logo

Meteoroloji’den Trabzon İçin Turuncu, 11 İle Sarı Kodlu Uyarı

Meteoroloji’den Trabzon İçin Turuncu, 11 İle Sarı Kodlu Uyarı

Çarşamba ve Perşembe günleri “Turuncu Kod” yanı sıra Marmara, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerimizdeki iller için “Sarı Kod” lu Meteoroloji uyarı yapıldı.

Recep Kenan / itvhaber.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından yapılan açıklamada Trabzon İçin Turuncu Kod‘lu, çeşitli bölgelerde 11 il için ise sarı kodlu uyarı yapıldı.

TRABZON TURUNCU KOD, 11 İLE İSE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji tarafından Çarşamba günü için “Turuncu Kod”lu uyarını yanı sıra Marmara’nın doğusu, Orta Karadeniz ve Akdeniz bölgelerimizdeki Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kocaeli, KahramanMaraş, Sakarya, Samsun, Sinop ve Osmaniye iller ile çevreleri için “Sarı Kod”lu Kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

PERŞEMBE 3 İL İÇİN TURUNCU KOD’LU YAĞIŞ UYARISI

Perşembe günü için Turuncu Kod uyarısı yapılan il sayısı 3’e çıkıyor. Doğu Karadeniz bölgemizde Trabzon, Rize ve Artvin için yapılan uyarı “Turuncu kod”lu. Adana, Giresun, Hatay, Mersin, K.Maraş, Ordu ve Osmaniye illeri ve çevreleri için ise “Sarı Kod”lu yağış uyarısı yapıldı.

SARI KOD VE TURUNCU KOD UYARILAR:

METEOROLOJİKTURUNCU KOD”
Hava durumu tehlikelidir:
Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

METEOROLOJİK “SARI KOD”
Hava durumu potansiyel tehlikelidir:
Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Marmara’nın Doğusu, Akdeniz, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Tunceli, Muş ve Bingöl çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

MARMARA BÖLGESİNDE HAVA

Parçalı, zamanla çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların İstanbul ile kuzey kesimleri başta olmak üzere Kocaeli ve Sakarya’da yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI:
Sıcaklıkların mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altıda seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:
Genellikle kuzeyli, yurdun güneyinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR:

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
İstanbul ile kuzey kesimleri başta olmak üzere Kocaeli, Sakarya çevreleri, Samsun, Sinop, Kastamonu, Tokat, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin’in kıyı kesimleri, Antalya, Isparta’nın güneyi, Burdur’un doğusu, Mersin, Adana, Osmaniye, Tunceli, Muş, Bingöl çevreleri, Hatay’ın batısı ile Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Rüzgarın; Marmara ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ