta sanılandan çok daha fazla sıvı suyun bulunduğu anlaşılmış oldu.

Peki yalaşık -56 santigrat derece ortalama sıcaklığa sahip Mars’ta su, nasıl sıvı halde bulunabiliyor? Cevap basit: Aynı dünyada olduğu gibi tuz, suyun donma derecesini aşağı çekiyor; böylece su sıvı halde kalabiliyor.

Bu haber çok heyecan verici olsa da bilim adamları, suyun Mars’a nereden gelmiş olabileceği sorusunun cevabını henüz bilmiyorlar. Peki tüm bunlar, Mars’ta bir zamanlar hayat olduğunun bir göstergesi olabilir mi? Bilim adamlarına göre buradan bir sonuca varmak henüz mümkün değil, çünkü sözkonusu “damarlar” yaşam için aşırı derecede tuzlu. Bazı bilim adamları ise farklı damarların farklı tuz seviyelerine sahip olduğunu, bu yüzden yüzeyin mikrobik hayat için özel, steril araçlarla incelenmesi gerektiğini savunuyorlar.

Mars’ın kutup noktalarında bol miktarda donmuş su taşıdığını, milyarlarca yıl önce geniş okyanuslarının olduğunu bir süredir biliyorduk. Ancak bu son keşif, Mars’ın tamamen kuru bir çöl olduğu düşüncesini değiştirecek ve Mars’ın halen canlı bir gezegen olduğunu düşünmemizi sağlayacak.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ