logo

MECLİSTE KADIN MİLLETVEKİLLERİ TARTIŞTI

TBMM_gk_2_turAnayasa değişiklik teklifinin 2 tur görüşmelerinin sürdüğü ve kadın milletvekillerinin tartıştığı TBMM Genel Kurulu’nda teklifin 4 maddesi daha oylanarak kabul edildi.

Anayasa değişiklik teklifinin 2 tur görüşmelerinin sürdüğü TBMM Genel Kurulu’nda ilk oturumlarda geçen 7 maddeden sonra dün de 4 madde daha kabul edilerek toplam 11 maddenin 2. Tur görüşmeleri tamamlanarak oylanıp kabul edildi.

Özellikle kadın milletvekilleri arasında yaşanan tartışma ile öne çıkan dünkü görüşmelerde anayasa değişiklik paketinin 8, 9, 10 ve 11’inci maddeleri kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmeleri yapılırken, kendisini Meclis kürsüsünde mikrofona kelepçeleyen Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Mecliteki kadın milletvekiller arasında yaşanan tartışmanın fitilini ateşledi.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Aylin Nazlıaka’nın kendisine söz verilmeden kürsüye geldiğini belirterek, oturuma ara verdi. Nazlıaka’nın kelepçeli eyleminin ardından Meclis’te tartışma yaşandı. Aranın ardından oturumu açan Bahçekapılı, Nazlıaka’nın eyleminin devam etmesi üzerine oturuma tekrar ara verdi.

Ak Partili ve HDP’li kadın milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda konuşma yapılan kürsüye kendisini kelepçeleyen bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka’nın etrafını sardı. Ak Partili kadın milletvekilleri Nazlıaka’nın kelepçesini açmak isteyince, kavga çıktı. Ak Parti ve HDP’li kadın milletvekilleri saç saça, baş başa kavga etti. CHP’li Şafak Pavey kavga sırasında yere düştü. HDP’li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan da göğısüne aldığı yumruk darbesiyle yaralandı. Buldan, Genel Kurul salonuna giren sağlık çalışanı ve partisinin milletvekilleri tarafından dışarı çıkarıldı. Kadın milletvekillerinin kavgasını Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı erkek milletvekilleri ayırmaya çalıştı.

TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişiklik teklifinin cumhurbaşkanına ‘devlet başkanı’ sıfatı getiren 8’inci maddesi 339 oyla kabul edildi. Oylama sonuçları; kullanılan 483, kabul 339, ret 138, çekimser 1, boş 2, geçersiz 3.

Kabul edilen 8’inci maddeye göre; Cumhurbaşkanı, üst düzey kamu yöneticilerini atayacak, görevlerine son verecek ve bunların atanmalarına ilişkin usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenleyecek. Cumhurbaşkanı, anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerekli gördüğü takdirde halk oyuna sunacak, milli güvenlik politikalarını belirleyecek ve gerekli tedbirleri alacak. Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek. Kararnamelerle, yürütmenin ihtiyacını karşılaması sağlanacak, temel hak ve hürriyetler ile siyasi hak ve hürriyetler düzenleme alanı dışında bırakılacak.

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin TBMM’nin yetkilerini düzenleyen 11’inci maddesi 342 oyla kabul edildi. Oylama sonucu; kullanılan 481, kabul 342, ret 135, çekimser 1, boş 3.

Etiketler: » » » » »
Share
735 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

MECLİSTE KADIN MİLLETVEKİLLERİ TARTIŞTI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    MECLİSTE KADIN MİLLETVEKİLLERİ TARTIŞTI
    https://www.itvhaber.com/?p=110654
    #Meclis #KadınMilletvekilleriTartıştı #AnayasaDeğişiklikTeklifi #AnayasaPaketi #TBMM #GenelKurul